הארכת מועד להישפט

קיבלת דו"ח ועבר ה - 90 יום להישפט ?
מאמר זה יעסוק ב- הארכת מועד להישפט, נסביר מה הם הטעמים שיש לנמק בבקשה ועוד...

הארכת מועד להישפט, במה מדובר?

הסיטואציה היא , אדם מקבל לידיו דו"ח על עבירת תנועה מסוג ברירת משפט על עבירה מסוימת נניח דוח מהירות מצלמה מסוג ברירת משפט.

ברירת משפט = לא חייב להישפט והנהג יכול פשוט לשלם את תשלום קנס והניקוד ייזקף לחובתו, אבל אם בחר להישפט הוא חייב לשלוח את הבקשה בדואר רשום בתוך 90 ימים ממועד המצאת הדו"ח (קבלת הדו"ח). 

כאמור לעיל, לפי החוק יש לאותו אדם 90 ימים מיום , להגיש בקשה להארכת מועד להישפט  מיום מסירת הדוח לידיו או לשלם את הודעת תשלום (לשים לב אם בחר לשלם הוא מורשע).

אולם ברגע שעבר ה 90 ימים יש לבקש מבית המשפט להאריך את המועד להישפט, מדובר במשימה לא פשוטה בכלל ורצוי כי עורך דין תעבורה ינסח אותה! ובית המשפט ישקול את הבקשה בהתאם לקריטריונים שנפרט בהמשך.

להלן סעיף החוק:

סעיף 229 (א) (2) לחוק סדר הדין הפלילי נוסח משולב תשמ"ב – 1982

(2) הודיע, תוך תשעים ימים מיום ההמצאה, בדרך שנקבעה בתקנות, שיש ברצונו להישפט על העבירה.

סעיף 229 (א) (2) לחוק סדר הדין הפלילי

צור קשר מהיר

הישגים של המשרד בבקשות !!

מה החוק המסדיר את ההליך של הארכת מועד להישפט:

כלומר אדם אשר לא ביקש להישפט ב- תוך 90 ימים יכול להגיש בקשה ל- הארכת מועד להישפט.

החוק המסמיך את ביהמ"ש להאריך מועד להישפט הוא סעיף 230 לחוק סדר הדין הפלילי נוסח משולב תשמ"ב-1982 –

הודיע אדם לפי סעיף 229(א) שברצונו להישפט על העבירה, תישלח לו הזמנה למשפט תוך שנה מיום שנתקבלה הודעתו; בית המשפט רשאי, לקיים את המשפט גם אם אותו אדם ביקש להישפט באיחור, ובלבד שהתקיימו התנאים האמורים בסעיף 229(ה), בשינויים המחויבים, או מנימוקים מיוחדים אחרים שיפרט בהחלטתו. הורשע האדם בבית המשפט על העבירה ונגזר דינו לקנס, לא יפחת הקנס מהסכום הנקוב בהודעת תשלום הקנס, אלא אם כן ראה בית המשפט נסיבות מיוחדות המצדיקות הפחתתו.

סעיף 230 לחוק סדר הדין הפלילי

בעצם על הבקשה ל- הארכת מועד להישפט לכלול שתי התייחסויות:

על פי פסקי דין של בתי המשפט ו – ברע"פ סוריא איטליא נ' מד"י , פ"ז נז(6) 793 נקבעו 2 נקודות חשובות לעניין הבקשה ל- הארכת מועד להישפט:

הערה חשובה:  יש להבין כי המגמה כיום היא שבית משפט לא מאריך את המועד להישפט באופן גורף ורק במקרים חריגים הוא יעשה כן.

  • מי שמבקש צריך להראות לבית המשפט טעם טוב וראוי מדוע לא הגיש את הבקשה להישפט בזמן דהיינו בתוך 90 יום.
  • ועל המבקש להראות שאם לא יבוטל פסק הדין ייגרם עיוות דין. כלומר ביהמ"ש נדרש לשקול האם באי ביטול פסק הדין עלול להיגרם עיוות דין לנאשם עד כי צודק יהיה הדבר להיעתר לבקשתו.

טעם טוב וראוי:

ברור לנו כי שכחה אינו טעם טוב וראוי לאי הגשת בקשה להישפט, גם התירוץ לא קיבלתי את הדו"ח בדואר לא יעבוד היות ואם באישור מסירה רשום לא נדרש מתקיימת חזקת המסירה, אלה אם כן יהיה לנאשם הסבר מאוד משכנע.

גם הטענה כי עברתי דירה לא תעבוד מהסיבה, שאם עברת דירה היה עליך להחליף את הכתובת במשרד הפנים!

 

אולם יחד עם זאת דוגמה טובה לטעם טוב היא לדוגמה אדם אשר נשלח לו דוח על מהירות מצלמה אולם בזמן המשלוח הוא עבר דירה ושינה את הכתובת אולם הדואר הגיעה לכתובת הישנה.

במצב דברים זה ברור שמדובר בטעם טוב וראוי אולם האם זה מספיק?

עיוות דין:

כפי שראינו לעיל יש להראות שאם הבקשה לא תבוטל, ייגרם עיוות דין , מה הוא עיוות דין?

דוגמה טובה לעיוות דין היא שיורשע אדם אשר לא עבר את העבירה, או האדם כופר לחלוטין ב- ביצוע העבירה וברצונו להוכיח את חפותו.

איך יכול לעזור עו"ד לתעבורה?

הבעיה במקרים כגון אלה שלרוב הם מתעוררים כאשר נהג מגלה כי הוא צפוי לאמצעיי תיקון ופסילה של משרד הרישוי, ולכן כדאי להיות עירני בזמן כאשר אתם מקבלים את הדו"ח בזמן ולפעול בתוך 90 ימים להגיש את ה- בקשה להארכת מועד להישפט.

אולם בהחלט יתכן מקרים מוצדקים שאנשים לא ידעו על הדו"ח כלל וכלל והיום שנודע להם על העבירה הוא ביום שקיבלו הודעה ממשרד הרישוי על פסילה מהחזיק רישיון נהיגה ל 3 חודשים או 9 חודשים (תלוי בכמות הנקודות).

בכל מקרה עורך דין לתעבורה, יעבור על תדפיס הניקוד אשר ברשותכם וכמובן יוציא את כל הדו"חות מהמשטרה ויבדוק כל פרט בטענותיכם, לצורך עריכת בקשה ל- הארכת מועד להגשת בקשה להישפט.

המאמר אולם דן בשני הנקודות החשובות ביותר אולם מלבד הנקודות שצוינו, ישנם נקודות נוספות כגון שיהוי בהגשה, מצב בו אדם אחר שילם את הדוח, וקשה להתייחס לכל אחד מהם במאמר זה.

במידה ולא הנהג אשר נהג ברכב בעת ביצוע העבירה – הוא יכול לבקש בקשה להסבת דו"ח תנועה. 

אזהרה: מאמר זה על הארכת מועד להישפט על דו"חות הנו מאמר אינפורמטיבי בלבד ואיננו יעוץ משפטי, בכל מקרה יש להתייעץ עם עורך דין תעבורה והכותב אינו אחראי על שום נזק אשר ייגרם מכל סוג לעושה שימוש במאמר זה.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב google
גוגל +
שיתוף ב twitter
טויטר
שיתוף ב linkedin
לינקדאין
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

בבקשה דרגו את המאמר

7 דירוגים5/5

מאמרים קשורים למאמר הארכת מועד להישפט:

אל תפספסו גם את:

מהירות מופרזת עונש , שלילה | עו"ד תעבורה ערן עקראוי

מהירות מופרזת עונש, שלילה?

מהירות מופרזת עונש או מהירות מופרזת שלילה נתפסת נוהג במהירות מופרזת ? מאמר זה יעסוק בנושא מהירות מופרזת עונש או מהירות מופרזת שלילה, משרדנו מטפל

קרא עוד »
ערעור על דוח מהירות - משרד עורכי דין עקראוי ושות'

ערעור על דוח מהירות

ערעור על דוח מהירות קיבלת דוח על נהיגה במהירות מופרזת, בתוספת נקודות? אולם אתה יודע כי הדו"ח לא מוצדק! מאמר זה יסביר לקורא מהו ערעור

קרא עוד »
בקשה להמרת דוח תנועה באזהרה - עוד תעבורה ערן עקראוי

בקשה להמרת דוח תנועה באזהרה!

בקשה להמרת דוח תנועה באזהרה – האם כדאי? קיבלת דו"ח תנועה משוטר?קיבלת ממשטרת ישראל דוח מסוג ברירת קנס? מה הם האופציות העומדות בפניך והאם בכלל

קרא עוד »

אודות עו"ד ערן עקראוי

עורך דין תעבורה ערן עקראוי הינו עורך דין בעל משרד פרטי, העוסק בדיני תעבורה, לעו"ד תעבורה ערן עקראוי ניסיון עשיר בייצוג נהגים ועוברי אורח בבתי המשפט לתעבורה הפזורים ברחבי הארץ.
כמו כן לעורך דין תעבורה ערן עקראוי היתר לייצג בבתי הדין הצבאיים.