מהירות מופרזת כל המידע העדכני אודות עבירה זו

נתפסתם נוהגים במהירות מופרזת או ונרשם לכם דו"ח תנועה בגין ביצוע עבירה זו? זומנתם לבית משפט לתעבורה בגין ביצוע עבירת מהירות ואינכם יודעים מה צפוי לכם? במאמר זה נדון ונעסוק בנושא מהירות מופרזת וההשלכות שלה. נראה איזו ענישה צפויה לנהג אשר נתפס נוהג במהירות מופרזת וכן נספק את כל המידע הרלוונטי והעדכני אודות עבירה זו. 

משרד עורך דין תעבורה ערן עקראוי ושות' מייצג ומטפל בנהגים אשר נתפסו נוהגים במהירות מופרזת ונרשמו לכם דוחות עם נקודות וכן מהירות מסוג הזמנה לדין, למשרדנו יש את הכלים המשפטיים המדויקים לסייע לכם וכן ניסיון עשיר בטיפול עבירות נהיגה במהירות מופרזת. 

 

על מנת שניתן יהיה להבין טוב יותר את ההשלכות של עבירת מהירות וכיצד אכיפתה מתבצעת יש להכיר את מכשירי המדידה הנפוצים בהם משתמשת משטרת ישראל לאכיפת עבירת נהיגה במהירות מופרזת.

לאחר מכן, נערוך אבחנה בין סוגי עבירות מהירות, נראה מתי עבירת מהירות תהיה מסוג ברירת קנס ומתי תהיה הזמנה לבית המשפט לתעבורה.

עבירת נהיגה במהירות מופרזת - ערן עקראוי ושות'

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים
או חייגו: 072-3933999

מכשירי מדידה נפוצים לאכיפת עבירת נהיגה במהירות מופרזת (מהירות מופרזת עונש):

בין השנים 2011-2013 נערך מחקר מקיף במשטרת ישראל בנוגע לגורמי תאונות דרכים. בעקבות מחקר זה, הגדיר אגף התנועה יעדים לאכיפה מוגברת בכבישי ישראל כאשר אחד מיעדים אלו היא עבירת נהיגה במהירות מופרזת. מסקנה זו נבעה מהעבודה כי מהירות מופרזת מביאה וגורמת לתאונות דרכים ומגדילה את הסיכון להן.

אחת העבירות הנפוצות ביותר במדינת ישראל והנאכפת ביותר על ידי אגף התנועה היא עבירת המהירות. כל נהג יעיד כי לא אחת נתקל במהלך נסיעה בכבישי ישראל בניידת משטרה המוצבת בצד הדרך כששוטר בתוכה אוכף את עבירת המהירות באמצעות אקדח לייזר או מכשיר דבורה עליו נעמוד בהמשך המאמר.

דוגמאות להישגי משרדנו בעבירת מהירות מופרזת:

משטרת ישראל אוכפת את עבירת מהירות מופרזת באמצעות מספר מכשירים אלקטרונים שונים. להלן מכשירי המדידה הנפוצים הנמצאים בשימוש משטרת ישראל:

ממל"ז – אקדח לייזר L.T.I 20 -20:

מכשיר זה עובד על אפקט דופלר. מדידת המהירות מתבצעת באמצעות שליחת קרן לייזר לרכב המטרה, קרן הלייזר פוגעת ברכב המטרה וחוזרת למכשיר ובעזרת אלגוריתמים במחשב המכשיר, מתבצעת פעולת חישוב המהירות.

מהירות מופרזת עונש | מהירות מופרזת שלילה | עורך דין ערן עקראוי

מדובר במכשיר ותיק מאוד אשר הוגדר לא אחת ע"י בתי המשפט השונים כמכשיר אמין ומשכך המלצתנו היא כי פעולות ההגנה בניהול תיק מהירות העוסק במכשיר זה תתמקדנה בעיקר במיומנות השוטר המפעיל ובקיום הנחיות המשטרה להפעלת המכשיר וכו'.

קו הגנה אפשרי בדו"ח מהירות מופרזת יכול להיות לדוגמה אי כיול המכשיר או כיול תקופתי. כמו כן, במדידת מהירות מעל 300 מטרים על השוטר להשתמש בחצובה לצורך קבלת תוצאה מדויקת. כאשר מדובר באכיפת העבירה בשעות הלילה, יש חובה למדוד בקטע כביש מואר.

מצלמת גאטסו המכונה א – 3:

מצלמת מהירות מסוג גאטסו המכונה א – 3  עובדת בטכנולוגיית שתי לולאות אחת בסמוך לשנייה (כן אותם סימנים על הכביש). כאשר רכב המטרה נכנס ללולאה הראשונה המערכת נדרכת ומחשבת את מהירות המעבר מלולאה א' ללולאה ב' בהתאם למהירות שהוגדרה למצלמה.

במידה ורכב המטרה עבר את המהירות המותרת, רכבו יתועד ע"י צילום והתמונה תשלח באמצעות תקשורת סלולרית למרכז שליטה ובקרה באגף התנועה. לאחר מכן, ישלח הדו"ח על מהירות מצלמה לנהג באמצעות דואר ישראל.

מהירות מופרזת שלילה | עו

 

יש לציין כי משרדנו השתתף במשפט המצלמות המתוקשר והידוע בחיפה. כיום, המצב המשפטי הוא שמשטרת ישראל חידשה את  אכיפת עבירות מהירות באמצעות שלל המצלמות הפזורות ברחבי כבישי ישראל ולכן עד אשר לא תתקבל הכרעה לגופו של עניין על ידי בית המשפט בעניין מצלמות אלו נהגים רבים חשופים לקנסות מטעם משטרת ישראל. המלצתנו היא להיוועץ עם עורכי הדין המתמחים בתחום על מנת שניתן יהיה לבדוק את אפשרות הטיפול המשפטי בדו"ח מצמה.

מכשיר הדבורה BEE3 (מדובר במכמונת המחוברת לניידת ע"י רדאר):

נהיגה במהירות מופרזת - עו
ניידת דבורה לאכיפת עבירת נהיגה במהירות מופרזת

מכשיר הדבורה עובד באמצעות טכנולוגיית הרדאר. להבדיל ממכשיר הממל"ז, מכמונת מהירות דבורה עובדת באופן מחזורי וכל שנייה מתעדכנת המהירות במכשיר. המכמונת יכולה למדוד רכב הבא מלפנים הניידת, רכב הנמצא מאחוריה, כאשר הניידת במצב במצב נייח (סטטי) או במצב תנועה.

מבחינת הגנה משפטית נגד מכמונת זו קיימות אפשרויות רבות להתגוננות בבית המשפט. בעקבות פסיקת בית המשפט הנוגעת לאמינות מכשיר זה הופסק באופן חלקי השימוש במכשיר הדבורה אך עדין מתבצעת אכיפה חלקית באמצעות מכשיר זה.

בשונה ממכשיר הממל"ז, כאשר מתבצעת אכיפה באמצעות מכשיר דבורה על השוטר המפעיל לעמוד בקריטריונים מסומים לרבות ביצוע פעולות שונות אשר צריכות להיות מתועדות.

כל חריגה מהנהלים שציינו תחשב ככשל בראיות אשר יכולה להביא לזיכויו של הנהג בדין או לתיקון האישום ללא ניקוד. עורך דין מיומן המתמחה בדיני תעבורה ידע לדרוש את כל חומרי החקירה כולל חומרים שאינם נחשבים לחומרי חקירה על מנת שניתן יהיה לבדוק את תקינות המכשיר וכן לבדוק האם פעל כשורה על פי הנהלים.

נהיגה במהירות מופרזת מה העונשים?

במהלך חודש אפריל 2017 נעשו שינויים בחישוב המהירויות וגובה הקנסות על ידי ועדת הכלכלה לכנסת. לחץ כאן לקריאה באתר הכנסת. במאמר זה דאגנו לעדכן את רמת הענישה בהתאם לנוהל הנהוג כיום. להלן טבלה המרכזת את הענישה בעבירת נהיגה במהירות מופרזת.

מהירות מופרזת עונש בדרך עירונית

עד 20 קמ"ש מעל המהירות המותרת בחוק קנס כספי ע"ס 250 ₪. אין נקודות במהירות זו
21-30 קמ"ש מעל המותר בחוק קנס ע"ס 750 ₪ + 8 נקודות לחובת הנהג
31- 40 קמ"ש מעל המותר קנס ע"ס 1500 ש"ח + 10 נקודות לחובת הנהג (הנהג יכול לבקש להישפט בגין עבירות מהירות הנ"ל)
41 קמ"ש בדרך עירונית הנהג יקבל  זימון לביהמ"ש לתעבורה וכן יוגש כנגדו כתב אישום בגין עבירת מהירות מופרזת. זימון הנהג לדין מקנה למשטרת ישראל סמכות לשלול את רישיונו ע"י צו לפסילה מנהלית שתוקפו עד 30 יום.

נהג שהורשע צפוי לשלילה בפועל או שלילה מותנית למשך תקופה של שנה עד 3 שנים.

 

מהירות מופרזת עונש בדרך בין עירונית

מהירות של עד 25 קמ"ש מעל המותר בחוק דו"ח קנס ע"ס 250 ₪. במקרה זה אין נקודות
26-40 קמ"ש מעל המהירות המותרת בחוק דו"ח קנס בסך 750 ₪ + 8 נקודות לחובת הנהג
41 קמ"ש – 50 קמ"ש, מעל המותר בדרך שאינה עירונית קנס 1500 ש"ח + 10 נקודות

*(נהג שחרג מהמהירות המותרת יכול לבקש להישפט בגין העבירות הנ"ל. ככל ובחר לשלם את הקנס יורשע הוא בביצוע העבירה והנקודות יזקפו לחובתו.

כאשר מהירות הנסיעה היא 51 קמ"ש מעל המותר בחוק הנהג יקבל זימון לביהמ"ש לתעבורה והגשת כתב אישום תעבורה בגין מהירות מופרזת. בנוסף, תיתכן פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה על ידי קצין משטרה למשך 30 ימים. נהג שהורשע צפוי לשלילת רישיון נהיגה או שלילה מותנית למשך תקופה של שנה עד 3 שנים וכן קנס כספי ועוד

לגבי שלילה של נהג חדש המצב מורכב יותר היות ועבירת מהירות מופרזת גם ללא ניקוד תחייב אותו להיות נהג חדש שנתיים נוספות וכן לבצע מבחן תאוריה פעם נוספת. יחד עם זאת, באמצעות טיפול משפטי ראוי ומדויק ניתן להימנע מסנקציה זו על ידי שינוי סעיף העבירה לתקנה 51 לתקנות התעבורה שעניינו עבירת מהירות בלתי סבירה לתנאי הדרך.

מלבד הענישה הצפויה לנהג בבית המשפט לתעבורה, ישנה את שיטת הניקוד בעבירות תעבורה  המנוהלת על ידי משרד הרישוי. צבירת נקודות משרד הרישוי עלולה לפגוע קשות ברישיון הנהיגה.

אם כן, כפי שראינו במאמר נהיגה במהירות עונש או נהיגה במהירות שלילה, הענישה יכול להיות בגין ביצוע עבירה זו קנס עד שלילה בפועל. מאידך,  יש לשים לב כי לעבירה זו יתווספו נקודות משרד הרישוי אשר יש לתן להן את הדעת ולא להקל ראש בהן.

סרטון הסבר על נהיגה במהירות מופרזת של משרדנו:

מה ניתן לעשות בעבירת מהירות עם ניקוד?

במידה וקיבלתם דו"ח מהירות מופרזת עם נקודות זה הזמן לגשת לטיפול משפטי מקצועי ולטפל בדו"ח. באפשרותכם להגיש בקשה להישפט בגין הדו"ח תוך 90 ימים מיום קבלתו. לאחר משלוח הבקשה להישפט באינטרנט או בדואר רשום, יגיע לכם מועד למשפט ועליכם יהיה להתייצב לדיון בבית המשפט.

באמצעות כשלים בראיות אשר יעלו מחומר החקירה, ניתן יהיה לתקן את העבירה לעבירה ללא נקודות. למשל נהיגה במהירות בלתי סבירה תקנה 51 או הפחתה במהירות עד כדי מהירות שאינו נושאת לצדה נקודות.

נהגים חדשים שימו לב. אם מדובר בנהג חדש גם עבירת מהירות ללא נקודות תפגע ברישיון הנהיגה שלו והוא יצטרך לעשות טסט ו/או תאוריה בבואו לחדש לרישיון הקבוע. מסיבה זו, מומלץ וכדאי לפנות לעורך דין בהקדם על מנת לתקן את סעיף העבירה ולשמור על רישיון הנהיגה.

מומלץ לראות סרטון על ערעור על דו"ח תנועה עם ניקוד

נהיגה במהירות מופרזת עונש פסילה:

עבירת מהירות נהיגה במהירות מופרזת שלילה, בהחלט יכולה להתקבל כאשר הנהג נתפס נוהג במהירות חריגה באופן משמעותי מהמהירות המותרת. דוגמה של מהירות מופרזת עונש שלילה היא נהג שנתפס נוהג במהירות של 150 קמ"ש או יותר בכביש בו המהירות מותרת הינה 90 קמ"ש.

כאשר מדובר על עבירות נהיגה במהירות מופרזת מסוג הזמנה לדין (לבית המשפט לתעבורה) כמופרט בטבלה, יערך לנהג שימוע בפני קצין משטרה אשר עשוי לפסול את רישיון הנהיגה שלו לתקופה של 30 ימים מנהלתית. פסילה זו אינה קשורה למשפט שיתנהל נגדו או לכל עונש אשר יוטל עליו בסופו של יום על ידי בית המשפט.

איך עורך דין לתעבורה יכול לעזור בפסילה מנהלית של 30 יום שהוטלה על ידי קצין משטרה? 

במידה ורישיונכם נפסל על ידי קצין משטרה לתקופה של 30 ימים ניתן לפעול באמצעות הליך משפטי לביטול הפסילה או קיצורה. עורך הדין המטפל בהליך, יגיש בקשה לביטול פסילה מנהלית לבית המשפט אשר באזור שיפוטו בוצעה העבירה. לאחר הגשת הבקשה, יתקיים דיון בבית המשפט שם יצטרך עורך הדין לעמוד על שתי סוגיות עיקריות ומרכזיות:

1. העדר מסוכנות מהנהג – העדר מסוכנות נלמדת מעברו התעבורתי של הנהג וחומרת עבירת המהירות.
2. העדר ראיות לכאורה / חולשת הראיות – טענות להעדר ראיות או חולשתן מתמקדות בחומר הראייתי בתיק כגון מזכרים של השוטרים והפעלת המכשיר בניגוד להנחיות. ניתן לקבוע את עוצמת הראיות בהתייעצות עם הלקוח ועיון בחומר החקירתי לפני הדיון בבפ"מ.

לאחר הצגת כל הטיעונים הרלוונטיים בפני בית המשפט, יחליט בית המשפט אם לבטל את החלטת הקצין או לקצר את הפסילה המנהלתית או חלילה להשאיר את הפסילה על כנה.

לשם הקלה בעונש (למשל ללא ניקוד) או זיכוי יש להשתמש בשירותיו של עורך דין תעבורה בעבירות המהירות:

עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול לסייע רבות לנהג אשר נרשם לחובתו דו"ח מהירות מופרזת. עורך הדין ינתח בדיוק את מצבו האישי של הנהג בהתחשב ביתר הנסיבות העולות מהדו"ח ומגיליון ההרשעות שלו. בין היתר עורך הדין יפעל למיצוי הדברים הבאים:

  • עורך דין תעבורה יפעל לביטול הניקוד באמצעות ערעור על דוח תנועה.
  • במידה ומדובר בנהגים חדשים, עורך דין יפעל לשינוי סעיף העבירה כך שרישיונו של הנהג חדש לא יפגע.
  • עורך דין לתעבורה יבדוק את תקינות המכשיר (מד מהירות).
  • עו"ד יבדוק אפשרות להגיש בקשה לביטול / קיצור פסילה, שניתנה על ידי קצין המשטרה.
  • עורך דין העוסק בתעבורה יבחן את התיק מבחינה ראייתית וימצא כשלים ופגמים בחומר הראיות אשר יש בהם לזכות את הלקוח.
  • עורך הדין יגבש קו הגנה יחד עם הלקוח ויכוונו כראוי. קו הגנה אפשרי יכול להיות הודאה או כפירה בהאשמות המיוחסות(יתכן ויתווספו נסיבות מחמירות כגון נהיגה בשכרות), ויחתור להסדר טיעון המטיב עם הלקוח נוכח הנסיבות.
  • עו"ד תעבורה יעריך את מידת הנזק שיוסב לעד מטעם ההגנה עם חשיפת עברו (פלילי ו/או תעבורתי).
  • העלאת טענות מקדמיות במהלך דיון ההקראה לאחר בחינת כתב האישום. למשל, פגם או פסול בכתב האישום, חוסר סמכות עניינית, חסינות, התיישנות וכיו"ב.
  • עורך דין מהירות מופרזת ינהל משפט הוכחות במטרה להביא לזיכוי הנאשם.

אין ספק כי נהג אשר אינו מיומן ובקיא בהתנהלות בתי המשפט ובאופן הטיפול בתיקי תעבורה לא יוכל להבין כיצד עליו לפעול ומה עליו לבצע. מסיבה זו מומלץ לכל נהג ונהג אשר נרשם כנגדו דו"ח מהירות לפנות לעורך דין המתמחה בתחום על מנת שזה יוכל לסייע לו להבין כיצד עליו לפעול.

שאלות נפוצות על נהיגה במהירות מופרזת:

בכל העבירות מהירות מסוג ברירת קנס העונש הוא הקנס בתוספת ניקוד
בדרך עירונית:
חריגה של עד 20 קמ"ש – קנס כספי ע"ס 250 ₪. ללא ניקוד!
חריגה בין 21-30 קמ"ש מעל המותר- קנס בסך 750 ₪ + 8 נקודות.

חריגה בין 31- 40 קמ"ש במהירות – 10 נקודות וקנס של 1500 ש"ח.

חריגה של 41 קמ"ש מעל המותר- הנהג צפוי לפסילה של קצין משטרה וכן זימון לביהמ"ש לתעבורה, וצפוי לפסילה ובמהירויות גבוהות גם למאסר.

בדרך בין עירונית:
חריגה עד 25 קמ"ש – דו"ח קנס ע"ס 250 ₪ ללא ניקוד.
חריגה בין 26-40 קמ"ש – קנס 750 ₪ + 8 נקודות.
חריגה בין 41 קמ"ש – 50 קמ"ש – 1500 ש"ח קנס + 10 נקודות.

חריגה של 51 קמ"ש מעל המותר- הנהג יקבל זימון לביהמ"ש והנהג צפוי לעונש פסילה ובמהירויות חריגות אף למסר.

אם מדובר על דו"ח מהירות עם ניקוד וקנס – ניתן להגיש בקשה להישפט תוך 90 יום מרגע קבלת הדו"ח ליד לאחר מכן נקבל הזמנה לבית המשפט לתעבורה.

התשובה לשאלה זו היא כמו האם ללכת לרופא אוזניים שיש לי בעיה אורתופדית ואם ישנה התלבטות יש להבין כי בית המשפט יכול להטיל על הנאשם עונשים כבדים אשר יעלו לו הרבה מעבר לשכירת עורך דין, אשר יכול לנהל את המשפט ולהביא לזיכוי או להסדר טיעון מקל כגון ללא ניקוד!

התשובה לכך היא כמו בכל עולם המשפט והיא בעיות עם הראיות של המשטרה וככל שיש יותר בעיות מהותיות כך התביעה תתפשר יותר, לדוגמה מהירות של 150 קמ"ש וסגירת התיק בסעיף 51 לתקנות התעבורה שהוא ללא ניקוד!

התשובה היא לא! כל מכשירי המדידה המופעלים ע"י שוטרים בשטח הם בעצם מכשירי מדידה ואינם מצלמים ואילו המכשירים אשר כן מצלמים הם המצלמות א – 3 העומדות בצדיי הדרכים!.

אזהרה – חשוב לציין כי – הכתוב במאמר מהירות מופרזת עונש / נהיגה במהירות שלילה / מהירות מופרזת שלילה אינו מהווה בשום פנים ואופן חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי ובכל מקרה יש להיוועץ עם עורכי דין לתעבורה העוסקים בתחום התעבורה ואין הכותב אחראי על שום נזק מכל סוג אשר ייגרם לעושה שימוש במאמר זה.

לשיתוף לחצו:

במאמר זה עסקנו ב-
קצת על המשרד:

למשרדנו ניסיון עשיר ורב בטיפול בתיקי תעבורה מורכבים ופשוטים כאחד. צוות משרדנו כולל עורכי דין המתמחים בדיני תעבורה בלבד וכן בעלי מקצוע נוספים המסייעים להם להעניק שירות מקצועי ומשפטי לקהל לקוחותינו.

אודות המחבר:
עו"ד ערן עקראוי

עורך דין תעבורה ונוטריון ערן עקראוי הינו עורך דין בעל משרד פרטי העוסק בדיני תעבורה למעלה מ 14 שנים וכיהן בעבר כמ"מ יו"ר ועדת בית משפט לתעבורה בלשכת עורכי הדין בישראל וכיום מכהן כיו"ר ועדת המרב"ד המחוזית בלשכת עורכי הדין.

למידע נוסף 

עוד בנושא:
ממליצים:
4.9
ישראל המדהים!תודה על שירות מסור מכל הלב הרבה מעבר למקובל.
מוטי וורנר
07:48 20 Jul 23
עורך דין מומחה לתעבורה. אני ממליץ בחום על המשרד. עזר לי בתיק והשיג תוצאה יוצאת מהכלל.
עו״ד מנחם אברהם
10:39 15 May 22
...ממליץ בחום! הצילו אותי
אופק גולד
09:06 19 Aug 21
עו"ד תעבורה ישראל מזרחי מומלץ בחום. שרות אדיב ומסור , התחשבות במחיר, והעיקר תוצאות מעולות.
Eyal Cohen
06:24 23 Sep 20
Ibrahem Amer
14:44 13 Aug 20
מעולה תודה
אבי בר סיני
19:11 19 Oct 19
שירות אישי וליווי מלא לאורך כל הדרך, והכי חשוב - עבודה מקצועית ומסורה!
Nisim Cohen
11:41 17 Oct 19
מומלץ מאוד, מקצוען אמיתי! שירות ואמינות ברמה הגבוהה ביותר. תודה
guy lerman
10:04 17 Oct 19
אין כמונו
ישראל מזרחי
08:50 15 Jun 19
טוב מאוד!מומלצ בחום!
Олег Лихачёв
08:23 12 Dec 18
מעולה מומלץ ביותר
מיכאל חזן
13:38 03 Dec 18
מעולה וטוב
dor akrawi
12:20 30 Nov 18
קיבלתי תוצאה ושירות מעולה
Igor Mihin
19:24 28 Nov 18
מעולה הטוב ביותר
Mikel Suft
19:19 28 Nov 18
עורך דין מצוין לתעבורה שמשיג תוצאות, לא יקרן מדויק וקפדן סבלניעונה על כל השאלות ומלווה את הלקוח לאורך כל הדרך בצורה הכי מנומסת שישמומלץ בחום!
19by84
12:54 18 Nov 18
תותח על ממליץ מאוד
Abo Seaf
07:59 18 Nov 18
מומלץ מאוד!!!
einat gilady
04:43 28 Jan 18
sasha Polnaryov
23:10 27 Jan 18
אורטל אלוש
21:56 27 Jan 18
עו'ד תותח !!
Roman Skubi
21:45 27 Jan 18
מעולה שירות מעל המצופה
לירון סימאנא
17:15 10 Apr 17
שרות מעלה
עמיר עקראוי
17:09 10 Apr 17
מומלץ
שלום בן חור
09:27 09 Apr 17
תותח
Emanuel Azrzar
21:58 01 Apr 17
מעולה תותח על
מוטי קשני
07:21 15 Oct 16
עזר מאוד
בתיה אוסטרייכר
15:30 08 Oct 16
מעולה תודה לך
בתיה אוסטרייכר
15:16 08 Oct 16
מעולה
תמי אוסטרייכר
08:50 04 Aug 16
שירות מעולה ותוצאות מדהימות
gan noale
10:23 15 Aug 14
שתפו בקליק