עצר אותי שוטר מה עושים? מדריך מקוצר

עצר אותי שוטר מה ניתן לעשות כדי למזער נזקים. מאמר חשוב זה יעסוק בסיטואציות אפשריות במפגש בין אזרח לשוטר.

כמו כן, נראה מה מותר לעשות ומה לא מומלץ לעשות במפגש עם השוטר. 

עצר אותי שוטר מה עושים - עו

המשטרה כחלק ממלחמתה בתאונות דרכים ואכיפת חוקי התעבורה מפעילה שוטרי תנועה אשר הוסמכו להפעיל מכשירי מדידה שונים לאכוף את חוקי התנועה בעבירות חמורות ופשוטות כגון, אי חגירת חגורת בטיחות, אי עצירה בתמרור עצור, דיבור בטלפון בזמן נהיגה ועוד. מאמר נכתב במטרה לענות על שאלות שכיחות העולות לא פעם על ידי נהגים אשר נעצרו או עוכבו ע"י שוטר תנועה בגין ביצוע עבירת תנועה.

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים
או חייגו: 072-3933999

עצר אתכם שוטר מה עושים?

ראשית יש לציין את המובן מאליו כי יש לדבר בנימוס לשוטר ולכבדו. אין לנבל את הפה כלפי השוטר או לאחל לו איחולים שונים ומשונים. יש לזכור כי השוטר מבצע את עבודתו ומתוקף תפקידו רשאי הוא לעכב אתכם ולרשום לכם דו"ח תנועה ככל ועלה החשד כי ביצעתם עבירה כלשהי. בנוסף, כל דבר שתאמרו לשוטר ירשם בדו"ח ובסופו של דבר תאלצו להסביר את גרסתכם כפי שנרשמה בבית המשפט.

שוטר עצר אותי מה עושים עו"ד תעבורה ערן עקראוי ושות'גם אם נרשם לכם דו"ח פשוט אשר לצדו ניקוד יש לזכור כי קיימת לכם הזכות להגיש בקשה להישפט בגין הדו"ח תוך 90 ימים ממועד קבלתו לידכם.

לצורך הגשת הבקשה להישפט יש למלא את ספח הבקשה המצורף לדו"ח ולשלוח אותו בדואר רשום למדור פניות נהגים על פי הכתובת המופיעה בצדו הימני של הספח. ניתן לשלוח את הבקשה להישפט אף באופן מקוון דרך אתר האינטרנט של משטרת ישראל.

בשום פנים ואופן אין לשלם את הדו"ח אם ביקשתם להישפט בגינו. יש לשמור את ספח הבקשה המעיד על משלוח הדואר הרשום של הבקשה להישפט.

תגובות לרישום הדו"ח כגון: אני מצטער, לא שמתי לב, תוותר לי בסופו של יום לא יסייעו לטיפול בהורדת הנקודות וייתכן ואף יחמירו את מצבכם. מסיבה זו ברגע שיש ספק בקיום ביצוע העבירה עדיף לומר לשוטר כי אינכם מעוניינים להגיב. כמו כן, שוטרים נוטים לרשום גם מה שאמרתם תוך כדי העיכוב ובמהלך שיחת החולין לכאורה המתקיימת. לכן, רצוי להמעיט בשיחה עם שוטר ולא לנדבר מידע אשר עלול להפליל אתכם.

יש לזכור כי כל מה שתאמרו לשוטר בשטח ישמש נגדכם בסופו של דבר בבית המשפט ועלול להכריע את הגורל לגבי עתיד גורלו של הדו"ח. תגובות כמו אין לי מה לומר או מעוניין לא להגיב טובות יותר מתגובות לדו"ח שהינן תגובות מתנצלות.

הזמנה לחקירה לאחר תאונת דרכים

אם הוזמנתם לחקירה אצל בוחן תאונות דרכים לאחר תאונת דרכים רצוי מאוד להיוועץ עם עורך דין תעבורה מיומן העוסק בדיני תעבורה. היוועצות מקדימה ולווי משפטי עם תחילת האירוע יכולים להשפיע על החלטת התביעה המשטרתית בנוגע להגשת כתב אישום בגין תאונת דרכים בעתיד וכן גם על התוצאה הסופית של התיק המשפטי עצמו. תוצאה סופית בעניין זה יכולה להיות זיכוי הנהג בדין או לחילופין ככל וישנן ראיות הקושרות את הנהג למיוחס לו הסדר טיעון מקל אשר לא יכלול נקודות משרד הרישוי.

האם מומלץ להודות בביצוע העבירה בעת רישום הדו"ח?

נהגים רבים חושבים כי אם ייקחו אחריות על ביצוע העבירה במעמד רישום הדו"ח השוטר יוותר להם וישחרר אותם לדרכם. מדובר בטעות נפוצה אשר לא אחת עלולה להחמיר את מצבו של הנהג לאחר מכן שכן גרסתו הבעייתית עלולה לשמש נגדו בבית משפט.

אין מחלוקת כי לנהג יש זכות להודות בפני השוטר רושם הדו"ח אך תגובה כגון "איני מעוניין להגיב" היא גם תגובה מתקבלת בנסיבות העניין ואין חשש כי תעמוד לנהג לרועץ בסופו של יום. יש לזכור כי גם שוטרים הם בני אדם וגם הם עלולים לטעות ולכן עדיף לא לומר דבר על מנת להקל על הסנגור בהמשך הדרך. משכך מומלץ לא להודות לגבי ביצוע העבירה.

שוטר סימן לי לעצור, האם חלה עליי חובה לעצור או שמה יכול אני להמשיך בנסיעה?

אם השוטר מבקש ממכם לעצור נניח על עבירת קיפוח זכות המשתמשים בדרך או מכל סיבה עליכם לציית להוראה זו,

שוטר סימן לי לעצור - עו

העבירה של אי ציות להוראת שוטר היא עבירה חמורה אשר בעקבותיה תקבלו הזמנה לדין ותהיו צפויים לפסילה.

כמובן שגם בעבירה זו יתכן והנהג לא ראה את השוטר או לא הבין שמדובר בשוטר ועל כן עורך דין תעבורה מיומן יבדוק את החומר הראייתי ובהתאם לכך ימצא ביחד עם הלקוח את קו ההגנה הרצוי.

השוטר עצר אותי על נהיגה בשכרות? האם ניתן לסרב לבדיקה?

סירוב לבדיקת נהיגה שכרות מהווה עבירה בגין נהיגה בשכרות. כמובן שבאפשרותו של הנהג לסרב לבדיקת שיכרות אך במידה ויעשה זאת עלול הוא להיות מאושם בעבירה של סירוב לבדיקת שכרות שהיא חמורה הרבה יותר מעבירת שכרות עם תוצאה.

במקרה זה, עבודתה של התביעה המשטרתית תהיה קלה יותר והיא לא תידרש להוכיח רמה גבוהה של שכרות מצדו של הנהג. יחד עם זאת, על השוטר להסביר לנהג את תוצאות הסירוב כאשר אי הסבר זה עלול להפיל את התיק בבוא הזמן בבית המשפט לתעבורה ובמקרים מסוימים אף להביא לזיכויו.

לקריאה על סירוב לבדיקת נהיגה בשכרות ופסילת רישיון הנהיגה לחץ

עצר אותי שוטר על נהיגה במהירות מופרזת:

עבירת מהירות מופרזת היא שכיחה ביותר והיא נאכפת על ידי שלל אמצעים טכנולוגים שיש למשטרה כגון מכשיר דבורה, ממל"ז ומצלמת א3. לאחר מדידת המהירות השוטר מציג לנהג את המהירות שנקלטה במכשיר המדידה ורושם לו דו"ח בהתאם. טענה אשר שבה וחוזרת על עצמה היא כיצד יכול השוטר לקבוע כי זה אני הרי הוא לא צילם אותי. ובכן, השוטר אינו חייב לצלם אתכם היות ומדובר במכשיר מדידה ולא מכשיר הדורש צילום של רכבכם. בעולם המשפט יש את כלל תקינות המנהל האומר כי לשוטר אין לו סיבה לשקר והוא מבצע תפקידו נאמנה.

יחד עם זאת, גם שהשוטר מבצע את תפקידו נאמנה עליו לפעול על פי נהלים מוגדרים ובמצבם בהם השוטר אינו מיומן בהפעלת המכשיר או טעה בתום לב, עורך דין יחפש את טעויות אלו במטרה להוכיח את גרסתו של הנהג וזאת על מנת לנסות ולהביא לזיכויו בדין.

עבירה של נסיעה באור אדום:

עצר אותך שוטר על עבירת רמזור אדום או כניסה לצומת באור אדום השוטר ימלא מזכר בו הוא יסביר ויפרט את השתלשלות העניינים ונסיבות ביצוע העבירה. בשלב מאוחר יותר, ינסה הסנגור למצוא כשלים בהתאם למה שרשם השוטר במזכר ובהתאם לכך להגיע להסדר טיעון עם התביעה המשטרתית או כל גורם רלוונטי אחר.

מסיבה זו, ישנה חשיבות למה שתגידו לשוטר מרגע העיכוב ועד שישחרר אתכם. יש לזכור כל מה שתגידו נרשם ע"י השוטר ועלול בסופו של יום לבוא לרעתכם.

האם מומלץ להקליט את רגע העיכוב של השוטר בגין ביצוע עבירת תנועה?

אם ניתן להקליט את רגע העיכוב ניתן לעשות זאת. ראיה מוקלטת באה לא פעם לזכות נאשמים והביאה לזיכויים.

לסיכום נושא עצר אותי שוטר:

יש להישמע להוראות השוטר כאשר ויכוח עמו עלול להביא לעבירה נוספת של אי ציות להוראות שוטר והזמנה למשפט. יש גם לזכור כי כל אשר נגיד יירשם על ידי השוטר ועלול להפליל את הנהג בסופו של יום. יחד עם זאת, אם באפשרות הנהג להקליט את השיחה עם השוטר מומלץ לעשות זאת על מנת שניתן יהיה מאוחר יותר להשוואות בין הגרסאות.

כמו כן יש לזכור כי גם שוטרים עלולים לטעות במתן הדו"ח ועל כן אין להודות בביצוע העבירה ככל ולא ביצעתם אותה. כאשר קיבלתם דו"ח בגין דיבור בטלפון או כל עבירה אחרת ואינכם מסכימים עם השוטר, יש לכם את הזכות לבקש ולהישפט על הדו"ח תוך 90 ימים מהמועד בו קיבלתם אותו. כאשר הבקשה תגיע למדור פניות נהגים במשטרה ישלח לכתובתכם הזמנה לדין ועליכם להתייצב במועד הדיון שיקבע לכם בבית המשפט לתעבורה כפי שנקבע.

היה ועוכבתם על ידי שוטר או הסתבכתם בעבירת תנועה כלשהי הנכם מוזמנים לפנות למשרדנו לשם קבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות. ניתן להשיג אותנו בכל אחד מאמצעי התקשרות באתרנו ואנו נשמח לסייע לכם.

אזהרה: מאמר עוצר אתכם שוטר הינו מאמר אינפורמטיבי בלבד ואין כותב אחראי על שום נזק אשר ייגרם לעושה שימוש במאמר זה אשר נועד לתת מידע אינפורמטיבי בלבד, ולפני כל פעולה משפטית יש להיוועץ עם עו"ד תעבורה.

לשיתוף לחצו:
במאמר זה עסקנו ב-
קצת על המשרד:

למשרדנו ניסיון עשיר ורב בטיפול בתיקי תעבורה מורכבים ופשוטים כאחד. צוות משרדנו כולל עורכי דין המתמחים בדיני תעבורה בלבד וכן בעלי מקצוע נוספים המסייעים להם להעניק שירות מקצועי ומשפטי לקהל לקוחותינו.

אודות המחבר:
עו"ד ערן עקראוי

עורך דין תעבורה ונוטריון ערן עקראוי הינו עורך דין בעל משרד פרטי העוסק בדיני תעבורה למעלה מ 14 שנים וכיהן בעבר כמ"מ יו"ר ועדת בית משפט לתעבורה בלשכת עורכי הדין בישראל וכיום מכהן כיו"ר ועדת המרב"ד המחוזית בלשכת עורכי הדין.

למידע נוסף 

עוד בנושא:
ממליצים:
4.9
ישראל המדהים!תודה על שירות מסור מכל הלב הרבה מעבר למקובל.
מוטי וורנר
07:48 20 Jul 23
עורך דין מומחה לתעבורה. אני ממליץ בחום על המשרד. עזר לי בתיק והשיג תוצאה יוצאת מהכלל.
עו״ד מנחם אברהם
10:39 15 May 22
...ממליץ בחום! הצילו אותי
אופק גולד
09:06 19 Aug 21
עו"ד תעבורה ישראל מזרחי מומלץ בחום. שרות אדיב ומסור , התחשבות במחיר, והעיקר תוצאות מעולות.
Eyal Cohen
06:24 23 Sep 20
Ibrahem Amer
14:44 13 Aug 20
מעולה תודה
אבי בר סיני
19:11 19 Oct 19
שירות אישי וליווי מלא לאורך כל הדרך, והכי חשוב - עבודה מקצועית ומסורה!
Nisim Cohen
11:41 17 Oct 19
מומלץ מאוד, מקצוען אמיתי! שירות ואמינות ברמה הגבוהה ביותר. תודה
guy lerman
10:04 17 Oct 19
אין כמונו
ישראל מזרחי
08:50 15 Jun 19
טוב מאוד!מומלצ בחום!
Олег Лихачёв
08:23 12 Dec 18
מעולה מומלץ ביותר
מיכאל חזן
13:38 03 Dec 18
מעולה וטוב
dor akrawi
12:20 30 Nov 18
קיבלתי תוצאה ושירות מעולה
Igor Mihin
19:24 28 Nov 18
מעולה הטוב ביותר
Mikel Suft
19:19 28 Nov 18
עורך דין מצוין לתעבורה שמשיג תוצאות, לא יקרן מדויק וקפדן סבלניעונה על כל השאלות ומלווה את הלקוח לאורך כל הדרך בצורה הכי מנומסת שישמומלץ בחום!
19by84
12:54 18 Nov 18
תותח על ממליץ מאוד
Abo Seaf
07:59 18 Nov 18
מומלץ מאוד!!!
einat gilady
04:43 28 Jan 18
sasha Polnaryov
23:10 27 Jan 18
אורטל אלוש
21:56 27 Jan 18
עו'ד תותח !!
Roman Skubi
21:45 27 Jan 18
מעולה שירות מעל המצופה
לירון סימאנא
17:15 10 Apr 17
שרות מעלה
עמיר עקראוי
17:09 10 Apr 17
מומלץ
שלום בן חור
09:27 09 Apr 17
תותח
Emanuel Azrzar
21:58 01 Apr 17
מעולה תותח על
מוטי קשני
07:21 15 Oct 16
עזר מאוד
בתיה אוסטרייכר
15:30 08 Oct 16
מעולה תודה לך
בתיה אוסטרייכר
15:16 08 Oct 16
מעולה
תמי אוסטרייכר
08:50 04 Aug 16
שירות מעולה ותוצאות מדהימות
gan noale
10:23 15 Aug 14
שתפו בקליק