ביטול נקודות עבירות תנועה / מחיקת נקודות תעבורה

ביטול נקודות עבירות תנועה / מחיקת נקודות תעבורה האם הדבר אפשרי ובאילו נסיבות

כידוע לצד רוב עבירות התנועה מתווסף ניקוד לחובת הנהג.

את שיטת הניקוד מנהל משרד הרישוי ולא בית המשפט או המשטרה. ניתן לומר כי רישום הניקוד אינו קשור במישרין למשטרת ישראל ובית המשפט לתעבורה והוא עניין נלווה לרישום הדו"ח עצמו.

ביטול נקודות עבירות תנועה - עו

שיטת הניקוד נועדה לעקוב אחרי נהגים המבצעים עבירות תעבורה באופן תכוף ולאחר שנרשמו לנהג מספר עבירות תנועה הכוללות נקודות לצדן ניתן להפעיל כנגדו אמצעי תיקון בהתאם לחוק כגון קורסים שונים, פסילות מנהליות ובדיקות במכון הרפואי. כמו כן, במקרים מסוימים יידרש הנהג לבצע טסט, תאוריה ואמצעי תיקון נוספים עליהם נעמוד במאמר זה.

דוגמאות של עבירות תנועה עם נקודות:

כפי שניתן להבין, למרבית עבירות התנועה ישנן נקודות המופיעות לצדן העלולות לפגוע לו ברישיון הנהיגה. להלן רשימת עבירת חלקית והניקוד המופיע לצדן.

ישנן עבירות תנועה נוספות הכוללות ניקוד משרד הרישוי לצדן. יש להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום על מנת שניתן יהיה להבין כיצד לפעול למחיקת הניקוד.

מחיקת נקודות תעבורה מאמר

הבעייתיות בצבירת נקודות חובה ומדוע חשוב לפעול למחיקת נקודות תעבורה:

כיום להבדיל מפעם, משטרת ישראל מפעילה מגוון אמצעים אלקטרוניים לאכיפת עבירות תנועה וכל הכרוך בכך. כמו כן, ישנן עמותות העוזרות ומסייעות למשטרה באכיפת חוקי התנועה ומדווחות אודות נהגים שביצעו עבירת תנועה. עמותות אלו כוללות את שומרי הדרך וכן מתנדבים אחרים המעבירים באופן ישיר ומקוון למשטרת ישראל צילומים המתעדים נהגים המבצעים עבירות תנועה.

לשם המחשת העניין נביא כדוגמה נהג אשר אוחז ברישיון נהיגה שנים ארוכות מבלי לבצע כלל עבירות תנועה. לאחר התקנת מצלמות מהירות במנהרות הכרמל, מצא עצמו הנהג עם 36 נקודות לזכותו המחייבות בפסילת רישיון נהיגה לתקופה של שלושה חודשים וקורסים שונים לביצוע אמצעי התיקון הנדרשים.

מבלי להקל ראש עם נהגים העוברים עבירות תנועה חמורות הרי שבמקרה זה החריגה במהירות של אותו נהג הייתה חריגה קטנה מאוד ( 12 קמ"ש)  מעל המותר אך הדו"ח כלל בתוכו נקודות משרד הרישוי. לאחר משא ומתן עם התביעה הצליח משרדנו לסיים את דו"ח זה עם ביטול נקודות עבירות תנועה בשל כשלים בתיקים. זו דוגמה מצוינת מדוע חשוב לטפל בניקוד בזמן ובכך למנוע צבירת הנקודות העלולה להביא לפסילת רישיון נהיגה.

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים
או חייגו: 072-3933999

מהם אמצעי התיקון אשר משרד הרישוי מפעיל כנגד נהגים?

נהג אשר יצבור לחובתו נקודות משרד הרישוי יידרש על ידי משרד הרישוי לבצע קורסים שונים לצורך חידוש רישיון הנהיגה. קיימים שני קורסים המשמשים כאמצעי תיקון, קורס נהיגה נכונה בסיסי (נהג שצבר 12 נקודות יוזמן לקורס נהיגה בסיסי – קורס נהיגה מונעת) וקורס נהיגה נכונה ייעודי (לנהג שצבר 24 נקודות).

בנוסף לקורסים אלו משרד הרישוי רשאי להטיל פסילה מנהלית ככל והנהג יצבור 36 נקודות וכן לחייבו בביצוע מבחן עיוני, מבחן תאוריה וכן מבחן מעשי, טסט. ניתן להיכנס ולקרוא במאמר>> שיטת הניקוד בעבירות תעבורה.

יש לשים לב כי נהג שיצבור 22 נקודות בתוך שנתיים מיום ביצוע העבירה, תקופת הצבירה בעניינו תתארך למשך ארבע שנים (4 שנים) ולא שנתיים כפי שנהוג לחשוב. נהג אשר צבר לחובתו 36 נקודות יוזמן להליך של טיעון טענות במשרד הרישוי וכן רישיון הנהיגה שלו יפסל לתקופה של 3 חודשים. עם סיום הפסילה, יתבקש הנהג לעבור מבחן עיוני, תאוריה (ללא קשר לחומרת העבירה).

נהג אשר יצבור 72 נקודות יפסל למשך 9 חודשים ובסיום הפסילה ישלח לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים לרבות ביצוע מבחן עינוי ומעשי לצורך חידוש רישיון הנהיגה. משרדנו כתב מאמר ייחודי העוסק באמצעי התיקון ופסילות מנהליות. ניתן להיכנס בקישור למעלה.

ביטול נקודות תעבורה לנהג חדש

שאלה העולה לא אחת מה לגבי ניקוד לנהג חדש והאם סוגיה זו פוגעת ברישיון הנהיגה שלו.  נהגים חדשים סבורים בטעות כי אם יצברו ניקוד אזי יחויבו באמצעי תיקון כגון תאוריה והארכת תקופת הנהג חדש למשך שנתיים נוספות. נהגים אלו אינם מודעים כי בשל היותם נהגים חדשים חלים עליהם הכללים הקבועים בתוספת השלישית לפקודת התעבורה מבלי קשר לניקוד שצברו.

נציין על קצה המזלג כי לנהגים חדשים חל איסור גורף לבצע כל עבירת תנועה ובפרט עבירות תנועה הנמצאות בתוספת השלישית לפקודת התעבורה. מומלץ בחום לנהגים אלו לפנות לעורך דין המתמחה בדיני תעבורה על מנת שזה יסייע להם להבין כיצד עליהם לפעול והאם ניתן לשלם את הדו"ח או להילחם על הורדת הניקוד.

כיצד מתבצע ביטול נקודות עבירות תנועה הלכה למעשה?

יש לזכור כי על מנת שנקודות משרד הרישוי תכנסנה לתוקף יש צורך כי הנהג יורשע וישלם את הדו"ח או לחילופין לא יבצע כל פעולה במסגרת 90 הימים הקבועים בחוק. ככל ומדובר בדו"ח מסוג ברירת קנס הרי במידה והנהג משלמו יורשע הוא בגין ביצוע העבירה ונקודות משרד הרישוי יזקפו לו באופן אוטומטי. גם במידה והנהג לא שילם את הדו"ח וחלפו 90 הימים הקבועים בחוק, הנקודות יכנסו לתוקף והנהג יחשב כאילו הודה בעבירה.

הדרך הנכונה היא לבקש להישפט - עו

מסיבה זו, על מנת שניתן יהיה להתמודד עם נקודות משרד הרישוי המופיעות לצד העבירה יש להגיש להישפט במסגרת 90 ימים מיום קבלת הדו"ח ולעקוב אחרי הזימון שישלח ע"י משטרת ישראל. ככל ומדובר בעבירה מסוג הזמנה לדין, נקודות משרד הרישוי יכנסו לתוקפן אם וכאשר יורשע הנהג ע"י בית המשפט וסעיף העבירה לא יתוקן בעניינו.

אם כך הדברים כיצד אפשר להביא לידי ביטול נקודות עבירות תנועה?

ישנן מספר אפשרויות לביטול נקודות משרד הרישוי:

  • הנהג יוצא זכאי בדין והניקוד הרשום לחובתו מבוטל.
  • הנהג הגיע להסדר טיעון עם התביעה המשטרתית במסגרתו שונה סעיף העבירה לעבירה ללא ניקוד. לדוגמה שינוי לסעיף קיפוח זכות המשתמשים בדרך, עבירה ללא ניקוד.

נהג אשר עבר עבירה של אי חגירת חגורת בטיחות למעשה ביצע עבירה הכוללת רישום של 6 נקודות וקנס כספי. במהלך הדיון המשפטי, הנהג כפר במיוחס לו וטען כי השוטר טעה והוא היה חגור בחגורת בטיחות. במצב דברים זה, ככל ויתנהל משפט והנהג יצליח להוכיח את חפותו הרי שהוא יזוכה מהאשמה ולא יזקפו לחובתו הנקודות.

אפשרות נוספת, הנהג באמצעות עורך דינו הציגו לתביעה המשטרתית כשלים בראיות (בדו"ח) והוצע להם הסדר טיעון לשינוי הסעיף לעבירה ללא ניקוד למשל עבירה של רכב לא תקין. במצב דברים זה, הנהג אומנם יורשע בעבירה של רכב לא תקין אולם לא יזקפו לחובתו נקודות משרד הרישוי היות ולעבירה זו לא קיים כלל נקודות.

יש לזכור כי התביעה המשטרתית לא תסכים לשנות את סעיף העבירה סתם כך אלה אם יש סיבה מוצדקת המלווה בכשלים מהותיים בדו"ח. נהג אשר חושב כי התביעה תגיע להסדר ככל הנראה טעות בידו. המדינה לא באה לתת הנחות לאנשים אשר עברו עבירות היות ופעולה זו תרוקן מתוכן את מטרת הענישה וההרתעה.

מהם כשלים מהותיים אשר יכולים להביא לזיכוי או לשינוי סעיף עבירה במסגרת הסדר טיעון?

מספר העבירות המנויות בפקודת התעבורה ובתקנות גדול ועצום. לצורך המחשת הנאמר בפסקה זו נציין ונניח כי נהג קיבל דו"ח על אי עצירה בתמרור עצור אך הצליח באמצעות ראיות מסוימות להוכיח בבית משפט כי לא ביצע את העבירה. ראיות אלו יכולות להיות תמונות המצביעות כי אין אפשרות לראות את הכביש ממקום הצבת התמרור וכי הוא עצר לפני התמרור אבל גלש אט אט אל תוך הצומת על מנת לראות את הכביש. במקרה זה, יתכן והשופט ישתכנע לזכות את הנהג או לחילופין להרשיעו בעבירה שאין ניקוד לצדה.

האפשרויות העומדות בפני נהג אשר נרשם לו דו"ח תנועה הן רחבות ומשמעותיות. על מנת שניתן יהיה לקבוע את קו ההגנה יש ללמוד את הדו"ח היטב ולחפש כשלים העולים מחומר הראיות.

האם עורך דין לתעבורה יכול להביא לביטול נקודות עבירות תנועה?

נהג אשר סבור כי לא ביצע את העבירה המיוחסת לו או סבור כי רישום הדו"ח אינו משקף את אשר התרחש במפגש עם השוטר רשאי הוא לפנות לבית משפט במטרה להביא לביטול הדו"ח או למחוק נקודות באמצעות שינוי סעיף העבירה לעבירה שאינה כוללת נקודות. התמודדות עם בית המשפט ולשכת התביעות דורשת ניסיון וידע משפטי. עורך דין לתעבורה המתמחה בדיני תעבורה הוא הכתובת במקרה זה ובידו היכולת לסייע לנהג אשר צבר לחובתו נקודות משרד הרישוי.

עו"ד תעבורה אשר לו הכלים, הידע והניסיון המקצועי בייצוג נהגים בבית המשפט בעבירות תנועה שונות יחד עם הלקוח יבחר את קו ההגנה האופטימלי על מנת לשכנע את בית המשפט כי לא התבצע עבירה. במידת הצורך, יפנה עורך הדין ללשכת התביעות במטרה להגיע להסדר טיעון בהתאם לעבירה שהתבצעה.

אם אינך יודע כמה נקודות משרד הרישוי צברת לחובתך קיימת לך האפשרות לברר את מצב הניקוד במשרד הרישוי או במכשיר הרישיומט הנמצא בסופר פארם ובמשרדי הרישוי. ביטול נקודות עבירות תנועה / מחיקת נקודות תעבורה הן פעולות אשר אין להקל בהן ראש. פנו לעורך דין המתמחה בתחום על מנת שניתן יהיה לסייע לכם מוקדם ככל שניתן.

אזהרה – מאמר ביטול נקודות עבירות תנועה / מחיקת נקודות תעבורה נכתב על ידי עו"ד תעבורה ערן עקראוי והוא אינו מהווה ייעוץ משפט. לפני כל פעולה משפטית יש להתייעץ עם עורך דין תעבורה העוסק בדיני תעבורה ואין הכותב או האתר אחראים על שום נזק מכל סוג אשר ייגרם לעושה שימוש במאמר זה.

לשיתוף לחצו:
במאמר זה עסקנו ב-
קצת על המשרד:

למשרדנו ניסיון עשיר ורב בטיפול בתיקי תעבורה מורכבים ופשוטים כאחד. צוות משרדנו כולל עורכי דין המתמחים בדיני תעבורה בלבד וכן בעלי מקצוע נוספים המסייעים להם להעניק שירות מקצועי ומשפטי לקהל לקוחותינו.

אודות המחבר:
עו"ד ערן עקראוי

עורך דין תעבורה ונוטריון ערן עקראוי הינו עורך דין בעל משרד פרטי העוסק בדיני תעבורה למעלה מ 14 שנים וכיהן בעבר כמ"מ יו"ר ועדת בית משפט לתעבורה בלשכת עורכי הדין בישראל וכיום מכהן כיו"ר ועדת המרב"ד המחוזית בלשכת עורכי הדין.

למידע נוסף 

עוד בנושא:
ממליצים:
4.9
ישראל המדהים!תודה על שירות מסור מכל הלב הרבה מעבר למקובל.
מוטי וורנר
07:48 20 Jul 23
עורך דין מומחה לתעבורה. אני ממליץ בחום על המשרד. עזר לי בתיק והשיג תוצאה יוצאת מהכלל.
עו״ד מנחם אברהם
10:39 15 May 22
...ממליץ בחום! הצילו אותי
אופק גולד
09:06 19 Aug 21
עו"ד תעבורה ישראל מזרחי מומלץ בחום. שרות אדיב ומסור , התחשבות במחיר, והעיקר תוצאות מעולות.
Eyal Cohen
06:24 23 Sep 20
Ibrahem Amer
14:44 13 Aug 20
מעולה תודה
אבי בר סיני
19:11 19 Oct 19
שירות אישי וליווי מלא לאורך כל הדרך, והכי חשוב - עבודה מקצועית ומסורה!
Nisim Cohen
11:41 17 Oct 19
מומלץ מאוד, מקצוען אמיתי! שירות ואמינות ברמה הגבוהה ביותר. תודה
guy lerman
10:04 17 Oct 19
אין כמונו
ישראל מזרחי
08:50 15 Jun 19
טוב מאוד!מומלצ בחום!
Олег Лихачёв
08:23 12 Dec 18
מעולה מומלץ ביותר
מיכאל חזן
13:38 03 Dec 18
מעולה וטוב
dor akrawi
12:20 30 Nov 18
קיבלתי תוצאה ושירות מעולה
Igor Mihin
19:24 28 Nov 18
מעולה הטוב ביותר
Mikel Suft
19:19 28 Nov 18
עורך דין מצוין לתעבורה שמשיג תוצאות, לא יקרן מדויק וקפדן סבלניעונה על כל השאלות ומלווה את הלקוח לאורך כל הדרך בצורה הכי מנומסת שישמומלץ בחום!
19by84
12:54 18 Nov 18
תותח על ממליץ מאוד
Abo Seaf
07:59 18 Nov 18
מומלץ מאוד!!!
einat gilady
04:43 28 Jan 18
sasha Polnaryov
23:10 27 Jan 18
אורטל אלוש
21:56 27 Jan 18
עו'ד תותח !!
Roman Skubi
21:45 27 Jan 18
מעולה שירות מעל המצופה
לירון סימאנא
17:15 10 Apr 17
שרות מעלה
עמיר עקראוי
17:09 10 Apr 17
מומלץ
שלום בן חור
09:27 09 Apr 17
תותח
Emanuel Azrzar
21:58 01 Apr 17
מעולה תותח על
מוטי קשני
07:21 15 Oct 16
עזר מאוד
בתיה אוסטרייכר
15:30 08 Oct 16
מעולה תודה לך
בתיה אוסטרייכר
15:16 08 Oct 16
מעולה
תמי אוסטרייכר
08:50 04 Aug 16
שירות מעולה ותוצאות מדהימות
gan noale
10:23 15 Aug 14
שתפו בקליק