נהיגה בקלות ראש

מהי נהיגה בקלות ראש?
למשרדנו ניסיון עשיר בייצוג נהגים אשר מואשמים, בתאונות דרכים עם נהיגה בקלות דעת.

מה היא נהיגה בקלות ראש?

מדובר בעבירה חמורה עם ענישה מדורגת המוסדרת בסעיף 62 (2) ל- פקודת התעבורה והיא בעצם מתייחסת – למספר רב של מצבים, כך לדוגמא:

  • עבירה של נהיגה בשכרות או נהיגה תחת השפעת סמים, והדבר מובן מאליו.
  • נהג אשר עובר בין נתיבים בצורה מסוכנת ולא אחראית
  • נהג אשר מהתעלם מחוקי התנועה
  • נהג שחותך נתיבים תוך כדי השתוללות
  • במהירות מופרזת שיש בה בנסיבות המקרה סכנה – לדוגמה נהג שנוהג במהירות מופרזת תוך כדי שהוא מדבר בטלפון נייד תוך כדי ביצוע העבירה.
  • אפילו יתכן שנהג שצופה במסך וידאו תוך כדי נהיגה ברכב ויואשם בעבירה זו בשל חוסר תשומת לב לכביש .
  • עבירה זו יכולה להתווסף לעבירות נוספות.

לרוב המשטרה תייחס את הסעיף של קלות ראש, לנהגים אשר מעורבים בתאונות דרכים!

צור קשר מהיר

עונש מאסר בעבירה של נהיגה בקלות ראש

להלן סעיף 62 (2):

62. העובר אחת העבירות האלה, דינו – מאסר שנתיים או קנס כאמור בסעיף 61(א)(3) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן – חוק העונשין) ואם העבירה היא עבירת קנס שדן בה בית המשפט – קנס פי 1.25 מהקנס האמור בסעיף 61(א)(1) לחוק העונשין:(1) מפיר הוראה מהוראות פקודה זו;(2) נוהג רכב בדרך קלות ראש, או ברשלנות, או במהירות שיש בה בנסיבות המקרה סכנה לציבור, אף אם היא פחותה מן המהירות המקסימלית שנקבעה;

סעיף 62 (2) לפקודת התעבורה

המחוקק קבע עונש של עד שנתיים מאסר או קנס, לנוהג ברכב בדרך ברשלנות או בקלות ראש או מהירות שיש בה בנסיבות המקרה סכנה לציבור, אף אם היא פחותה מן המהירות המקסימלית שנקבעה.

המחוקק קבע עונש פסילת מינימום בנסיבות אשר כתבות בחוק להלן החוק!

פסילת רישיון  מינימלית של 2 חודשים ב- נהיגה בקלות ראש :

שאם אדם הורשע בגין נהיגה בקלות ראש, ובשנתיים שקדמו להרשעה הזו כבר הורשע גם בעבירה המנויה בתוספת הראשונה או השניה דינו, בנוסף לכל עונש אחר, פסילה מקבל או מהחזיק רשיון נהיגה לתקופה שלא תפחת משני חדשים.

מהם עבירות בתוספת הראשונה והשנייה? היות והרשימה של העבירות ארוכה נסביר כי מדובר בעבירות שמקבלים עליהם הזמנה למשפט.

פסילת מינימום של 3 חודשים:

  • פה הסעיף מדבר על נהג שהורשע בעבירה של בקלות ראש, שגרמה לתאונת דרכים בה ניזוק רכוש או אדם דינו בנוסף לכל עונש אחר פסילה מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה לתקופה שלא תפחת משלושה חדשים.

המטרה של הנהג במצב של תאונות דרכים היא לשנות סעיף זה, לסעיף קל יותר של נהיגה בחוסר זהירות עבירה אשר אין בה חובת פסילה מינימלית כמו בנהיגה בקלות ראש ונייחס בהמשך המאמר להבדלים בין הסעיפים

פסילת מינימום של שנה:

  • סעיף 39 לפקודת התעבורה קובע, כי נהג שהורשע בגין נהיגה בקלות ראש שגרמה לתאונה בה נחבל אדם חבלה של ממש, ובשנתיים לפני הרשעה זו כבר הורשע באחת העבירות המנויות בתוספת הראשונה והשנייה דינו בנוסף לכל עונש אחר פסילה מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה לתקופה שלא תפחת משנה אחת.

כפי שניתן לראות לעיל, הסעיפים מדברים על מצבים מסוימים בהם יש פסילת מינימום, של רישיון הנהיגה.

הערה: חבלה של ממש יכולה להיות שבר או חתך

הערה: מלבד העונשים לעיל הנהג צפוי לפסילה על תנאי , קנס כספי, ומאסר על תנאי

אז איך יכול לעזור עורך דין תעבורה?

עורך דין לתעבורה ילמד את התיק לעומק, ובהתאם לכך יפעל או לזיכויו של הנהג או ל- שינוי הסעיף של קלות ראש לסעיף קל יותר אשר אינו כולל פסילת מינימום והוא נהיגה בחוסר זהירות.

בעצם מדובר בסעיף סל המאפשר להגיע להסדר טיעון מקל עם הנאשם.

כמו כן בהרבה מקרים נוהגת המשטרה לייחס לנאשמים סעיף של נהיגה בקלות ראש ונהיגה רשלנית כאשר בהרבה מקרים מסתבר שהנהיגה הרשלנית לדוגמה לא נמצאת ברף העליון ולכן במצב כזה עורך הדין ידאג אם בניהול הוכחות או בהסדר טיעון לפעול לשינוי סעיף העבירה. בכל מקרה עו"ד יעניק ללקוח ייעוץ משפטי חשוב, עוד בשלבים הראשונים ועד לסיום התיק, יערב בוחן פרטי מטעמו דבר אשר יכול להכריע את גורל התיק.  

מה ההבדל בין נהיגה בחוסר זהירות לקלות ראש?

עבירת נהיגה בחוסר זהירות מתייחסת בעיקר לעבירות שהם יותר קלות אשר נעשו בהיסח דעת רגעי ואין בה חובת פסילה, לעומת זאת העבירה של קלות ראש מתארת זלזול בחוק, כמו נהג שחותך בכביש תוך זלזול בחוקי התנועה, לכן גם המחוקק וגם בתי המשפט מחמירים יותר בעבירה של נהיגה בקלות ראש וראינו כבר את הענישה לעיל.

אז כפי שניתן להבין השוני הוא בענישה, כאשר בעבירה של נהיגה בקלות ראש נקבע בחוק פסילות מינימום מדורגות בהתאם לנסיבות הכתובות בסעיפים 38-37 לפקודת התעבורה.

בתקנה 21 (ג) לתקנות התעבורה – נהיגה בחוסר זהירות אין חובת פסילה מינימלית והנהג לא יידרש למשפט אלה אם יבקש זאת וכך אפשר להגיע להסדר אשר לא כולל רכיב של פסילה בפועל.

21 (ג) - לא ינהג אדם רכב בקלות ראש או בלא זהירות, או ללא תשומת לב מספקת בהתחשב בכל הנסיבות ובין השאר בסוג הרכב, במטענו, בשיטת בלמיו ומצבם, באפשרות של עצירה נוחה ובטוחה והבחנה בתמרורים, באותות שוטרים, בתנועת עוברי דרך ובכל עצם הנמצא על פני הדרך או סמוך לה ובמצב הדרך.

תקנה 21 (ג) לתקנות התעבורה

טקטיקה זו משמשת גם עורכי דין לתעבורה במקרים של נהיגה רשלנית. ברגע שמוגש כתב אישום תאונת דרכים על נהיגה רשלנית, גם במקרה זה המטרה היא להביא לשינוי הסעיף לנהיגה בחוסר זהירות ובהתאם לנסיבות והראיות.

לסיכום:

עבירה של נהיגה בקלות ראש או רשלנות , הנם עבירות חמורה וגם בבית המשפט לתעבורה מתייחסים אליה בחומרה, היות והיא מצביעה על אדם מסוכן כגון אדם שמתעלם מחוקי התנועה, ולכן הענישה בעבירה זו היא נוקשה ומדורגת בהתאם לחומרת הנסיבות, כמו כן, המטרה בעבירה כזו היא לשנות את סעיף העבירה של קלות ראש לעבירה של נהיגה בחוסר זהירות שהיא עבירה קלה יותר ואין בה פסילת מינימום.

אזהרה- המאמר על עבירת נהיגה בקלות ראש  הינו אינפורמטיבי בלבד, ולפני כל פעולה משפטית יש להתייעץ עם עורך דין תעבורה העוסק בתחום ואין הכותב אחראי על שום נזק מכל סוג אשר ייגרם למי שיעשה שימוש במאמר זה.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל +
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

בבקשה דרגו את המאמר

1 rating5/5

מאמרים קשורים ל- נהיגה בקלות ראש:

אל תפספסו גם את:

מהירות מופרזת עונש , שלילה | עו"ד תעבורה ערן עקראוי

מהירות מופרזת עונש, שלילה?

מהירות מופרזת עונש או מהירות מופרזת שלילה נתפסת נוהג במהירות מופרזת ? מאמר זה יעסוק בנושא מהירות מופרזת עונש או מהירות מופרזת שלילה, משרדנו מטפל

קרא עוד »
ערעור על דוח מהירות - משרד עורכי דין עקראוי ושות'

ערעור על דוח מהירות

ערעור על דוח מהירות קיבלת דוח על נהיגה במהירות מופרזת, בתוספת נקודות? אולם אתה יודע כי הדו"ח לא מוצדק! מאמר זה יסביר לקורא מהו ערעור

קרא עוד »
בקשה להמרת דוח תנועה באזהרה - עוד תעבורה ערן עקראוי

בקשה להמרת דוח תנועה באזהרה!

בקשה להמרת דוח תנועה באזהרה – האם כדאי? קיבלת דו"ח תנועה משוטר?קיבלת ממשטרת ישראל דוח מסוג ברירת קנס? מה הם האופציות העומדות בפניך והאם בכלל

קרא עוד »

אודות עו"ד ערן עקראוי

עורך דין תעבורה ערן עקראוי הינו עורך דין בעל משרד פרטי, העוסק בדיני תעבורה, לעו"ד תעבורה ערן עקראוי ניסיון עשיר בייצוג נהגים ועוברי אורח בבתי המשפט לתעבורה הפזורים ברחבי הארץ.
כמו כן לעורך דין תעבורה ערן עקראוי היתר לייצג בבתי הדין הצבאיים.