סירוב לבדיקת נהיגה בשכרות

סירוב לבדיקת נהיגה בשכרות - עו

סירוב לבדיקת נהיגה בשכרות, האם נהג/ת יכול לסרב לפי דרישת שוטר דרישת שוטר לעבור בדיקת נהיגה בשכרות או בדיקת דם?

התשובה לכך היא חד משמעית לא! ואם נהג נדרש לפי  הנהג מסרב לעבור בדיקת שכרות על פי סעיף 64ד (א) לפקודת התעבורה,

יראו אותו כמי שנהג בשכרות ברמה הגבוהה ביותר, וכן יוגש נגדו כתב אישום בגין נהיגה בשכרות, כלומר המשמעות המשפטית של הסירוב היא שהנהג יחשב נוהג בשכרות.

נהיגה בשכרות היא עבירה חמורה מאוד, אשר נקבע לה בפקודת התעבורה, ענישת מינימום של שנתיים פסילה של רישיון הנהיגה בפעם הראשונה וכן עונש של מאסר בפועל במקרה ומדובר בפעם שנייה.

יש לציין כי בתי המשפט רואים עבירה זו כחמורה מאוד, ו- נהגים רבים אינם מבינים את החומרה שמייחסים בבית המשפט לעבירה זו. ונסביר על כך בהמשך מאמר זה.

השאר\י פרטים ונחזור אליך בהקדם

אם לא הצלחתי לנשוף למכשיר האם הדבר יחשב סירוב לבדיקת נהיגה בשכרות?

מה קורה כאשר נהג נדרש לבצע את הבדיקה (בדיקת ינשוף) אך מכשיל אותה?

הכשלת הבדיקה נחשבת כ- סירוב לבדיקה וגם במצב זה הנהג יחשב כנוהג בשכרות.

חובת השוטר להסביר לנהג את משמעות הסירוב

על השוטר להסביר לנהג בצורה מפורשת את ההשלכות של הסירוב, כאשר אי הסבר מפורש ומפורט  של ההשלכות של ה- סירוב לבדיקת נהיגה בשכרות יכול להביא לזיכוי הנאשם.

בפועל השוטרים נדרשים בטפסים שלהם למלות סימון של V ליד הסעיף בו רשום כי הסבירו לנהג את משמעות הסירוב,

דבר ההופך את המשימה לקשה יותר, אולם לא רק נקודה זו נדרשת וקיימים דרישות נוספות,

אולם ברגע שהנהג מסרב להיבדק או מכשיל את הבדיקה נטל ההוכחה מועבר עליו להוכיח כי לא עשה זאת.

איך בכל זאת אנו רואים נהגים שסירבו אולם קיבלו כמה חודשי פסילה בודדים?

במקרים הלו של סירוב לבדיקת נהיגה בשכרות בהם נהגים קיבלו עונש קל!,

הגיע עו"ד תעבורה ל- עסקת טיעון בה שונה סעיף העבירה של נהיגה בשכרות לסעיף קל יותר של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים.

אם כך מה ההבדל בין נהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת משקאות משכרים?

בנהיגה בשכרות כמו שאמרנו ישנה ענישת מינימום של שנתיים כאשר הסעיף של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים, שהוא שריד מהתקופה המנדטורית בארץ ישראל יש פסילה מינימלית אולם של 3 חודשים, כלומר לא פחות מ 3 חודשים ועד כמה שנסגר בין עורך דין לתעבורה המייצג את הנאשם לבין לתביעה. יש לזכור כי סירוב לבדיקת נהיגה בשכרות = נהיגה בשכרות ולכן שינוי הסעיף לנהיגה תחת השפעה מבטל את פסילת המינימום!

איך במצב של סירוב לבדיקת נהיגה בשכרות , יכול להשתנות הסעיף?

לדוגמה שוטר לא הסביר לנהג את משמעות ה- סירוב לבדיקת נהיגה בשכרות,

במצב כזה יכול עורך דין לתעבורה מנוסה העוסק בנהיגה בשכרות, להביא לזיכוי הנאשם אך גם להביא להסדר טיעון מקל של שינוי הסעיף במקרים בהם הדבר לא חד משמעי.

בעצם מה שיכול לשנות את הסעיף של הנהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת משקאות משכרים

הוא כשלים בראיות של התביעה, מזה אומר? השוטרים בשטח צרכים להיצמד לנהלים ברורים כאשר כל סטייה מנהלים הלו נכנה "כשל ראייתי"

כאשר התביעה סבורה כי היא לא תצליח להוכיח לנצח את התיק בעקבות כשלים בראיות היא תעדיף "ציפור אחד בכיס" מאשר זיכוי הנאשם וכך בעצם עוזר הסעיף של נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים לתביעה לשנות את עונש המינימום , היות ואם לא היה מצוי סעיף סל זה לא הייתה לתביעה האפשרות להגיע לעונש שהוא פחות למינימום.

דוגמאות מהפרקטיקה של סירוב לבדיקת נהיגה בשכרות:

נהגת התבקשה ע"י שוטר לעבור בדיקת השכרות והיא מבחינתה ניסתה לנשוף לינשוף, אולם לא הצליחה לאחר הרבה ניסיונות נשיפה. כמו כן היא ניסתה לבקש מהשוטר לקחת אותה לבדיקת דם, אולם השוטר סירב! לבסוף הוגש כנגדה כתב אישום על נהיגה בשכרות והיא פנתה למשרדנו, לאחר ששאלנו את הנהגת מדוע לא הצליחה לתת את הדגימה, היא הסבירה לנו כי עברה ניתוח אף, והיה לה גם מסמכים רפואיים אשר מעידים על כך, לבסוף משרדנו שכנע את התביעה לסגור את התיק עוד בטרם הגיע התיק לבית המשפט ואכן התיק נסגר!

דוגמה נוספת של תיק סירוב היא נהג אשר היה לו תיק נוסף של נהיגה בשכרות כאשר התיק החדש היה סירוב לבדיקת שכרות, הנהג אשר היה נהג חדש הגיע למשרדנו ולאחר צילום החומר גילינו כי הוא לא יכל לסרב מהסיבה שבחומר הראיות יצא שהמכשיר בכלל הודלק שעה אחרי שעזב את התחנה, כך שבסוף על שני התיקים הוא קיבל הסדר מקל שכלל בין היתר פחות משנה פסילה!

לסיכום:

סירוב לבדיקת נהיגה בשכרות הנה עבירה חמורה ביותר, ונהג אשר מסרב ל- דרישת שוטר לבצע בדיקת שכרות, יוגש נגדך כתב אישום בעבירה של נהיגה בשכרות, כמו כן יש לזכור כי על המשטרה לעמוד בכל הדרישות שנקבעו בפסיקה, בנהלים, כאשר אי עמידה בדרישות אלה יביאו לכשלים בראיות, דבר אשר יכול להוביל לזיכוי הנהג או ביטול כתב האישום או הסדר טיעון מקל! בעבירות של נהיגה בשכרות יש חשיבות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין לתעבורה, אשר יעבור על התיק ויבדוק כל פרט ופרט בשביל לקוחו במטרה לשמור על הרישיון.

אזהרה: מאמר זה הנו מאמר אינפורמטיבי, ולפני כל פעולה משפטית יש להתייעץ עם עורך דין תעבורה ואין הכותב אחראי על שום נזק אשר ייגרם לעושה שימוש במאמר זה.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל +
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

בבקשה דרג את המאמר

1 rating5/5

מאמרים קשורים:

אל תפספסו גם את:

מהירות מופרזת עונש , שלילה | עו"ד תעבורה ערן עקראוי

מהירות מופרזת עונש, שלילה?

מהירות מופרזת עונש או מהירות מופרזת שלילה נתפסת נוהג במהירות מופרזת ? מאמר זה יעסוק בנושא מהירות מופרזת עונש או מהירות מופרזת שלילה, משרדנו מטפל

קרא עוד »
ערעור על דוח מהירות - משרד עורכי דין עקראוי ושות'

ערעור על דוח מהירות

ערעור על דוח מהירות קיבלת דוח על נהיגה במהירות מופרזת, בתוספת נקודות? אולם אתה יודע כי הדו"ח לא מוצדק! מאמר זה יסביר לקורא מהו ערעור

קרא עוד »

אודות עו"ד ערן עקראוי

עורך דין תעבורה ערן עקראוי הינו עורך דין בעל משרד פרטי, העוסק בדיני תעבורה, לעו"ד תעבורה ערן עקראוי ניסיון עשיר בייצוג נהגים ועוברי אורח בבתי המשפט לתעבורה הפזורים ברחבי הארץ.
כמו כן לעורך דין תעבורה ערן עקראוי היתר לייצג בבתי הדין הצבאיים.