תאונה עם חבלה של ממש

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

תאונת דרכים זהו אירוע לא קל אשר יכול להיגרם לכל משתמש בדרך. רוב רובן של תאונות הדרכים נגרמות בשל חוסר תשומת לב של אחד ממשתמשי הדרך או בשל רשלנות שהביא לתאונה.

הענישה לפי תקנות התעבורה במקרה של תאונת דרכים תיגזר מרף הרשלנות, תוצאות התאונה וסוג העבירה הנלווית לתאונה. הייתם מעורבים בתאונה וגרימת חבלה של ממש? קיבלתם כתב אישום על תאונת דרכים כאשר כתוצאה מהתאונה נפגע אדם? קראו מאמר זה!

יש להבין כי לא עצם החבלה של ממש היא זו אשר מסבכת את הנהג ובהכרח תקבע את עונשו. נכון שלתוצאות התאונה יש משקל בענישה בסופו של יום אך השאלה המעניינת יותר היא האם תחליט התביעה המשטרתית לייחס לנהג עבירה של קלות ראש או רשלנות או חוסר זהירות. לכל אחת מהעבירות הללו רף ענישה שונה

וכאשר עבירות הלו מתווספות לכתב האישום הרי שמדובר בעבירה חמורה והנהג צפוי לעונש שהוא החל מפסילת הרישיון ועד מאסר בפועל של ממש!

מה היא חבלה של ממש?

תאונה עם חבלה - עו

גרימת חבלה של ממש כשמע כן היא, חבלה שהיא יותר משפשוף קל או כאבים נפוצים לאחר התאונה. לרוב, חבלה של ממש תבוא בדמות שבר או שברים, שטפי דם, כריתת איברים פנימיים, גיבוס איברי הגוף וכו' וכו'. לעבירה של חבלה של ממש צריך להיות נלווה תיעוד רפואי מיום האירוע וכן תיעוד כללי המעיד על חומרת החבלה והשלכותיה הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך.

יש לשים לב כי לפי סעיף 38 לפקודת התעבורה, במקרה של תאונה וחבלה של ממש יש פסילת מינימום לתקופה של 3 חודשי פסילה וכן עונשים נלווים הכל בהתאם לרף הרשלנות ותוצאות התאונה. כך לשמל בתאונה בה נהג חצה צומת באור אדום וגרם לתאונה בה נותרו להולך רגל נכויות תעתור התביעה המשטרתית לפסילה ארוכה וממושכת לצד מאסר בפועל או התנדבות לתעולת הציבור.

פסילת רישיון ע"י קצין משטרה בתאונה עם חבלה של ממש:

כאמור לעיל החבלה של ממש, לא היא העבירה אלה היא מתוספת לעבירות של נהיגה ברשלנות או נהיגה בקלות ראש כמובן שיש מצבים של הריגה אשר המצב בהם קשה יותר אך לצורך מאמר זה נתמקד אך ורק במקרה של תאונה שבה נגרמו חבלות של ממש.

נהג אשר חשוד כי נהג הרשלנות או קלות דעת, יוזמן לשימוע בפני קצין משטרה, כאשר קצין המשטרה ייקח בחשבון את עברו התעבורתי של הנהג, ותק הנהיגה שלו, מצבו האישי  ועוד נתונים נוספים.

לבסוף במצב של תאונה עם חבלה של ממש, לקצין יש סמכות לפסול את רישיון הנהיגה מנהלתית לתקופה של 60 ימים כאשר פסילה זו היא פסילה לכל דבר ועניין.

חשוב כבר עתה לציין כי הליך שימוע על ידי קצין משטרה הינו הליך משפטי/ מנהלי לכל דבר ומשכך יכול הנהג להיות מיוצג על ידי עורך דין כבר משלב זה. חשוב לחדד כי במסגרת השימוע רושם הקצין את דברי הנהג ומתייק עותק מטופס השימוע בתיק המשטרה.

טופס זה מהווה חלק בלתי נפרד מחור הראיות בתיק ואף עלול בסופו של יום לבוא לרעת הנהג אשר אמר דברים שהפלילו אותו. מסיבה זו חשוב לקבל כבר בשלב זה ייעוץ ראשוני על ידי עורך דין ולהגיע מוכן לשימוע.

האם ניתן לבטל את הפסילה של הקצין?

החוק קבע מנגנון אשר נקרא בקשה לביטול פסילה מנהלית ובקיצור בשפה המשפטית נקרא בפ"מ. את הבקשה לביטול פסילה מנהלית יש להגיש לבית המשפט לתעבורה אשר בסמכותו יידון ההליך העיקרי ולרוב דיון בבקשות הלו יהיה תוך שלושה ימים מרגע ההגשה. כך למשל פסילה של קצין משטרה שנעשתה בחיפה או בקריות הערר עליה יוגש לבית משפט לתעבורה בחיפה. פסילה של קצין שנעשתה בעכו או נהריה הערר יוגש לבית משפט לתעבורה בעכו.

בדיון עצמו יצטרך מגיש הבקשה להראות כי נפל פגם בהחלטת הקצין לפסול את הרישיון נהיגה. פגם שכזה יכול להיות בשיקול הדעת של הקצין, בהעדר נימוק ענייני לפסילה, בהעדר שקילת מכלול השיקולים וכו'. בית משפט בבואו להחליט האם הוא מתערב בהחלטת הקצין הפוסל או לאו ישקול שתי קריטריונים חשובים כדלקמן:

מסוכנות הנהג – נתון זה יבחן אל מול עברו התעבורתי של המבקש עד התאונה וכמובן עוד קריטריונים אשר עוזרים לבית המשפט להגיע להחלטה ונקבעו בפסיקה.

ככל שלנהג יהיה עבר תעבורתי מכביד ודומה לסוג העבירה המיוחסת לו בית משפט ימנע מלהשיב את הרישיון.

קריטריון שני הוא ראיות לכאורה – בעצם מדובר בראיות אשר נאספו מהזירה על ידי בוחן התאונה כאשר קריטריון זה הוא קל להוכחה מצד התביעה ודי בהצגת החומר הראייתי שנאסף עד הדיון. בבחינת נתון שכזה יש לבחון בזהירות רבה את חומר החקירה ולבדוק אם נפלו בו פגמים אשר יש בהם להביא  לכרסום בחומר הראיות אשר יחלישו את עוצמתן.

טיפ קטן. ישנם מקרים בהם הראיות הקיימות בחומר החקירה אינן מושלמות אך מאידך גם לא כאלה היכולת להביא לזיכוי הנהג. במקרה שכזה, מומלץ מאוד לשקול טוב טוב האם כדאי לחשוף בפני בית המשפט את הראיות שכן ייתכן ובית המשפט יקבע כי קיימות ראיות מספיקות בתיק להרשעה ובכך למעשה יחסום המבקש לעצמו את האפשרות להגיע להסדר טיעון בשלב מאוחר יותר עם התביעה. על החלטת בית המשפט לתעבורה ניתן להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי.

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים
או חייגו: 072-3933999

מה קורה במצב של תאונה עם חבלה של ממש שבא רק הנהג עצמו נפגע?

בתור עורך דין לתעבורה אני שומע הרבה פעמים מנהגים כי לא גרמו נזק לאף אדם ומי שנפגע בתאונה זה הם עצמם.

יש לציין כבר עכשיו כי גם תאונה עם חבלות של ממש עצמית + נהיגה רשלנית או קלות דעת תסבך את הנהג כאילו פגע באדם אחר חלילה. פגיעה עצמית והעדר נזק גופני לנהג אחר או הולך רגל לכשעצמה אינה תוביל לביטול ההליכים נגד הנהג והוא עלול למצוא את עצמו עומד בפני קשת רחבה של עבירות המשתייכות לתקנות התעבורה.

יחד עם זאת, מקרה של פגיעה גופנית עצמית בלבד יכול להשליך על מתחם הענישה אשר יסגר בין הצדדים. לעיתים במקרה כזה במקום עתירה למאסר בפועל תסתפק התביעה המשטרתית בענישה של עבודות לתועלת הציבור.

קו ההגנה בתאונת דרכים עם חבלה של ממש

יש להבין כי במידה ונקראת לחקירה על ידי בוחן יש לך זכות להיוועץ עם עורך דין תעבורה לפני החקירה ואף החוקר ישאל אותך עוד טרם החקירה האם ברצונך להיוועץ עם עורך דין ואין אנו ממליצים לזלזל בזכות חשובה זו,

היות והחקירה מלבד החומר הפורנזי (צילומים, ממצאים ועוד…) עלולה לסבך את הנהג עם כתב אישום בגין תאונת דרכים חמור! על כן אם היית מעורב בתאונת דרכים יש להיוועץ עם עורך דין לתעבורה מקצועי אשר ילווה את הנהג כבר בשלב הראשוני ואם צריך יערב בוחן פרטי מטעם החשוד אשר יגיע לזירה ויאסוף ראיות מזכות. כך למשל אם העבירה המרכזית בה מאושם הנהג היא אי מתן זכות קדימה הרי שיש לבדוק את התמרורים המוצבים במקום, את שדה הראיה ונתונים אחרים. במקרה של אי מתן זכות קדימה להולך רגל יש לבדוק את מעבר החצייה, כיווני חציית הולך הרגל וכו'.

בסופו של יום לבדיקות אלו יש משמעות רבה והשלכה רחבת היקף על סעיפי החיקוק אשר יכנסו לכתב האישום. ככל ורף הרשלנות יהיה נמוך יותר תיוחס לנהג עבירה של נהיגה בחוסר זהירות. ככל ורף הרשלנות גבוה יותר תיוחס לו עבירה של נהיגה רשלנית. לכל הדברים הללו יתווסף העניין של חבלה של ממש לנהג עצמו או לאדם אחר.

ההבדל בין תאונת דרכים רגילה לתאונה עם חבלה של ממש

הקו המבחין בין שתי סוגי התאונות הללו הוא כאמור תוצאות התאונה וגרימה לחבלה של ממש. כל עוד תסיים התאונה ללא חבלות של ממש הרי שהתאונה תקוטלג כתאונה קלה. תאונה דרכים קלה לרוב תסתיים בענישה קלה יחסית ללא שעות לתועלת הציבור או חלילה מאסר.

לעיתים בתאונות דרכים קלות ניתן יהיה אף לסיים בבית המשפט בענישה צופה פני עתיד וללא פסילה בפועל כלל! הדבר כמובן תלוי בותק נהיגה של הנהג, בעברו התעבורתי וכן בהיכרות שלו עם חומר הראיות ועוצמתן.

תאונת דרכים וגרימת חבלה של ממש תחייב ענישה של פסילת רישיון נהיגה בפועל החל משלושה חודשים ומעלה הכל בהתאם לרמת הרשלנות ותוצאות התאונה. בתאונות מסוג זה כמעט ולא ניתן לסיים את ההליך המשפטי ללא פסילת רישיון נהיגה בפועל.

בנוסף לפסילת רישיון נהיגה עלול גם הנהג למצוא את עצמו חשוף גם לעונשים אחרים קשים לא פחות מפסילת רישיון נהיגה כגון מאסר בפועל, עבודות שירות או שעות לתועלת הציבור.

מדיניות הענישה בתאונת דרכים וחבלה של ממש

מתחם הענישה בתאונות דרכים שגרמו לחבלה של ממש נע בין פסילה בפועל למספר חודשים ועד לפסילה בפועל עם עונשים נלווים כגון מאסר בפועל או שירות לתועלת הציבור.

מתחם הענישה יקבע בהתאם לרמת הרשלנות שתוכיח התביעה המשטרתית וכן בהתאם לותק הנהיגה והעבר התעבורתי של הנהג. יש לשים לב כי בתאונה בה נגרמו חבלות של ממש בדמות שברים לרוב תעתור התביעה המשטרתית לעונש של עבודות שירות לצד פסילה ממושכת. תאונות חמורות יותר הכוללות כירתת איברים ונכויות עלולות אף להסתיים במאסר בפועל.

יש חשיבות רבה לפניה לעורך דין המתמחה בתחום התעבורה אשר יבדוק את התיק והראיות הקיימות בו ויגבש את קו ההגנה. קו ההגנה ישתנה ממקרה למקרה ויתואם על ידי עורך הדין, בוחן התנועה והלקוח.

יש לשים לב כי אין קו הגנה אחד כללי לכל תאונות הדרכים ונתנון זה דינמי ומשתנה. כמו כן, לא ניתן לגזור ענישה שווה לכלל תאונות הדרכים שכן קיימים רכיבים שונים העלולים להשפיע על מתחם הענישה.

עורך דין המתמחה בתחום התעבורה ידאג למצוא את הכשלים בחומר הראיות ובדו"ח בוחן המשטרה ובהתאם לכך יבוא במשא ומתן עם התביעה על מנת להגיע להסדר טוב.

לעיתים ובמקרים מסוימים התוצאה הטובה ביותר יכולה להגיע דווקא בהחלטה של בית המשפט ובטיעון פתוח כפי שנוהגים להגדיר. יש להגיע מצויד בפסיקה רלוונטית ועדכנית אשר תניח בפני בית המשפט מתחם ענישה אחיד ומכוון לרף ענישה המבוקש.

שימוש בשירותיו של עורך דין לתעבורה בתאונה עם חבלה של ממש

כפי שציינו לעיל, החשיבות של היוועצות עם עורך דין תעבורה היא חשובה ביותר ורצוי כבר בשלבים הראשונים עוד בטרם החקירה ע"י בוחן התאונה מטעם המשטרה. חשיבותו של עורך דין בשלב השימוע חשובה מטעמים שפירטנו לעייל ויש לכך משמעות גדולה בניהול התיק בהמשך.

עורך דין ישמע את המקרה ישמע את גרסת הנהג ובמקרה הצורך יערב בוחן מומחה מטעמו על מנת לאסוף ראיות מהזירה. תפקידו של בוחן התנועה הוא חידוד השאלות המשפטיות הנובעות מאירוע התאונה ויסיעו לעורך הדין לנהל את התיק בצורה מקצועית. יש לזכור כי אחריות לתאונה מורכבת מחישובים מתמטיים שונים אשר לבוחן תנועה ידע רב ומקצועיות בנושא.

דברים אלו בסופו של יום מטרתם להביא את ההגנה הטובה ביותר עבור הנאשם או החשוד על מנת להוכיח כי הוא לא נהג ברשלנות או קלות דעת או להגיע להסדר טיעון מקל כגון נהיגה בחוסר זהירות אשר איננו מכיל בתוכו חובת פסילת רישיון נהיגה.

למשרד עורכי הדין ערן עקראוי ושות' ניסיון עשיר מאוד בניהול משפטים של תאונות דרכים עם חבלה של ממש וגם הצלחות רבות. משרדנו יעניק לכם את המעטפת המשפטית המדויקת למקרה בו נתקלתם ויתאים את הטיפול המשפטי  בצורה בלתי מתפשרת לאירוע.

במקרה של תאונה הנכם מוזמנים לפנות למשרדנו 24/7 ביממה.

הכותב הנו עורך דין למעלה מ 13 שנה ומשמש כמ"מ בוועדת בתי המשפט לתעבורה מטעם לשכת עורכי הדין.

אזהרה: מאמר תאונת דרכים עם חבלה של ממש איננו מיועד לשמש כייעוץ משפט ובכל מקרה של תאונת דרכים יש להיוועץ עם עו"ד תעבורה באופן פרטני ואין הכותב אחראי על שום נזק אשר יגרם לעושה שימוש במאמר זה.

במאמר זה עסקנו ב-
קצת על המשרד:

למשרדנו ניסיון עשיר ורב בטיפול בתיקי תעבורה מורכבים ופשוטים כאחד. צוות משרדנו כולל עורכי דין המתמחים בדיני תעבורה בלבד וכן בעלי מקצוע נוספים המסייעים להם להעניק שירות מקצועי ומשפטי לקהל לקוחותינו.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות
עורך דין ערן עקראוי
עורך דין ישראל מזרחי
השאירו פרטים:
או חייגו
עוד בנושא:
ממליצים:
4.9
חבל על הזמן, תמיד זמינים ושירותיים , מלווה את החברה שלנו כבר 4 שנים בכל מה שקשור לדיני תעבורה . מאוד מרוצה
Gamburg Boutique Shuttle Services - Sales Department
Gamburg Boutique Shuttle Services - Sales Department
18:51 22 Aug 21
ערן הכי מקצועי שהכרתי עד היום 👍
GuYuZ Gaming
GuYuZ Gaming
10:17 19 Aug 21
...ממליץ בחום! הצילו אותי
אופק גולד
אופק גולד
09:06 19 Aug 21
עו"ד תעבורה ישראל מזרחי מומלץ בחום. שרות אדיב ומסור , התחשבות במחיר, והעיקר תוצאות מעולות.
Eyal Cohen
Eyal Cohen
06:24 23 Sep 20
Ibrahem Amer
Ibrahem Amer
14:44 13 Aug 20
מעולה תודה
אבי בר סיני
אבי בר סיני
19:11 19 Oct 19
שירות אישי וליווי מלא לאורך כל הדרך, והכי חשוב - עבודה מקצועית ומסורה!
Nisim Cohen
Nisim Cohen
11:41 17 Oct 19
מומלץ מאוד, מקצוען אמיתי! שירות ואמינות ברמה הגבוהה ביותר. תודה
guy lerman
guy lerman
10:04 17 Oct 19
אני חייב להמליץ על עורך דין תעבורה ערן עקראוי, ערן סידר לי את הרישיון שכבר חשבתי שלא הראה שוב וכבר קניתי 🚲. מזל היה לי להגיע לערן מהאינטרנט ותודה רבה לגוגל 😂השירות היה ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ללא ספק והתוצאות היו אפילו 10 כוכבים. תודה רבה לךעורך דין ערן עקראוי מכל ה-🥰אם לא הייתי מכיר אותך סביר מאוד שהייתי מוכר את🚙 חחח
Lior dangoor
Lior dangoor
17:38 13 Oct 19
אין כמונו
ישראל מזרחי
ישראל מזרחי
08:50 15 Jun 19
טוב מאוד!מומלצ בחום!
Олег Лихачёв
Олег Лихачёв
08:23 12 Dec 18
מעולה מומלץ ביותר
מיכאל חזן
מיכאל חזן
13:38 03 Dec 18
מעולה וטוב
dor akrawi
dor akrawi
12:20 30 Nov 18
קיבלתי תוצאה ושירות מעולה
Igor Mihin
Igor Mihin
19:24 28 Nov 18
מעולה הטוב ביותר
Mikel Suft
Mikel Suft
19:19 28 Nov 18
עורך דין מצוין לתעבורה שמשיג תוצאות, לא יקרן מדויק וקפדן סבלניעונה על כל השאלות ומלווה את הלקוח לאורך כל הדרך בצורה הכי מנומסת שישמומלץ בחום!
19by84
19by84
12:54 18 Nov 18
תותח על ממליץ מאוד
Abo Seaf
Abo Seaf
07:59 18 Nov 18
תותח על
iris iris
iris iris
18:27 30 Jan 18
מומלץ מאוד!!!
einat gilady
einat gilady
04:43 28 Jan 18
sasha Polnaryov
sasha Polnaryov
23:10 27 Jan 18
אורטל אלוש
אורטל אלוש
21:56 27 Jan 18
עו'ד תותח !!
Roman Skubi
Roman Skubi
21:45 27 Jan 18
מעולה שירות מעל המצופה
לירון סימאנא
לירון סימאנא
17:15 10 Apr 17
שרות מעלה
עמיר עקראוי
עמיר עקראוי
17:09 10 Apr 17
מומלץ
שלום בן חור
שלום בן חור
09:27 09 Apr 17
תותח
Emanuel Azrzar
Emanuel Azrzar
21:58 01 Apr 17
מעולה תותח על
מוטי קשני
מוטי קשני
07:21 15 Oct 16
עזר מאוד
בתיה אוסטרייכר
בתיה אוסטרייכר
15:30 08 Oct 16
מעולה תודה לך
בתיה אוסטרייכר
בתיה אוסטרייכר
15:16 08 Oct 16
מעולה
תמי אוסטרייכר
תמי אוסטרייכר
08:50 04 Aug 16
ממש טיפול נהדר קיבלתי עורך דין צבאי מעולה
REMINA YEDODAYEV
REMINA YEDODAYEV
13:50 23 Jan 16
שירות מעולה ותוצאות מדהימות
gan noale
gan noale
10:23 15 Aug 14
התקשרתי וקיבלתי מענה לא נעים. ברגע שהוא הבין שאין לו איך לעזור ולהוציא ממני כסף הוא פשוט ניתק את השיחה בחוסר נימוס ולא ענה כשהתקשרתי שוב.
נריה טאוב
נריה טאוב
12:32 31 May 20
WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן