המכון הרפואי לבטיחות בדרכים | המרב"ד – עו"ד ערן עקראוי

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים פסל את רישיונך? משרדנו מייצג נהגים בפני, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ועדת ערר בתל השומר, ובית משפט לעיניים מנהליים.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים - המרב"ד

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (המרב"ד) פועל כשלפניו מטרת-על ברורה- מיגור תאונות שמקורן בליקוי בריאותי של הנהג. הדרך למימוש מטרה זו גובה מחיר כבד מאלפי נהגים שרישיונם נשלל בתואנות שווא. אבחון פסיכולוגי מוטעה, ליקוי שפעם מתיר נהיגה ופעם שולל אותה וחוסר אחידות בהחלטותיו של המכון עלולים להכניס גם אתכם תחת הכותרת "אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה". מה עושים? פונים לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין למכון הרפואי איכותי הרבה לפני ההגעה למכון, ובונים "רשת הגנה"  שתציל את הרישיון ותחזיר אתכם חזרה לכביש.

משרדנו מעניק ייעוץ משפטי מקצועי ודרך התנהלות נכונה, לנהגים על החלטות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ( מרב"ד ).

צור קשר מהיר

דוגמאות בועדת ערר תל השומר ובמכון הרפואי לבטיחות בדרכים

אי התאמה אישיותית - עו"ד תעבורה ערן עקראוי

אי התאמה אישיותית

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים פסל את רישיוני בשל "אי התאמה אישיותית" מה זה אומר? מאמר זה דן במונח " אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה" ,

קרא עוד »

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים - מי מופנה?

היות והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים הינו  מהווה את הזרוע הרפואית של משרד הרישוי, משרד הרישוי מנתב  נהגים רבים אל ה-מרב"ד בנסיבות שונות. ביניהם:

 • מבקשי רישיון לרכב ציבורי ולמשא כבד או בעליי רישיוןןן צבאי מהסוג הרוצים להמירווו לאזרחי. הפנייה ע"י משרד הרישוי.
 • עברייני תנועה מועדים וצוברי נקודות בכל מיני עבירות תנועה לדוג' שימוש בטלפון בזמן נהיגה , נהיגה בזמן פסילה , נהיגה ללא רישיון נהיגה , נהיגה בשכרות , נהג חדש שנהג בשכרות וכו'. הפנייה ע"י משרד הרישוי.
 • נהגים שהיו מעורבים בתאונת דרכים עם פצועים או אבדות בנפש, ודווחו ע"י משטרת ישראל.
 • נהגים שדווחו ע"י גורמים משפטיים לאחר משפט תעבורה.
 • צורכי סמים ו/או אלכוהול או מורשעים בעבירות אלו. הפנייה ע"י משרד הרישוי, משטרת ישראל וסמכות רישוי צבאית.
 • מבקשי/ מחזיקי רישיון בעלי ליקוי בריאותי. לעתים מבוצע דיווח ע"י רופא מטפל או תעסוקתי. דרך נוספת היא  מילוי הצהרת בריאות של הרופא המטפל  והצרת הנהג המבקש.
 • אוכלוסיות נוספות-  קשישים ונכי משרד הביטחון.

איך בדיקת הכשירות נראית?

היה והופניתם לבדיקות במרב"ד ובשלוחותיו, חשוב להכיר את הפרוצדורה הצפויה ולהיוועץ בעו"ד תעבורתי מנוסה.

מדוע? כי מלבד הבדיקות הרפואיות הסטנדרטיות (אורתופדיה, קרדיולוגיה, נוירולוגיה, עיניים, בדיקת שינה וערנות, ו-א.א.ג)

ישנן גם בדיקות פסיכולוגיות ו/או פסיכאטריות בהן כל פרט שיימסר או אפילו הפגנת לחץ עלולים להתפרש בשלילה.

האבחון הפסיכולוגי כולל מבחני אישיות (בניהם מבחן mppi) וליקויים קוגניטיביים, ראיון ומידע משלים (רישום פלילי, הרשעות קודמות ו סיכום מחלה).

לעתים יתווספו בדיקות משלימות ע"י גורמי פנים וחוץ.

*יש לציין כי יתכן ונהג או מבקש רישיון נהיגה יצטרך לעבור רק בדיקות רפואיות או פסיכולוגיות או בדיקות רפואיות ופסיכולוגיות כל אחד בהתאם למקרה הספציפי שלו!!!!

כך לדוגמא: אדם שהגיע למכון בשל שימוש בסם, יבדק הן אצל פסיכולוג והן אצל פסיכיאטר.

לאור ממצאי הבדיקות הפיזיות, הפסיכולוגיות והמידע התומך, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים נותן המלצותיו:

 • כשיר לנהיגה. ללא מעקב (מצב אידיאלי), עם מעקב ( רישיון נהיגה מותנה).
 • בלתי כשיר לנהיגה. באופן חלקי או מלא.  עם הינתן ההחלטה האופציה הבאה היא וועדת ערר בה הרישיון יאושר או יישלל, כאשר ערעור על החלטה זו תעשה בבימ"ש.

אז מה עושים? מצילים את הרישיון!

 • הרבה לפני הגעתכם למרב"ד ליום בדיקות, פניה לסיוע משפטי היא המפתח להצלת רישיון הנהיגה. מלבד ההכנה לפרוצדורה העומדת בפניכם, עו"ד תעבורה יקדים ויאתר בכל פרט מידע שעשוי לתמוך את טענותיכם כמו היסטוריית נהיגה, עבר פלילי נקי וכיו"ב. בנוסף, בקיאותו באיתור שגיאות וסתירות עשויה לעצור את התהליך עם החותמת " נהג כשיר", ולמנוע את הצורך ב-ועדת ערר  בועדת ערר או ערעור בערכאה המחוזית. למשל, נהג שמיוחס לו ליקוי בריאותי/ נפשי שאינו מתיר את נהיגתו, ולמרות זאת הינו בעל רישיון נשק.(סתירה- לא?)
 • הוגדרתם "בלתי כשירים לנהיגה"? לא מרימים ידיים! הצעד הבא עבורכם הוא הגשת ערר על החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מנומק על החלטתת משרד הרישוי ותשלום האגרהה הנלווית תוך 300 יום מרגע הינתן ההחלטה. הערר יוגש לוועדת ערר של משרד הבריאות בתל השומר המונה שלושה רופאים. עורך דינכם יבחן את הדוקומנטציה הרפואית שעליה ביסס המכון את החלטתו, ובעת הצורך, יפעל בשיתוף עם מומחה רפואי שיספק חוו"ד רפואית הכרחית.
 • ערעור מנהלי על החלטת ועדת ערר. גם אם רישיונכם נפסל, העררר אינו נקודת המוצא האחרונה. על החלטת הועדה ניתן לערער בביהמ"ש המחוזי תוך עשרה ימים עם היודע לעורר על החלטה זו. הערעור, כמובן, יעסוק אך ורק בשאלות משפטיות.
 • חוות דעת פרטיות של מומחים מתחום הפסיכיאטריה , הרפואה, הפסיכולוגיה – משרדנו עובד עם מיטב המומחים בעלי שם עולמי בתחום התמחותם. 
את הכתובת של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ניתן למצוא באתר הבית של המרב"ד להלן האתר :

אתר הבית של המרב"ד באינטרנט

ניתן לפנות למרב"ד לבירורים שונים רק לאחר תחילת טיפול בעניינו של הפונה במרב"ד אך לא טרם לכן. 

 • לעניין ועדת ערר אשר בתל השומר לא ניתן לפנות בטלפון, והדרך לפניות לועדה היא דרך פקס: * לבירורים ניתן לשלוח פקס לטל': 03-5661945
 • יש לזכור כי ערר על החלטת המרב"ד הוא לועדת ערר, אשר מקום מושבה הוא בית החולים שיבא – תל השומר.
 • הערר יוגש תוך 30 יום מיום אשר מתקבלת התשובה מהמכון הרפואי בצחרוף אגרה משולמת.
 • למידע נוסף אודות הועדה ניתן לקרוא במאמרים באתרנו!

הכתוב במאמר זה אינו מהווה בשום פנים ואופן חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להיוועץ עם עורך דין נהיגה בשכרות / תעבורה

בבקשה דרגו את המאמר

5/54 דירוגים
Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn
WhatsApp