דחיית משפט תעבורה ו- שפיטה בהעדר נאשם

דחיית משפט ושפיטה בהעדר הנאשם במשפט תעבורה
מתי ניתן לבקש דחיית משפט תעבורה ? ומתי תהא שפיטה בהעדר נאשם? כל זאת במאמר זה!

מאמר בנושא איך דוחים משפט תעבורה ושפיטה בהעדר הנאשם, מתי יש צורך לדחות את הדיון המשפטי ומתי  תהיה שפיטה בהעדר הנאשם והקשר בין שני גורמים הלו, כל זאת במאמר זה.

צור קשר מהיר

מתי כדאי לבקש דחיית משפט תעבורה? ומהי שפיטה בהעדר הנאשם?

ישנם מקרים שבהם כדאי ואף רצוי להגיש בקשה לדחיית/ לשינוי מועד משפט תעבורה אלו מקרים? להלן דוגמאות:

  • קיבלתי הזמנה למשפט והתייצבתי להקראה, אולם לא צילמתי את החומר בתביעה, אכן רוב הנהגים או נאשמים שהם לא עורך דין לתעבורה לא תמיד יודעים את הזכויות שלהם כאשר זכות בסיסית וחשובה ביותר במשפט תעבורה ובמשפט הפלילי, היא צילום התיק שם מצויים הראיות שבידיי התביעה. במצב דברים שהנאשם לא ידע את זכותו לצלם את החומר והוא לפני הקראת כתב האישום, ללא החומר רצוי לבקש מהשופט לדחות את ההקראה לצורך צילום התיק ולימוד החומר. 
  • הגעתי לבית המשפט ואני עומד להישפט על עבירה חמורה כגון נהיגה בשכרות או מהירות מופרזת ועוד…. במקרה כזה רצוי לבקש דחיית משפט תעבורה לצורך, התייעצות עם עורך דין תעבורה.
  • מצב שנקראתי למילואים או שאני חולה ברור שיש לבקש את דחיית מועד הדיון. 

את הבקשה ל- דחיית מועד הדיון בבית משפט לתעבורה, יש לבצע לפי נוהל של הגשת בקשה הכולל טופס בקשה מיוחד או במעמד ה- דיון בבית המשפט עצמו! יש טפסים כאלה בגוגל , ניתן לחפש טופס בקשה לדחייה של מועד דיון, והנה קישור לאתר בתי המשפט של הרשות השופטת שם מצוי הטופס! או להגיש למזכירות בית המשפט את הטופס לשינוי מועד הדיון או לדחיית מועד דיון.

הערה נוספת חשובה לעניין דחיית המשפט: גם אם שלחנו בקשה זה לא אומר שהדיון נדחה כל עוד יש החלטה!מ

לאחר שהבנו מה זה דחיית משפט תעבורה או שינוי מועד הדיון, נבין עכשיו מה המשמעות של שפיטה בהעדר נאשם

אומנם הכלל הוא לפי סעיף 126 לחוק סדר הדין הפלילי כי " באין הוראה אחרת בחוק זה לא יידון אדם בפלילים אלא בפניו ". אולם במשפט תעבורה הוראת  סעיף  240 לחסד"פ גוברות על קביעה כללית זו.

אז בעבירות תעבורה ניתן לדון נאשם שלא בפניו מלבד כמה חריגים:

  • נאשם שהוזמן לדיון ולא התייצב לדיון יראו אותו כמודה בכל עובדות כתב האישום. (לכן יש להיזהר ואם מאיזה סיבה לא נגיע רצוי לבקש דחיית דיון תעבורה ראה לעיל)
  • הנאשם יכול להעביר לביהמ"ש בכתב את טענותיו לעניין העונש.
  • במקרים שבית המשפט לא גוזר עונש מאסר (מלבד עונש מאסר שבא במקום קנס). ביהמ"ש יכול להטיל עונשים אחרים, כולל פסילת רישיון נהיגה. 
  • במקרים של מאסר במקום קנס חייב להיות מצויין בהזמנה לנאשם למשפט כי ניתן להטיל מאסר כאמור אם הנאשם לא יתייצב; צו מאסר לביצוע מאסר במקום קנס שניתן שלא בנוכחות הנידון או סנגורו יבוצע בהתאם להוראות סעיף 129א(ג).  (ב)  על פסק דין מרשיע שניתן לפי סעיף קטן (א), יחולו הוראות סעיף 130(ח) ו-(ט).

באלו מקרים לא תהייה שפיטה בהעדר הנאשם:

מתי שבית המשפט סבור כי שפיטה בהיעדר תגרום ל- עיוות דין. 

במקרים של תאונות עם נפגעים. 

יש לציין כי טענה של לא ידעתי שהיום המשפט לא תתקבל וביטול הרשעה כזאת היא קשה מאוד!!!!!

לדוגמה אדם נתפס נוהג בשכרות ולא התייצב לדיון, במקרה כזה בית המשפט ישפוט אותו בהעדר!!!!!!!!!!!! במקרה כזה היה עליו או לשלוח סנגור מטעמו או לבקש דחיית משפט תעבורה בהתאם לנוהל!

ואם בכל זאת קיבל נאשם גזר דין בהעדרו:

היה עליו להגיש בקשה לביטול פסק הדין שניתן בהעדר תוך 30 יום, דבר שכאמור קשה מאוד ויש להדגיש כי בקשה זו לא מעכבת את הימים להגשת ערעור על פסק הדין!

בכל מקרה רצוי להתייעץ עם עורך דין בשני המקרים! ולהגיש את הבקשות באמצעות עורך דין. היות וישנם נקודות נוספות אשר נדרש להם ידע רב כגון פסיקה, חוק, ועוד..

הכתוב במאמר זה אינו מהווה בשום פנים ואופן חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להיוועץ עו"ד העוסק בתחום.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל +
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

בבקשה דרגו את המאמר

1 rating5/5

מאמרים קשורים למאמר דחיית משפט תעבורה:

אל תפספסו גם את:

מהירות מופרזת עונש , שלילה | עו"ד תעבורה ערן עקראוי

מהירות מופרזת עונש, שלילה?

מהירות מופרזת עונש או מהירות מופרזת שלילה נתפסת נוהג במהירות מופרזת ? מאמר זה יעסוק בנושא מהירות מופרזת עונש או מהירות מופרזת שלילה, משרדנו מטפל

קרא עוד »
ערעור על דוח מהירות - משרד עורכי דין עקראוי ושות'

ערעור על דוח מהירות

ערעור על דוח מהירות קיבלת דוח על נהיגה במהירות מופרזת, בתוספת נקודות? אולם אתה יודע כי הדו"ח לא מוצדק! מאמר זה יסביר לקורא מהו ערעור

קרא עוד »
בקשה להמרת דוח תנועה באזהרה - עוד תעבורה ערן עקראוי

בקשה להמרת דוח תנועה באזהרה!

בקשה להמרת דוח תנועה באזהרה – האם כדאי? קיבלת דו"ח תנועה משוטר?קיבלת ממשטרת ישראל דוח מסוג ברירת קנס? מה הם האופציות העומדות בפניך והאם בכלל

קרא עוד »

אודות עו"ד ערן עקראוי

עורך דין תעבורה ערן עקראוי הינו עורך דין בעל משרד פרטי, העוסק בדיני תעבורה, לעו"ד תעבורה ערן עקראוי ניסיון עשיר בייצוג נהגים ועוברי אורח בבתי המשפט לתעבורה הפזורים ברחבי הארץ.
כמו כן לעורך דין תעבורה ערן עקראוי היתר לייצג בבתי הדין הצבאיים.

השארת תגובה