רישיונך נפסל בנימוק "אי התאמה אישיותית" מה זה אומר?

אי התאמה אישיותית - עו

מאמר זה דן במונח המבלבל: " אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה " , במאמר זה ננסה להסביר את המשמעות של המונח אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה, דרכי פעולה האפשריות לביטול החלטה זו ועוד…

מזה אי התאמה אישיותית?

בעצם המונח, אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה, הינו מונח כללי ומעורפל למס' רב של בעיות פסיכולוגיות או נפשיות שהמשמעות האופרטיבית שלהם היא כי לא ניתן לנהוג ברכב מסוים, או בכל סוגי הרכבים!

מי מופנה לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

למרב"ד (בתל אביב / חיפה) מופנים נהגים מסיבות רפואיות, פסיכיאטריות , עבירות קשות כגון נהג חדש שנהג בשכרות, גם נהגים שהם לא נהגים חדשים ומורשעים בעבירת נהיגה בשכרות ועוד.. את הרשימה המלאה ניתן לראות במאמר המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

כאשר לבסוף יכולים להתקבל כמה החלטות בעניין הנהג או מבקש רישיון הנהיגה:

כפי שניתן לראות לעיל, לאחר הבדיקות הנערכות על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ולאחר המתנה לתשובות יכולות להתקבל התשובות לעיל, כבר משלושת התשובות האלו ניתן להבין כי אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה,  מתייחסת יותר למצבים אישיותיים פסיכולוגים ופסיכיאטריים.

נקודה חשובה למחשבה: הרבה נבדקים מייחסים את המונח אי התאמה אישיותית למחלת נפש או בעיה פסיכיאטרית, וזה נובע מאי הבנה שלהם לגבי תהליך הבדיקות במכון הרפואי או במילים אחרות מה המכון בכלל בודק באישיות:

על פי מצגת שהוציא המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ובכנס שנערך ל- עורכי דין, הבדיקות הפסיכולוגיות במרב"ד, מבחינת אישיות בודקות א. המבנה האישיותי של הנהג ב. האינטליגנציה הרגשית, כאשר המכון משתמש במבחנים פסיכולוגים לאבחון מסוכנות בהקשר של נהיגה.

כך למשל אדם אשר נתפס נוהג בשכרות, או שבית המשפט דיווח עליו, או משטרת ישראל, יעבור בדיקות גם פסיכולוגיות וגם פסיכיאטריות או בדיקה על ידי נרקולוג ומדוע במקרה זה הנבדק יבדק אצל פסיכיאטר או נרקולוג?

ידוע לכולם כי שימוש באלכוהול הוא לא רק במסיבות או אירועים וישנם אנשים עם נטייה להתמכרות, כגון סמים, ואלכוהול ובמידה ואדם סובל מהתמכרות הוא מסוכן מבחינת נהיגה ונטיה להתמכרות בודק נרקולוג!

לכן רצוי להתייעץ עם עורך דין

כאמור לעיל, הנתונים אשר הובאו לעיל, הם רק טיפה בים לעומת מה שנבדק במרב"ד לכן חשוב מאוד להתייעץ עם עו"ד עוד לפני הבדיקות במרב"ד ובטח שלפני ועדת הערר, היות וועדת הערר במקרים מסוימים קשה יותר מהבדיקה במרב"ד אולם יש להגיע מוכן לועדה ומכוסה עד כמה שאפשר לשם העלאת הסיכויים לקבלת הרישיון.

צור קשר מהיר

הישגים בועדת ערר

קיבלתי תשובה ממשרד הרישוי כי המרב"ד לא ממליץ על מתן\חידוש\ המשך רישיון נהיגה מסיבה אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה?מה עושים?

במקרה שלנו לאחר הבדיקה במכון הרפואי : נשלח ממשרד הרישוי מכתב בו רשום כי סיבת הפסילה היא:

אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה, לכן על פי תקנה 195 לתקנות התעבורה:

  • אדם אשר רואה כי נפגע מהחלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים רשאי להגיש ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בפני ועדת ערר שבתל השומר תוך 30 ימים, מיום שההודעה נמסרה לו על-ידי רשות הרישוי (תקנה *195(א) לתקנות התעבורה).
  • כאמור יש לשלם את האגרה עבור בדיקה בועדה באמצעות שובר או באינטרנט בשירות התשלומים הממשלתי.

כאמור לעיל, משלמים את האגרה וכותבים ערר מפורט על ההחלטה של המכון הרפואי לועדת ערר וזאת תוך 30 ימים.

יש לציין כי, בטרם כותבים ערר יש להוציא את התיק הרפואי מהמכון הרפואי על מנת ללמוד, מדוע מבקש הרישיון נכשל. במידה והתיק הרפואי אשר הוזמן מתעכב ולא מגיע, ניתן לכתוב ערר כללי (פורמלי) ולאחר שיגיע החומר הרפואי מהמכון, ניתן יהיה לשלוח שוב כתב ערר מפורט, דרך נוספת היא הגשת בקשה להארכת מועד להגשת ערר, כאשר בבקשה ננמק את הסיבה להארכת המועד ובמקרה הזה הנימוק יהיה כי טרם הגיע התיק הרפואי מהמכון אשר חשוב לכתיבת הערר.

מניסיוני במקרים רבים ולא מעטים אדם אשר נפסל בגין "אי התאמה" הוחזר לו הרישיון בועדת ערר,

עם או בלי תנאים. אולם יש לזכור כי הועדה היא ועדה מקצועית וטענות כמו "אני בסדר" או "אני בריא נפשית"

אינם טענות ובטח שלא טענות שסותרים את הנימוקים של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

התיק צריך להיבחן לעומקו ללמוד מהן הסיבות בגינם הוחלט לפסול את הרישיון וכמובן תמיד טוב ואפילו רצוי להצטייד בחוות דעת פרטיות בעניין אי התאמה  לנהיגה בטוחה, אולם גם פה יש לשים לב כי ישנם מקרים משולבים שבהם הנבדק, עבר בדיקה במכון הרפואי הן אצל פסיכיאטר (נרקולוג) והן אצל פסיכולוג, ולכן במקרה כזה לא תספיק רק חוות דעת פסיכולוגית והתעלמות מהבדיקה הפסיכיאטרית.

משרדנו עשיר בניסיון בתחום המכון הרפואי וייצגנו אלפי נהגים הן בועדות ערר והן בבתי המשפט המחוזיים.

האם ועדת ערר היא סוף פסוק!

כאמור במידה והרישיון לא הוחזר בועדה יש לבחון אפשרות לערעור מנהלי על החלטת ועדת ערר, יש לשים לב כי הערעור על פי חוק, הוא בשאלה משפטית בלבד כלומר במקרה הזה לא מדובר על אי התאמה אלה שאלה משפטית.

מהי שאלה משפטית ? האם ניתנה זכות הטיעון בוועדה, האם ההחלטה נומקה ועוד….

בכל מקרה כל מקרה הוא אינדיבידואלי ודורש טקטיקה שונה להתמודדות עם המצב!  

אזהרה: הכתוב במאמר אי התאמה אישיותית אינו מהווה בשום פנים ואופן חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להיוועץ עם עורך דין העוסק במכון הרפואי

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל +
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

בבקשה דרגו את המאמר אי התאמה אישיותית

3 דירוגים5/5

מאמרים קשורים:

אזורי שירות נוספים:

אל תפספסו גם את:

מהירות מופרזת עונש , שלילה | עו"ד תעבורה ערן עקראוי

מהירות מופרזת עונש, שלילה?

מהירות מופרזת עונש או מהירות מופרזת שלילה נתפסת נוהג במהירות מופרזת ? מאמר זה יעסוק בנושא מהירות מופרזת עונש או מהירות מופרזת שלילה, משרדנו מטפל

קרא עוד »
ערעור על דוח מהירות - משרד עורכי דין עקראוי ושות'

ערעור על דוח מהירות

ערעור על דוח מהירות קיבלת דוח על נהיגה במהירות מופרזת, בתוספת נקודות? אולם אתה יודע כי הדו"ח לא מוצדק! מאמר זה יסביר לקורא מהו ערעור

קרא עוד »
בקשה להמרת דוח תנועה באזהרה - עוד תעבורה ערן עקראוי

בקשה להמרת דוח תנועה באזהרה!

בקשה להמרת דוח תנועה באזהרה – האם כדאי? קיבלת דו"ח תנועה משוטר?קיבלת ממשטרת ישראל דוח מסוג ברירת קנס? מה הם האופציות העומדות בפניך והאם בכלל

קרא עוד »

אודות עו"ד ערן עקראוי

עורך דין תעבורה ערן עקראוי הינו עורך דין בעל משרד פרטי, העוסק בדיני תעבורה, לעו"ד תעבורה ערן עקראוי ניסיון עשיר בייצוג נהגים ועוברי אורח בבתי המשפט לתעבורה הפזורים ברחבי הארץ.
כמו כן לעורך דין תעבורה ערן עקראוי היתר לייצג בבתי הדין הצבאיים.

תגובה אחת

  1. עורך דין תעבורה ערן עקראוי הגב

    פתוח לשאלות בנושא ניתן לכתוב כאן שאלות

השארת תגובה