מצלמות מהירות אמינות. האם מצלמות א – 3 אמינות?

האם מצלמות מהירות אמינות? לאחרונה אנו עדים לשמועות הולכות ומתגברות סביב אמינותן של מצלמות א3 הפזורות ברחבי הארץ. החלטות שיפוטיות, נהלי משטרה ועוד כל אלו משפיעים על דעת הציבור הישראלי לפעמים גם לא בצורה נכונה ומדויקת.

מצלמות מהירות אמינות - עו

מאמר זה יסקור את ההליכים אשר התנהלו ומתנהלים כיום בבתי המשפט לתעבורה בנוגע לפעילות מצלמות א3 ברחבי הארץ. אנו נסקור ונראה האם השמועות המדברות אודות אמינות המצלמות אכן נכונה והאם משטרת ישראל ממשיכה לאכוף עבירה זו גם בימים אלו.

מצלמות מהירות א3 יצרו רעש תקשורתי גדול בקנה מידה ארצי בפרט לאור פסק דינו של בית משפט לתעבורה בעכו אשר הטיל ספק באמינות המצלמות וזיכה לא מעט נהגים אשר בגינם הוגשו דוחות תעבורה מסוג א3.

לאחרונה, בפסק דין מפתיע, זיכה בית המשפט לתעבורה בעכו 21 נהגים אשר נרשם נגדם דו"ח מהירות ממצלמת א3 מסוג גאטסו (מצלמות המהירות הנייחות בצבע כתום). בית המשפט הטיל ספקות באמינות המצלמה ולבסוף קבע כי הנהגים לא ביצעו את המיוחס להם.

מי את מצלמת א3

כל נהג ונהג בישראל נתקל במהלך נסיעתו ברחבי הארץ במצלמות כתומות המוצבות בצדי הדרך. המדובר במערכת מצלמות לאכיפת עבירות נהיגה במהירות מופרזת אשר נרכשה מחברה הולנדית והובאה לישראל. מערכת זו הינה מערכת אוטומטית הפועלת על שדה מגנטי ומחשבת את מהירות הרכב במרחק קבוע בין נקודה א' לנקודה ב'.

בכביש, סמוך למצלמת א3, מושתלים שני פסים מגנטים במרחק קבוע וידוע מראש (2.5 מטר בדיוק בין אחד לשני) הנדרכים כאשר רכב חולף על פניהם. כאשר רכב המטרה חולף על פני הלולאה הראשונה, מפעילה המערכת שעון עצר המודד את פרק הזמן בשבריר שנייה של מעבר הרכב מהפס הראשון לפס השני. בהתאם למרחק הידוע מראש ופרק הזמן שהנהג חולף בין שני הפסים מחשבת הערכת את המהירות ונשלחת לנהג הודעה על ביצוע עבירה.

דוחות המופקים ממצלמת א3

בהתאם למהירות בה נתפס הנהג תשלח לו הודעה מתאימה. הודעה זו יכולה להיות הודעה מסוג ברירת קנס או הזמנה למשפט על מהירות מופרזת. הסברים רבים ניתן למצוא בפסק דינו של בית המשפט לתעבורה בעכו אשר עסק בנושא מצלמות מהירות אמינות.

הערה חשובה לעניין דו"חות מסוג ברירת קנס. כאשר הבעלים של הרכב מקבל את הדו"ח בדואר יש לו 90 ימים להחליט האם ברצונו להגיש בקשה להישפט בגין הדו"ח או לשלמו. במידה ולא יפעל במסגרת זמנים זו הוא יורשע בדוח גם אם לא שילם אותו. לבעלים של הרכב קיימת אופציה לבקש להסב את הדו"ח במקרה ואדם אחר החזיק בו במועד ביצוע העבירה. פעולת ההסבה תעשה אף היא במסגרת 90 הימים.

במידה ועברו 90 ימים ומסיבה כל שהיא לא קיבלתם את הדו"ח לביתכם, ישנה אפשרות בחוק להגיש בקשה להארכת מועד להישפט לבית משפט לתעבורה. הנכם מוזמנים לקרוא מאמר שכתבנו בנושא >> הארכת מועד להישפט.

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים
או חייגו: 072-3933999

בחזרה למשפט בעכו בעניין מצלמות מהירות אמינות:

בית המשפט לתעבורה בעכו אשר דן האם מצלמות מהירות מסוג א3 אמינות התייחס לסעיף 27 לפקודת התעבורה הקובע חזקה הניתנת לסתירה ע"י הנאשם. במילים פשוטות, על התביעה המשטרתית להוכיח כי עמדה בכל הדרישות הקבועות בחוק ואילו לנאשם יש את האפשרות לסתור זאת.

בתיק מצלמות א3 בעכו, מלבד החזקה המצוינת לעייל  נסמכה המשטרה גם על חזקה נוספת בעניין תו תקן של מכון התקנים לעניין מצלמת מהירות א3. סוגיית תו התקן התערערה כאשר עד תביעה מרכזי חזר בו מגרסתו במהלך המשפט. העד המומחה אשר על חוות דעתו ועדותו הסתמכה המאשימה בעניין מצלמות א-3 חזר בו מגרסתו הראשונה והתוודה כי כלל לא נכח בניסויים שלכאורה בוצעו, אותם ניסויים קריטיים ונחוצים שבגינם ניתן בסופו  של יום תו התקן.

כמובן שפסק הדין כלל סוגיות משפטיות רבות נוספות ויש לקרוא את כולו לצורך הבנת המטריה כולה. מדובר בפסק דין המשתרע על פני 35 דפים ומפרט לפרטי פרטים את החלטת בית המשפט. על פסק דין זה יכולה הייתה המשטרה  להגיש ערעור אולם בחרה שלא להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בחיפה.

פעילות משטרת ישראל לאחר פסק דינו של בית משפט לתעבורה בעכו

בהמשך עלילת מצלמות מהירות אמינות, הודיעה המשטרה בהוראת פרקליטות המדינה כי היא מפסיקה לשלוח דו"חות מהירות עד לגמר בדיקת המערכות במוסד הטכניון אולם ציינה כי תמשיך לתעד עבירות מהירות שנקלטו במצלמה. לאחר תקופה קצרה ממתן הודעה זו, שבה וחזרה המשטרה לשלוח דוחות מסוג א3 תוך שהיא מבססת את אמינות מצלמות המהירות על בדיקה שלטענתה נערכה בטכניון על ידי מהנדסים מטעמו.

פעילות משטרת ישראל לאחר פס

נכון למועד כתיבת מאמר זה, טרם נאמרה המילה האחרונה מבחינת בתי המשפט וההגנה בנושא אמינות מצלמות א'3 וכיום מתנהל משפט נוסף בבית המשפט בחיפה בנוגע לאמינות המצלמה. יש להמתין ולראות אלו דברים יתפתחו שם וכיצד משטרת ישראל תפעל בהתאם לפסק הדין שיינתן.

אמינות מצלמות המהירות המצב כיום:

מצבן המשפטי כיום של מצלמות המהירות אינו ברור ולוקה בחוסר בהירות לאור ההליך המשפטי המתנהל בבית המשפט לתעבורה בחיפה העוסק גם הוא בשאלת מצלמות מהירות אמינות.

אמינות מצלמות המהירות המצב כיום - עו

נכון להיום כל עוד אין החלטה מחייבת ע"י בית משפט מחוזי או בהמ"ש עליון, המצב הוא חוסר בהירות ארצי כאשר ישנם נהגים הבוחרים להגיע להסדר טיעון ללא ניקוד ויש נהגים הכופרים במיוחס להם ומוכנים לקבל כל תוצאה אשר תתקבל בהליך המשפטי המתנהל בבהמ"ש בחיפה בעניין אמינות המצלמות.

המשטרה מבחינתה נכון להיום מבצעת אכיפה רגילה ושולחת דו"חות לנהגים דוחות אשר נקלטו במצלמת א3. ישנם נהגים הבוחרים לשלם את הדוחות ובכך מסתכנים בצבירות נקודות וכן סנקציות נוספות אחרות הנלוות לתשלום הדו"ח וישנם נהגים הפונים למשרדנו על מנת שניתן יהיה לטפל בדו"ח בהתאם לתיק העקרוני המתנהל בבית המשפט. קראו בהרחבה על – חידוש הליכים במצלמות א-3.

מה עושים עם קיבלתי דוח מהירות מצלמה א3?

ישנם נהגים החושבים כי פסק הדין בעכו אשר דן האם מצלמות מהירות אמינות הוא סוף פסוק ומשליך על כל דוחות המצלמה בכלליותם. לצערנו נהגים אלו טועים שכן פסק דין זה אינו מחייב ערכאות שיפוטיות אחרות ולא ניתן להתבסס עליו כגורם בלעדי לביטול דו"ח מצלמה א3.

בשל המצב הלא ברור מבחינת מצלמות אלו יש להתייעץ עם עורך דין תעבורה אשר יחליט על הדרך הנכונה שיש לנקוט במסגרת הטיפול בדו"ח. טיפול זה יכול להיות הגעה להסדר טיעון או לחילופין ניהול משפט. במידה ואדם אחר החזיק או נהג ברכב במועד ביצוע העבירה ניתן לבצע באמצעות תצהיר המאומת ע"י עורך דין הסבת הדו"ח על שם הנהג בפועל ולאחר מכן ככל ויש מקום, להגיש בקשה להישפט ולטפל בדו"ח בבית משפט לתעבורה. בהקשר זה ניתן לקרוא > מדוע חובה עלינו להעביר בעלות על מכונית לבעלים החדש.

לסיכום אמינות מצלמות המהירות:

כפי שסקרנו לעיל בנושא מצלמות מהירות אמינות, לא ניתן כיום לדעת מה יקבע בית המשפט לתעבורה בעניין התיק החדש המתנהל בעניין מצלמות אלו. אנו יודעים כי בהליך אחר אשר התקיים ונדון בבית המשפט לתעבורה בעכו, זיכה בית המשפט 21 נהגים אשר קיבלו דוחות מהירות מהמצלמה א – 3 תוך שהוא קובע כי מצלמות המהירות אינן אמינות.

כיום המצב הוא חוסר אחידות ובהירות לגבי עתיד אמינות מצלמות המהירות עד אשר יינתן פסק דין חדש בבית משפט לתעבורה בחיפה. לעת עתה, משטרת ישראל ממשיכה לאכוף דוחות מהירות תוך הסתמכות על חוות דעת שלטענתה נערכה במוסד הטכניון. מה יעלה בגורל מצלמות א3? כעת איש אינו יודע ובשלב זה מתנהלים הליכים משפטיים אשר טרם הסתיימו.

במקרה בו נהג כופר בביצוע העבירה רצוי להתייעץ עם עורכי דין לענייני תעבורה אשר יבחנו את התיק וייעצו ללקוח על הדרך הנכונה ביותר לניהול התיק בין אם להביא לזיכויו ובין אם להגיע להסדר טיעון עם התביעות המשטרתיות.

אזהרה: מאמר מצלמות מהירות אמינות אינו ייעוץ משפטי ולפני כל פעולה משפטית בעבירת מהירות מופרזת, יש להתייעץ עם עו"ד / עורכי הדין לתעבורה העוסקים בתחום ואין הכותב אחראי לשום נזק אשר ייגרם לעושה שימוש במאמר זה.

לשיתוף לחצו:
במאמר זה עסקנו ב-
קצת על המשרד:

למשרדנו ניסיון עשיר ורב בטיפול בתיקי תעבורה מורכבים ופשוטים כאחד. צוות משרדנו כולל עורכי דין המתמחים בדיני תעבורה בלבד וכן בעלי מקצוע נוספים המסייעים להם להעניק שירות מקצועי ומשפטי לקהל לקוחותינו.

אודות המחבר:
עו"ד ערן עקראוי

עורך דין תעבורה ונוטריון ערן עקראוי הינו עורך דין בעל משרד פרטי העוסק בדיני תעבורה למעלה מ 14 שנים וכיהן בעבר כמ"מ יו"ר ועדת בית משפט לתעבורה בלשכת עורכי הדין בישראל וכיום מכהן כיו"ר ועדת המרב"ד המחוזית בלשכת עורכי הדין.

למידע נוסף 

עוד בנושא:
ממליצים:
4.9
ישראל המדהים!תודה על שירות מסור מכל הלב הרבה מעבר למקובל.
מוטי וורנר
07:48 20 Jul 23
עורך דין מומחה לתעבורה. אני ממליץ בחום על המשרד. עזר לי בתיק והשיג תוצאה יוצאת מהכלל.
עו״ד מנחם אברהם
10:39 15 May 22
...ממליץ בחום! הצילו אותי
אופק גולד
09:06 19 Aug 21
עו"ד תעבורה ישראל מזרחי מומלץ בחום. שרות אדיב ומסור , התחשבות במחיר, והעיקר תוצאות מעולות.
Eyal Cohen
06:24 23 Sep 20
Ibrahem Amer
14:44 13 Aug 20
מעולה תודה
אבי בר סיני
19:11 19 Oct 19
שירות אישי וליווי מלא לאורך כל הדרך, והכי חשוב - עבודה מקצועית ומסורה!
Nisim Cohen
11:41 17 Oct 19
מומלץ מאוד, מקצוען אמיתי! שירות ואמינות ברמה הגבוהה ביותר. תודה
guy lerman
10:04 17 Oct 19
אין כמונו
ישראל מזרחי
08:50 15 Jun 19
טוב מאוד!מומלצ בחום!
Олег Лихачёв
08:23 12 Dec 18
מעולה מומלץ ביותר
מיכאל חזן
13:38 03 Dec 18
מעולה וטוב
dor akrawi
12:20 30 Nov 18
קיבלתי תוצאה ושירות מעולה
Igor Mihin
19:24 28 Nov 18
מעולה הטוב ביותר
Mikel Suft
19:19 28 Nov 18
עורך דין מצוין לתעבורה שמשיג תוצאות, לא יקרן מדויק וקפדן סבלניעונה על כל השאלות ומלווה את הלקוח לאורך כל הדרך בצורה הכי מנומסת שישמומלץ בחום!
19by84
12:54 18 Nov 18
תותח על ממליץ מאוד
Abo Seaf
07:59 18 Nov 18
מומלץ מאוד!!!
einat gilady
04:43 28 Jan 18
sasha Polnaryov
23:10 27 Jan 18
אורטל אלוש
21:56 27 Jan 18
עו'ד תותח !!
Roman Skubi
21:45 27 Jan 18
מעולה שירות מעל המצופה
לירון סימאנא
17:15 10 Apr 17
שרות מעלה
עמיר עקראוי
17:09 10 Apr 17
מומלץ
שלום בן חור
09:27 09 Apr 17
תותח
Emanuel Azrzar
21:58 01 Apr 17
מעולה תותח על
מוטי קשני
07:21 15 Oct 16
עזר מאוד
בתיה אוסטרייכר
15:30 08 Oct 16
מעולה תודה לך
בתיה אוסטרייכר
15:16 08 Oct 16
מעולה
תמי אוסטרייכר
08:50 04 Aug 16
שירות מעולה ותוצאות מדהימות
gan noale
10:23 15 Aug 14
שתפו בקליק