זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים

קיבלת זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים? דע לך כי רישיונך בסכנה ואתה עלול לאבד אותו ככל ולא תפעל לתיקון המצב. הכרת הפרוצדורה במכון הרפואי והכנה מקצועית לבדיקות במכון הרפואי יכולה להציל את רישיונך. עורכי דין המתמחים בתחום התעבורה יכולים לעזור לך באופן מקצועי, פנה לעו"ד בהקדם האפשרי.

זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים - עו

מאמר זה נכתב על ידי עורך דין תעבורה ערן עקראוי העוסק זה שנים במתן ייעוץ וייצוג הן לעורכי דין והן ללקוחות אשר הופנו למרב"ד לצורך בדיקות רפואיות ופסיכולוגיות. מאמר זה נכתב בלשון פשוטה ועממית מבלי להיכנס לפסיקה וחוק זאת על מנת שהקורא שאינו משפטן יוכל להבין טוב יותר את האמור בו.

מה הוא המכון הרפואי?

מי הוא בעצם המכון הרפואי המכונה מרב"ד ולשם מה הוא הוקם?

המכון הרפואי כשמו כן הוא, תפקידו לבדוק את המופנים אליו מבחינת כשירות רפואית לנהיגה בכלי רכב מנועי. כשירות זו אינה בהכרח כשירות מבחינה פיסית, בריאותית. לעיתים, כשירותם הרפואית לנהיגה תעשה לנהגים שנתפסו נוהגים תחת השפעת אלכוהול המפונים על ידי רשות הרישוי. בדיקה אשר תערך לנהגים אלו היא לרוב בדיקה פסיכולוגית במכון הרפואי לבטיחות בדרכים ובשלות לנהיגה.

ניתן לראות או לדמות את המכון הרפואי לבטיחות בדרכים כרופא של רשות הרישוי אשר תפקידו להמליץ למשרד הרישוי לגבי כשירות נהיגה של נהגים מבחינה נפשית או רפואית.

מי מקבל זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים יכול להיות ממגוון סיבות שונות כאשר הנפוצות ביותר הן:

 • דיווח על ידי רופא / בית חולים. רופא המשפחה יכול לדווח למכון הרפואי על כשירות רפואית לנהיגה של אחד ממטופליו. מטרת הדיווח היא למנוע נהיגה עם בעיות בריאותיות וסיכון שאר משתמשי הדרך.
 • נהגים אשר צוברים נקודות משרד הרישוי כלומר עברייני תנועה. נהגים אלו יופנו למכון הרפואי על ידי משרד הרישוי, משטרת ישראל. לרוב ניתן להגדיר נהגים אלו כנהגים בעלי רישיון נהיגה עם בעיות (צבירת ניקוד וכו').
 • צרכני סמים או אלכוהול יופנו גם הם על ידי רשות הרישוי על מנת שתיבחן יכולתם וכשירותם להמשך נהיגה. כך למשל, נהגים שנתפסו נוהגים תחת השפעת אלכוהול המופנים על ידי רשות הרישוי. כנסו לקריאה בהרחבה על הקשר בין שימוש בסמים והמרב"ד.
 • דיווח על ידי צה"ל.
 • דיווח על ידי המוסד לביטוח לאומי.
 • דיווח ע"י בית המשפט למשל נהג חדש אשר הורשע בנהיגה בשכרות וכן מורשעי סמים.
 • מבקשי רישיון נהיגה לרכב ציבורי ומשא כבד. נהגים אלו יופנו באופן אוטומטי על ידי משרד הרישוי לבדיקות רפואיות שכן דרושה מיומנות ובשלות לנהיגה על כלי רכב כבד.
 • נהגים שדווחו ע"י משרד הרישוי משטרת ישראל.

כפי שניתן לראות, דיווח למכון הרפואי יכול להגיע ממקורות שונים כך למשל נהג חדש אשר מורשע בעבירת נהיגה בשכרות יקבל זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים. גם אדם אשר שירת בצה"ל ובמהלך השירות הופנה או פנה לקב"ן או יצא מהצבא מסיבות רפואיות מהצבא יופנה גם הוא למרב"ד על ידי רשויות הצבא.

הדיווחים הנפוצים ביותר למכון הרפואי נעשים על ידי המוסד לביטוח לאומי ומוסדות רפואיים אחרים. כך למשל, נהג אשר התעלף ונקבע כי ההתעלפות היא מסיבה אפילפטית  דיווח בגין מצבו הרפואי יעבור למרב"ד.

קרא עוד על הוצאת רישיון נהיגה לחולה אפילפסיה.

אלו סוגי בדיקות יש במרב"ד?

המרב"ד פועל בכמה מישורים עיקריים המפורטים להלן:

 1. מישור נפשי או אישיותי.
 2. מישור רפואי כגון סוכרת, מחלות לב, אפילפסיה, נירולוגיה וכו'.
 3. בדיקת הנהג הן במישור הנפשי והן במישור הרפואי. בדיקה משולבת זו תעשה כאשר נהג הופנה למכון הרפואי בשל עבירות סמים, שכרות וכו' וכן מצבו הרפואי מעלה חשש לגבי המשך נהיגתו בכביש.
לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים
או חייגו: 072-3933999

מה צפוי לנבדק ביום הבדיקה?

בדיקה במרב

במידה ונהג זומן לבדיקת פסיכולוג במכון הרפואי לבטיחות בדרכים צפוי הוא לעבור מבחני אישיות ממוחשבים הכוללים מעל 500 שאלות וכן מבחנים נוספים. לעיתים שאלות אלו יחזרו על עצמן פעם אחר פעם על מנת לבדוק את עקביות הנבחן ואמינותו.

לאחר מכן, יעבור הנבדק שיחה ובדיקה ע"י פסיכולוג מטעם המרב"ד ולעיתים גם בדיקה פסיכיאטרית אשר תבחן את בשלותו לנהיגה ומצבו הנפשי.  כך למשל, נהג אשר הורשע בנהיגה בשכרות יידרש לעבור בדיקה אצל נקרולוג שהוא בעצם פסיכיאטר וזאת על מנת לבדוק האם  קיימת לו נטייה להתמכרויות.

הבדיקות הפסיכולוגיות כוללות מבחנים רבים כאשר תשובה אחת לא נכונה עלולה להתפרש כי הנהג מסוכן ורישיונו יותלה.

במידה והנהג מגיע לצורך בדיקות רפואיות כגון בדיקות לב, בדיקות אורתופדיה וכו',  יעבור הוא בדיקות פיזיות במרב"ד אך גם בחלק מן המקרים ישלחו לנהג שאלונים אותם יצטרך למלא על ידי הרופאים המטפלים. במידה ולא יבצע את אשר יידרש לעשות על ידי המרב"ד רישיון הנהיגה שלו יותלה והוא לא יוכל להמשיך לנהוג.

מה ניתן לעשות ככל והמכון הרפואי פסל את רישיון הנהיגה?

במידה ואדם נבדק במרב"ד וקיבל תשובה כי רישיונו נפסל בשל אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה או מסיבה נירולוגית למשל, ניתן להגיש ערר אשר יתקיים בפני ועדת הערר אשר מקום מושבה בבית החולים תל השומר.

יש להגיש את ערר תוך 30 ימים מיום קבלת הודעת השלילה מהמכון הרפואי בצירוף אגרה משולמת. את הערר יש להגיש לוועדה ולהמתין לזימון לדיון.

הגשת ערר תוך 30 ימים - עו

בוועדת הערר הנהג ייבדק על ידי חברי הועדה שהם לרוב שני רופאים ופסיכיאטר אחד. הבדיקה בוועדה נערכת בבית החולים שיבא תל שומר ועל המבקש להגיע לשם פיסית בליווי עורך הדין. היות והועדה הרפואית הינה הליך משפטי לכל דבר ועניין הרי שעורך הדין מלווה את הנבדק ומייצגו בפני הוועדה. יש לשים לב כי חרף הייצוג בפני הועדה, קיימת אפשרות כי הנבדק תחילה יעמוד בפני עצמו לבד אל מול הועדה אשר תבדוק את תשובותיו וכשירותו טרם יכנס עורך הדין לאולם ויציג את טיעוניו.

אילו החלטות יכולה לקבל הועדה במסגרת הערר:

 1. להחזיר למבקש את רישיון הנהיגה לאלתר. זוהי ההחלטה הטובה ביותר אשר יכול לשאוף לה מגיש הערר. את ההחלטה שולחת הועדה לרשות הרישוי ומשם יכול הנהג לאסוף את רישיונו בהתאם לפעולות שעליו לבצע מול משרד הרישוי.
 2. להחזיר למבקש את הרישיון עם הגבלות כאלה ואחרות או לתת לו דרגת רישיון פחותה יותר כגון אופנוע במקום רכב.
 3. להשאיר את החלטת המרב"ד על כנה. כלומר הנהג יישאר פסול.
 4. להפנות את הנהג לבדיקה חיצונית הנעשית לרוב על ידי מכון מור. במידה והועדה תתלבט בין שתי חוות הדעות שהוגשו בפניה, חוות הדעת הפרטית מטעם הנהג וחוות הדעת של המכון הרפואי, תפנה הועדה את הנהג לגורם שלישי אשר ייתן חוות דעת נוספת בעניינו. לרוב, חוות דעת זו תינתן על ידי מכון מור והיא תהיה גורם מכריע בהחלטת הועדה לאחר מכן.

את החלטת הועדה לא מקבלים מיד בסיום ההליך אלא יש להמתין כשבועיים ימים עד שהיא תתקבל אצל עורך הדין המטפל בנהג או דרך רשות הרישוי. יש מקרים בהם הועדה תשתף את הנהג ועורך הדין בהחלטתם כך שמיד בסיום הועדה ידע הנהג אם הועדה החליטה להשיב לו את רישיון הנהיגה. בכל מקרה, יש להמתין לתשובה סופית מרשות הרישוי דבר שאורך שבועיים ימים לערך.

מה קורה אם ועדת ערר לא קיבלה את הערר?

ככל וועדת ערר לא קיבלה את הערר ולא השתכנעה כי יש להשיב לנהג את רישיון הנהיגה ניתן להגיש ערעור מנהלי לבית המשפט המחוזי בשיבתו כבית משפט לעניינים מנהליים. יש לשים לב כי החוק מאפשר לנהג להגיש ערעור מנהלי רק בשאלה משפטית בלבד. לא ניתן לערר על ממצאים עובדתיים או קביעות אחרות של הועדה.

מהי שאלה משפטית אתם בטח שואלים את עצמכם. ובכן, שאלה משפטית היא מונח מתוך המשפט המנהלי כפי שנקבע על ידי בית המשפט העליון. דוגמה לשאלה משפטית יכול לעלות בהתקיים אחד התנאים הבאים:

אי סבירות ההחלטה או חובת הנמקה של הרשות. לדוגמה – נניח לאחר ועדת ערר אדם קיבל את הפרוטוקול של הועדה ולא נומקה ההחלטה מדוע רישיון הנהיגה שלו נפסל. במצב זה מדובר בשאלה משפטית הנוגעת להנמקת ההחלטה והעדר נימוק מצד הרשות לשלילת רישיון נהיגה של הנהג.

יחד עם זאת, נהגים נוטים לחשוב כי ניתן להגיש ערעור מנהלי על כל סוגיה ושאלה אך למרבה הצער שוגים הם. במקרה ויוגש ערעור שאינו עוסק בשאלה משפטית, יידחה בית המשפט את הערעור היות ובהמ"ש אינו נוהג להחליט במקום הרופא שהוא הגורם המקצועי.

הדבר מקבל משמעות גדולה יותר כאשר מדובר בנושא רפואי. במקרה זה, בית משפט לא ישים עצמו בנעליו של הרופא הבודק או הפסיכיאטר ויהפוך את החלטתו. החלטה רפואית צריכה להיות על בסיס שיקולים מקצועיים על ידי בעל מקצוע ולא על ידי מי שלא הוסמך לכך.

מה ניתן לעשות על מנת לשפר את סיכויי ההצלחה במכון הרפואי ולחילופין בוועדת ערר?

אם קיבלת זימון למכון הרפואי לבטיחות בדרכים אל תהיה אדיש ותשאיר את גורל רישיונך בידי המרב"ד. פנה בהקדם לגורם מקצועי אשר מכיר את ההליך ויוכל לסייע לך לבצע אותו במקסימום הצלחה. יש לזכור כי הכנה נכונה ומקצועית לוועדה הרפואית יכולה להפוך את הקערה על פיה ולהביא להשבת הרישיון האבוד. הכנה למכון הרפואי לבטיחות בדרכים כוללת חוות דעת פרטית מגורם מקצועי בהתאם לבעיה המונעת מהנהג לקבל את רישיונו.

כך למשל, נהג אשר נפסל מסיבה של אי התאמה אישיותית יופנה לפסיכולוג אשר יכין חוות דעת נגדית לחוות הדעת של הפסיכולוג מטעם המכון הרפואי. בחוות דעת זו, ימסור הפסיכולוג חוות דעת אובייקטיבית ונוספת אודות מצבו של הנהג וכשירותו לנהוג בכלי רכב. חוות הדעת תוגש למכון הרפואי מטעם הנהג ותהווה גורם בעל משקל משמעותי בהחלטת חברי הוועדה.

למשרד עורכי הדין ערן עקראוי ושות' ניסיון של למעלה מעשור בייצוג נהגים וייעוץ לעורכי דין בתחום המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. למשרדנו הצלחות רבות בהשבת רישיונות נהיגה לנהגים אשר קיבלו הכנה נכונה לבדיקות במכון הרפואי. כמו כן, למשרדנו הצלחות אף בעררים אשר הוגשו לוועדת ערר בתל השומר וביטול החלטת המכון הרפואי בעניין שלילת רישיון הנהיגה.

לקוח אשר יגיע למשרדנו עוד בטרם הבדיקה במרב"ד יוכל לקבל שירות מקיף לפני הבדיקה והכנה מקצועית. ככל והלקוח יגיע לאחר שנפסל רישיונו במרב"ד, משרדנו יפעל לצילום התיק במכון הרפואי ובהתאם להחלטת המרב"ד והנימוקים השונים שנרשמו שם נפעל להכין ערעור על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים בעל קו הגנה מסודר הכולל חוות דעת פרטיות ע"י המומחים הטובים בארץ.

יש לציין כי לקיחת עורך דין המכון הרפואי לבטיחות בדרכים שהוא עו"ד תעבורה בשלב מקודם עוד טרם הבדיקה במרב"ד תוכל לחסוך לנהג כסף רב ולשפר את סיכוייו משמעותית לצלוח את ההליך. יש לכם שאלות מוזמנים לקרוא פורום שאלות ותשובות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. ניתן לפנות למשרדנו באמצעות כל אחד מערוצי התקשרות המופיעים באתר האינטרנט שלנו ואנו נפעל לשוב אליכם בהקדם.

במאמר זה עסקנו ב-
קצת על המשרד:

למשרדנו ניסיון עשיר ורב בטיפול בתיקי תעבורה מורכבים ופשוטים כאחד. צוות משרדנו כולל עורכי דין המתמחים בדיני תעבורה בלבד וכן בעלי מקצוע נוספים המסייעים להם להעניק שירות מקצועי ומשפטי לקהל לקוחותינו.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות
עורך דין ערן עקראוי
עורך דין ישראל מזרחי
השאירו פרטים:
או חייגו
עוד בנושא:
ממליצים:
4.9
עורך דין מומחה לתעבורה. אני ממליץ בחום על המשרד. עזר לי בתיק והשיג תוצאה יוצאת מהכלל.
עו״ד מנחם אברהם
10:39 15 May 22
...ממליץ בחום! הצילו אותי
אופק גולד
09:06 19 Aug 21
עו"ד תעבורה ישראל מזרחי מומלץ בחום. שרות אדיב ומסור , התחשבות במחיר, והעיקר תוצאות מעולות.
Eyal Cohen
06:24 23 Sep 20
Ibrahem Amer
14:44 13 Aug 20
מעולה תודה
אבי בר סיני
19:11 19 Oct 19
שירות אישי וליווי מלא לאורך כל הדרך, והכי חשוב - עבודה מקצועית ומסורה!
Nisim Cohen
11:41 17 Oct 19
מומלץ מאוד, מקצוען אמיתי! שירות ואמינות ברמה הגבוהה ביותר. תודה
guy lerman
10:04 17 Oct 19
אין כמונו
ישראל מזרחי
08:50 15 Jun 19
טוב מאוד!מומלצ בחום!
Олег Лихачёв
08:23 12 Dec 18
מעולה מומלץ ביותר
מיכאל חזן
13:38 03 Dec 18
מעולה וטוב
dor akrawi
12:20 30 Nov 18
קיבלתי תוצאה ושירות מעולה
Igor Mihin
19:24 28 Nov 18
מעולה הטוב ביותר
Mikel Suft
19:19 28 Nov 18
עורך דין מצוין לתעבורה שמשיג תוצאות, לא יקרן מדויק וקפדן סבלניעונה על כל השאלות ומלווה את הלקוח לאורך כל הדרך בצורה הכי מנומסת שישמומלץ בחום!
19by84
12:54 18 Nov 18
תותח על ממליץ מאוד
Abo Seaf
07:59 18 Nov 18
תותח על
iris iris
18:27 30 Jan 18
מומלץ מאוד!!!
einat gilady
04:43 28 Jan 18
sasha Polnaryov
23:10 27 Jan 18
אורטל אלוש
21:56 27 Jan 18
עו'ד תותח !!
Roman Skubi
21:45 27 Jan 18
מעולה שירות מעל המצופה
לירון סימאנא
17:15 10 Apr 17
שרות מעלה
עמיר עקראוי
17:09 10 Apr 17
מומלץ
שלום בן חור
09:27 09 Apr 17
תותח
Emanuel Azrzar
21:58 01 Apr 17
מעולה תותח על
מוטי קשני
07:21 15 Oct 16
עזר מאוד
בתיה אוסטרייכר
15:30 08 Oct 16
מעולה תודה לך
בתיה אוסטרייכר
15:16 08 Oct 16
מעולה
תמי אוסטרייכר
08:50 04 Aug 16
שירות מעולה ותוצאות מדהימות
gan noale
10:23 15 Aug 14
צריך עזרה?