המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – המרב"ד

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים / המרב"ד פסל את רישיון הנהיגה שלכם?

משרדנו מייצג נהגים בפני המרב"ד, וועדת ערר ובית המשפט לעניינים מנהליים.

במאמר זה אנו נסביר ונפרט אודות המרב"ד, נראה מה תפקידו וכיצד ניתן להתמודד מולו משפטית באופן מקצועי ומדויק. 

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים - עו

מיהו המרב"ד ומה תפקידו

המרב"ד למעשה הינו המכון לבטיחות בדרכים אשר בודק ובוחן כשירותם של נהגים בישראל להשתמש בכלי תחבורה ולנהוג בהם. למכון הרפואי מופנים נהגים אשר ביצעו עבירות תנועה חמורות או נהגים אשר מסיבות רפואיות כאלה ואחרות יש צורך בבדיקת כשירותם לנהוג בכלי רכב מנועי.

גם נהגים מקצועיים המבקשים להחזיק ברישיון נהיגה ציבורי או ברישיון נהיגה על כלי רכב כבד צריכים לעבור בדיקות במכון הרפואי אשר יבחן ויבדוק את כשירותם.

למכון הרפואי יופנו נהגים על ידי משרד הרישוי, רופא המשפחה או כל רופא אחר הסבור כי יש לערוך בדיקות רפואיות לנהג וכן משטרת ישראל. באופן עקרוני, למשרד הרישוי ישנו שיקול דעת רחב בהפניית נהג לבדיקות במכון הרפואי ולמעשה כל נהג בישראל עלול למצוא עצמו נקרא לבצע בדיקות אלו במרב"ד.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים פסל את רישיונכם?

המרב"ד עורך בדיקות רפואיות עבור רשות הרישוי כשמטרתו הינה ברורה והיא מיגור תאונות דרכים שמקורן בליקוי בריאותי של הנהג או ליקוי מנטלי המשפיע על כושר הנהיגה שלו וקבלת החלטות. הדרך למימוש מטרה זו גובה מחיר כבד מאלפי נהגים אשר רישיונם נשלל בתואנות שווא, אבחון פסיכולוגי מוטעה או חוסר תשומת לב לפרטים קטנים.

לא אחת משרדנו נתקל בנהגים אשר ביצעו בדיקות רפואיות במכון הרפואי ולבסוף רישיונם נשלל מסיבה של אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה. מונח מקצועי זה למעשה משמש כסעיף סל של המכון הרפואי בגינו נשללים אלפי נהגים במדינת ישראל כאשר אינם מבינם כלל במה מעדו או מה הסיבה האמתית העומדת מאחורי פסילתם.

מה ניתן אם כן לעשות במידה וזומנתי לבדיקות במכון הרפואי? התשובה לכך היא כי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי ע"י עורך דין המכון הרפואי המתמחה בתחום זו ובידיו הניסיון והידע להכין אותך לבדיקות במרב"ד כך שבסופו של יום תוכל לעבור את הבדיקות בהצלחה.

עו"ד תעבורה ערן עקראוי המשמש יו"ר ועדת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים המחוזית בלשכת עורכי הדין, ניסיון עשיר בייצוג מול המכון הרפואי וועדת הערר בתל השומר לרבות ערעורים מנהלים המוגשים על הועדה.

 

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים
או חייגו: 072-3933999

ייעוץ משפטי מקצועי ודרך התנהלות נכונה לנהגים על החלטות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד)

דוגמאות להישגים בוועדת ערר תל השומר ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים / המרב"ד – מי מופנה?

בפסקה שלהלן נמנה ונציין את הנהגים אשר עלולים להיות מופנים לבדיקות במכון הרפואי. יש לזכור כי אין המדובר ברשימה סגורה וכי באופן תאורטי כל נהג במדינת ישראל עלול למצוא עצמו מופנה לבדיקות אלו.

 • מבקשי רישיון נהיגה לרכב ציבורי ומשא כבד או בעליי רישיון צבאי הרוצים להמירו לאזרחי. הפנייה למכון הרפואי במקרה זה יהיה ע"י משרד הרישוי או משרד רישוי צה"ל.
 • נהגים שהיו מעורבים בתאונות דרכים עם פצועים או תאונות דרכים עם אבדות בנפש ודווחו למכון הרפואי ע"י משטרת ישראל.
 • נהגים המדווחים ע"י גורמים משפטיים לאחר משפט תעבורה, למשל מורשעי סמים, מורשעי נהיגה בשכרות.
 • צורכי סמים ו/או אלכוהול המופנים על ידי משרד הרישוי, משטרת ישראל וסמכות רישוי צבאית.
 • מבקשי / מחזיקי רישיון נהיגה בעלי ליקוי בריאותי. לעתים מבוצע דיווח למכון ע"י רופא מטפל או תעסוקתי או המוסד לביטוח לאומי. דרך נוספת היא מילוי הצהרת בריאות של הרופא המטפל והצרת הנהג המבקש. התאמת אביזרי נהיגה ורכב למגבלותיהם הרפואיות.
 • קשישים ונכי משרד הביטחון.

הערה: על פי חוק, לרופא המטפל ישנה חובת דיווח למכון הרפואי כאשר הוא מאבחן חולה הסובל מבעיה רפואית היכולה להשפיע על יכולתו לנהיגה.

מה כותבים עלינו ברשתות החברתיות

ישראל המדהים!תודה על שירות מסור מכל הלב הרבה מעבר למקובל.
מוטי וורנר
07:48 20 Jul 23
עורך דין מומחה לתעבורה. אני ממליץ בחום על המשרד. עזר לי בתיק והשיג תוצאה יוצאת מהכלל.
עו״ד מנחם אברהם
10:39 15 May 22
...ממליץ בחום! הצילו אותי
אופק גולד
09:06 19 Aug 21
עו"ד תעבורה ישראל מזרחי מומלץ בחום. שרות אדיב ומסור , התחשבות במחיר, והעיקר תוצאות מעולות.
Eyal Cohen
06:24 23 Sep 20
Ibrahem Amer
14:44 13 Aug 20
מעולה תודה
אבי בר סיני
19:11 19 Oct 19
שירות אישי וליווי מלא לאורך כל הדרך, והכי חשוב - עבודה מקצועית ומסורה!
Nisim Cohen
11:41 17 Oct 19
מומלץ מאוד, מקצוען אמיתי! שירות ואמינות ברמה הגבוהה ביותר. תודה
guy lerman
10:04 17 Oct 19
אין כמונו
ישראל מזרחי
08:50 15 Jun 19
טוב מאוד!מומלצ בחום!
Олег Лихачёв
08:23 12 Dec 18
מעולה מומלץ ביותר
מיכאל חזן
13:38 03 Dec 18
מעולה וטוב
dor akrawi
12:20 30 Nov 18
קיבלתי תוצאה ושירות מעולה
Igor Mihin
19:24 28 Nov 18
מעולה הטוב ביותר
Mikel Suft
19:19 28 Nov 18
עורך דין מצוין לתעבורה שמשיג תוצאות, לא יקרן מדויק וקפדן סבלניעונה על כל השאלות ומלווה את הלקוח לאורך כל הדרך בצורה הכי מנומסת שישמומלץ בחום!
19by84
12:54 18 Nov 18
תותח על ממליץ מאוד
Abo Seaf
07:59 18 Nov 18
מומלץ מאוד!!!
einat gilady
04:43 28 Jan 18
sasha Polnaryov
23:10 27 Jan 18
אורטל אלוש
21:56 27 Jan 18
עו'ד תותח !!
Roman Skubi
21:45 27 Jan 18
מעולה שירות מעל המצופה
לירון סימאנא
17:15 10 Apr 17
שרות מעלה
עמיר עקראוי
17:09 10 Apr 17
מומלץ
שלום בן חור
09:27 09 Apr 17
תותח
Emanuel Azrzar
21:58 01 Apr 17
מעולה תותח על
מוטי קשני
07:21 15 Oct 16
עזר מאוד
בתיה אוסטרייכר
15:30 08 Oct 16
מעולה תודה לך
בתיה אוסטרייכר
15:16 08 Oct 16
מעולה
תמי אוסטרייכר
08:50 04 Aug 16
שירות מעולה ותוצאות מדהימות
gan noale
10:23 15 Aug 14

לכל ההמלצות כנסו לדף >> המלצות.

איך בדיקת כשירות רפואית לנהיגה מתבצעת?

היה והופניתם לבדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים מרב"ד שהוא הרופא המוסמך המייעץ לרשות הרישוי לעניין כשירות רפואית לנהיגה חשוב להכיר את הפרוצדורה הצפויה ולהיוועץ בעו"ד תעבורתי מנוסה.

מלבד הבדיקות הרפואיות הסטנדרטיות (אורתופדיה, קרדיולוגיה, נירולוגיה, עיניים, בדיקת שינה וערנות, ו-EEG) ישנן גם בדיקות פסיכולוגיות ו/או פסיכיאטריות בהן כל פרט שיימסר על ידכם או אפילו הפגנת לחץ עלולים להתפרש בשלילה.

האבחון הפסיכולוגי כולל מבחני אישיות (בניהם מבחן MPPI-2) וליקויים קוגניטיביים, ראיון ומידע משלים (רישום פלילי, הרשעות קודמות ו סיכום מחלה).

לעתים יתווספו בדיקות משלימות ע"י גורמי פנים וחוץ. יש לציין כי יתכן ונהג או מבקש רישיון נהיגה יצטרך לעבור רק בדיקות רפואיות או רק פסיכולוגיות או במקרים מסוימים בדיקות רפואיות ופסיכולוגיות יחדיו כל אחד בהתאם למקרה הספציפי שלו.

כך לדוגמה, אדם שהגיע למכון הרפואי לבטיחות בדרכים בשל שימוש בסם, ייבדק הן אצל פסיכולוג והן אצל פסיכיאטר. אדם אשר נקרא למכון הרפואי בשל סיבה בריאותית ייבדק רק על ידי רופא המתמחה בתחום הרפואי בגינו הפונה לבדיקה.

לאור ממצאי הבדיקות הפיזיות, הפסיכולוגיות והמידע התומך, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ממליץ את אחד משני הדברים הבאים:

 • כשיר לנהיגה. ללא מעקב (מצב אידאלי) או כשיר לנהיגה עם מעקב ( רישיון נהיגה מותנה).
 • בלתי כשיר לנהיגה. באופן חלקי או מלא. עם הינתן החלטה זו האופציה הבאה היא הגשת ערר לוועדת ערר בתל השומר בתוך 30 ימים מיום קבלת החלטה ממשרד הרישוי. במידה ולבסוף ועדת ערר תדחה את בקשתו של הנהג, ניתן להגיש ערעור מנהלי לביהמ"ש המחוזי.

החלטת המרב

זמני המתנה לבדיקות במכון הרפואי

יש לזכור כי בשל העומס הרב המוטל על המכון הרפואי זמן ההמתנה לבדיקות עלול לארוך שבועות ארוכים כאשר במהלך כל תקופה זו רישיונו של הנהג יותלה והוא לא יוכל לנהוג. לא ניתן לנקוב במועד זמנים אחיד בהמתנה לבדיקות במכון הרפואי אך בהחלט ניתן לומר כי מדובר בהמתנה ארוכה וממושכת.

במקרה בו קיים צורך דחוף ברישיון הנהיגה מסיבה כזו או אחרת, ניתן לפנות לעורך דין אשר באמצעות הידע והניסיון הקיים לו יוכל לזרז את ההמתנה לבדיקות במכון הרפואי ולאפשר לנהג לבצע את הבדיקות מהר ככל שניתן.

אז מה עושים? פונים לעורך דין מוביל בתחום ומצילים את רישיון הנהיגה

הרבה לפני הגעתכם למרב"ד ליום בדיקות, פניה לעורך דין המתמחה בדיני תעבורה היא המפתח להצלת רישיון הנהיגה. מלבד ההכנה לפרוצדורה העומדת בפניכם, עורכי דין תעבורה יקדים ויאתר כל פרט רלוונטי העשוי לתמוך בטענותיכם ולסייע לכם לצלוח את הליך הבדיקה. עורך הדין יבדוק ויבחן את היסטוריית הנהיגה שלכם ועברכם התעבורתי, עברכם הפלילי, מידע רפואי וכיו"ב. בנוסף, בקיאותו באיתור שגיאות וסתירות עשויה לעצור את תהליך הבדיקה במכון ולמנוע את הצורך בפניה לוועדת ערר.

הוגדרתם "בלתי כשירים לנהיגה"? לא מרימים ידיים! אדם אשר רואה עצמו נפגע מהחלטת המרב"ד הצעד הבא עבורו הוא הגשת ערר מנומק על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים לוועדת ערר בתל השומר.

עורך דינכם יבחן את הדוקומנטציה הרפואית שעליה ביסס המכון את החלטתו ובעת הצורך יפעל בשיתוף עם מומחה רפואי שיספק חו"ד רפואית הכרחית נגדית לחוות דעתו של המכון הרפואי. טרם הטיפול בתיקכם, ידאג עורך הדין להוציא את התיק הרפואי מהמרב"ד בכפוף לחתימה על ויתור סודיות רפואית – וס"ר וכן את כל החומר הרלוונטי לצורך הגשת ערר.

המרב

ערעור מנהלי על החלטת ועדת ערר. גם אם עררכם לוועדת ערר לא התקבל ובסופו של יום רישיונכם לא שב אליכם הרי שזוהי אינה נקודת המוצא האחרונה. על החלטת הועדה בתל השומר ניתן לערער בביהמ"ש המחוזי תוך 45 ימים ממועד מתן החלטת ועדת ערר.  הערעור כמובן יעסוק אך ורק בשאלות משפטיות העולות מהחלטת חברי הוועדה.

הכנה לוועדת ערר תל השומר

אמנם אין המדובר בתחנה אחרונה במסע האפשרויות של הנהג להשיב את רישיון הנהיגה שלו אך יחד עם זאת, יש לזכור כי מדובר בנקודת זמן קריטית עבור דורש הרישיון אשר מומלץ בחום להגיע אליה מוכן וערוך כהלכה. מניסיוננו הגעה לוועדת ערר מוכנים עם כל המסמכים הנדרשים מעלה באופן חד וברור את הסיכויים לקבל חזרה את רישיון הנהיגה.

חוות דעת פרטיות של מומחים. במסגרת ההכנה לוועדת הערר, יפנה עו"ד תעבורה את הלקוח לצורך בדיקות משלימות חיצוניות בתחום הפסיכיאטריה, הרפואה או הפסיכולוגיה הכול בהתאם לצורך ולמצב. משרדנו עובד עם מיטב המומחים בעלי שם עולמי בתחום התמחותם אשר מכינים ועורכים חוות דעת נגדיות למכון הרפואי.

חשוב מאוד להגיע לוועדה עם חוות דעתו של המומחה התומכת בגרסתכם ומוכיחה כי ביכולתכם לנהוג. המכון הרפואי לבטיחות בדרכים המרב"ד מספק לוועדת ערר חוות דעת מקצועית משלו ומשכך על מנת שניתן יהיה לתקוף חוות דעת זו יש להגיע ערוך ומוכן עם חוות דעת נגדית מטעמכם.

מה עלות אגרת השירותים במרב"ד:

להלן תעריף אגרות במכון הרפואי:

אגרה על שירות  מחיר
בדיקה בוועדת ערר תל השומר 1073 ₪
עיון במסמכים או התיק רפואי 118 ₪
בדיקה חוזרת 325 ₪
בדיקת כשירות נהיגה במרב"ד 631 ₪

לאן פונים? כתובת המכון הרפואי ושלוחותיו:

אזור / מחוז כתובת טלפונים ופקסים
תל אביב תל אביב – רחוב דרך בגין 116, תל אביב – יפו מיקוד: 6473912
 • טלפון 03-5634702
 • פקס 03-5626022

 

 

חיפה / צפון קריית הממשלה, רחוב פל-ים 15, חיפה, קומה 20.
 • 04-8633555
דרום  מדיטון אדם – צומת אלי כהן (קניון עזריאלי הנגב) 93, באר שבע
 • 08-6831910
תל אביב – מרכז (מדיטון מרכזים רפואיים) רחוב החשמל 18, תל אביב-יפו
 • 03-5207477
תל אביב מכון קינן שפי – רחוב האומנים 7, תל אביב-יפו
 • 03-5630591
חולון פמי פרימיום- הלוחמים 53 (קומה 1), חולון
 • 03-6254710

כתובת ועדת ערר תל השומר ביה"ח שיבא:

 • לעניין ועדת ערר אשר בתל השומר לא ניתן לפנות בטלפון והדרך לפניות לוועדה היא דרך פקס: * לבירורים ניתן לשלוח פקס כולל מס' תעודת זהות לטל': 03-5661945 או במייל: fax-infoma@MOH.GOV.IL
 • יש לזכור כי ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים המרב"ד יוגש לוועדת ערר אשר מקום מושבה בבית החולים שיבא – תל השומר.
 • הערר יוגש תוך 30 ימים מיום קבלת החלטת המכון לבטיחות בדרכים בצירוף אגרה משולמת.
 • למידע נוסף אודות וועדת ערר קרא עוד במאמרים באתרנו.

שאלות ותשובות על המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

במידה והמכון פסל את רישיונך, ניתן להגיש ערר תוך 30 יום מרגע ההחלטה לוועדת הערר! אונם יש לדעת כי מדובר בהליך מורכב ועל כן יש להתייעץ עם עורך דין הבקיא בהליכי הערר.

בדרך כלל ההמתנה לתשובה לאחר הבדיקות תגיע למשרד הרישוי כאשר בדרך כלל זה לוקח 3 חודשים.

מדובר במונח אשר מכיל בתוכו מגוון עצום של אפשרויות ביניהם מסוכנות ו/או בעיה פסיכיאטרית וכן מגוון עצום של בעיות כאלה ואחרות.

הנך צפוי לעבור במרב"ד מגוון בדיקות פסיכולוגיות ו/או פסיכיאטריות ו/או רפואיות כאשר אי הכרה של התהליך עלולה להביא לאיבוד רישיונך,

על כן מומלץ להתייעץ עם עורך דין בטרם הבדיקה ובמידה ונכשלת אז לפנות לעורך דין לשם הגשת ערר.

מגוון האפשרויות להגעה למכון הרפואי הוא ענק כאשר הגורמים המפנים הבולטים הם:
ביטוח לאומי
משטרת ישראל
צה"ל
בית המשפט
רופאים ומוסדות רפואיים
ועוד…

הכתוב במאמר זה אינו מהווה בשום פנים ואופן חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להיוועץ עם עורך דין תעבורה העוסק בתיקי תעבורה וידע בענייני המכון הרפואי לבטיחות בדרכים מרב"ד.

לשיתוף לחצו:

במאמר זה עסקנו ב-
קצת על המשרד:

למשרדנו ניסיון עשיר ורב בטיפול בתיקי תעבורה מורכבים ופשוטים כאחד. צוות משרדנו כולל עורכי דין המתמחים בדיני תעבורה בלבד וכן בעלי מקצוע נוספים המסייעים להם להעניק שירות מקצועי ומשפטי לקהל לקוחותינו.

אודות המחבר:
עו"ד ערן עקראוי
עורך דין תעבורה ונוטריון ערן עקראוי הינו עורך דין בעל משרד פרטי העוסק בדיני תעבורה למעלה מ 14 שנים וכיהן בעבר כמ"מ יו"ר ועדת בית משפט לתעבורה בלשכת עורכי הדין בישראל וכיום מכהן כיו"ר ועדת המרב"ד המחוזית בלשכת עורכי הדין.

למידע נוסף 

עוד בנושא:
ממליצים:
4.9
ישראל המדהים!תודה על שירות מסור מכל הלב הרבה מעבר למקובל.
מוטי וורנר
07:48 20 Jul 23
עורך דין מומחה לתעבורה. אני ממליץ בחום על המשרד. עזר לי בתיק והשיג תוצאה יוצאת מהכלל.
עו״ד מנחם אברהם
10:39 15 May 22
...ממליץ בחום! הצילו אותי
אופק גולד
09:06 19 Aug 21
עו"ד תעבורה ישראל מזרחי מומלץ בחום. שרות אדיב ומסור , התחשבות במחיר, והעיקר תוצאות מעולות.
Eyal Cohen
06:24 23 Sep 20
Ibrahem Amer
14:44 13 Aug 20
מעולה תודה
אבי בר סיני
19:11 19 Oct 19
שירות אישי וליווי מלא לאורך כל הדרך, והכי חשוב - עבודה מקצועית ומסורה!
Nisim Cohen
11:41 17 Oct 19
מומלץ מאוד, מקצוען אמיתי! שירות ואמינות ברמה הגבוהה ביותר. תודה
guy lerman
10:04 17 Oct 19
אין כמונו
ישראל מזרחי
08:50 15 Jun 19
טוב מאוד!מומלצ בחום!
Олег Лихачёв
08:23 12 Dec 18
מעולה מומלץ ביותר
מיכאל חזן
13:38 03 Dec 18
מעולה וטוב
dor akrawi
12:20 30 Nov 18
קיבלתי תוצאה ושירות מעולה
Igor Mihin
19:24 28 Nov 18
מעולה הטוב ביותר
Mikel Suft
19:19 28 Nov 18
עורך דין מצוין לתעבורה שמשיג תוצאות, לא יקרן מדויק וקפדן סבלניעונה על כל השאלות ומלווה את הלקוח לאורך כל הדרך בצורה הכי מנומסת שישמומלץ בחום!
19by84
12:54 18 Nov 18
תותח על ממליץ מאוד
Abo Seaf
07:59 18 Nov 18
מומלץ מאוד!!!
einat gilady
04:43 28 Jan 18
sasha Polnaryov
23:10 27 Jan 18
אורטל אלוש
21:56 27 Jan 18
עו'ד תותח !!
Roman Skubi
21:45 27 Jan 18
מעולה שירות מעל המצופה
לירון סימאנא
17:15 10 Apr 17
שרות מעלה
עמיר עקראוי
17:09 10 Apr 17
מומלץ
שלום בן חור
09:27 09 Apr 17
תותח
Emanuel Azrzar
21:58 01 Apr 17
מעולה תותח על
מוטי קשני
07:21 15 Oct 16
עזר מאוד
בתיה אוסטרייכר
15:30 08 Oct 16
מעולה תודה לך
בתיה אוסטרייכר
15:16 08 Oct 16
מעולה
תמי אוסטרייכר
08:50 04 Aug 16
שירות מעולה ותוצאות מדהימות
gan noale
10:23 15 Aug 14
שתפו בקליק