נהיגה בשכרות על אופניים חשמליים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

בשנים האחרונות השימוש באופניים חשמליים הפך לנפוץ יותר יותר וכתוצאה מכך החלו לצוץ סוגיות משפטיות מעניינות רלוונטיות חלקן נתרו עדין ללא מענה.

הקלות והחיסכון בדלק וזמן, הפך את האופניים החשמליים כפתרון לבעיית עומסי התנועה בצירים רבים ברחבי הארץ בפרט במטרופולין תל אביב והמרכז.

קיימת נטייה לחשוב כי רכיבה על אופניים חשמליים כמוה כרכיבה על אופניים רגילים אך לא כך הדבר. מלבד מגבלות שונות כגון גיל מינימום שהטיל המחוקק על רוכבי אופניים חשמליים הרי שדיני התעבורה ותקנותיה חלים על רוכב האופניים והוא חשוף לעונשים וקנסות בדיוק כמו נהג הנוהג ברכב.

כך למשל היה ונתפסתם רוכבים על אופניים חשמליים כשבגופכם רמת אלכוהול גבוהה מהמותר אתם תועמדו לדין ורישיונכם צפוי להישלל לתקופה ארוכה  וממושכת.

רכיבה על אופניים חשמליים

בשל הקלות בה ניתן לרכוש אופניים חשמליים ומספר התאונות שהתרחשו כתוצאה מכך חוקקה לאחרונה הרשות לבטיחות בדרכים מספר תקנות שנועדו לאכוף טוב יותר את הרכיבה על אופניים חשמליים. בין השינויים החדשים ניתן למצוא את התקנות הבאות:

  1. עמידה במבחן תאוריה בהצלחה. רכיבת אופניים חשמליים תיאסר למי שאין בידיו רישיון נהיגה אלא אם ביצע בהצלחה מבחן תאוריה. דרישה זו מטרתה לוודא כי רוכב האופניים מודע לכללי התנועה והתמרורים הרלוונטיים.
  2. רכיבה רק בשבילי אופניים המיועדים לכך ובהעדר דרך שכזו רכיבה בכביש. תקנה זו נועדה להגן ולשמור על הולכי הרגל כך שרכיבה אסורה על גבי המדרכה. שימו לב כי רכיבה על גבי המדרכה מהוה עבירה על החוק ואתם צפויים לקנס של 250 ₪.
  3. גיל מינימום לרכיבה. במידה ותרצו לרכב על אופניים חשמליים הרי שתצטרכו להיות מעל גיל 16 לפחות כאשר למבחן התאוריה תוכלו לגשת  בגיל 15 וחצי. קביעת גיל מינימום לרכיבה נועד לוודא כי הרוכב בוגר דיו כדי לשלוט באופניים.
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאר פרטיך
או חייג: 052-559-5831, אנו כאן למענך!

הבסיס החוקי המגדיר את המשמעות המשפטית של אופניים חשמליות

סעיף 1 לפקודת התעבורה מגדיר כלי רכב מנועי ככלי הנע באמצעות כוח מכאני או כלי הנגרר על ידי כלי אחר לרבות אופניים או תלת אופן. לשונו של סעיף 1 לתקנות התעבורה אומרת כדלקמן:

רכב- רכב הנע בכוח מיכני או הנגרר על ידי רכב או על ידי בהמה, וכן מכונה או מיתקן הנעים או הנגררים כאמור, לרבות אופניים ותלת-אופן, ולמעט רכב ששר התחבורה פטר אותו בצו מהוראות פקודה זו כולן או מקצתן

הגדרת כלי רכב על ידי פקודת התעבורה לא מותירה מקום לספק באשר לשאלת זיהוי אופניים חשמליים ובאופן נחרץ קובעת כי אופניים חשמליים הם רכב לכל דבר ועניין.

בהתייחס לפסקי דין בהקשר זה ניתן לראות כי בתי המשפט לתעבורה פסקו לא אחת כי  רכיבה על אופניים חשמליים בשכרות מהווה עבירה לפי פקודת התעבורה ושימוש באופניים חשמליים מחייב ציות לפקודת התעבורה בדיוק כמו כל נהג אחר הנע בכביש.

לאחרונה פסק בית המשפט העליון כי אופניים חשמליים אינם כלי רכב מנועי אך פסיקה זו נעשה בהקשר האזרחי של תאונות הדרכים לפי חוק לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. ככל הנראה פסיקה זו נועדה למנוע פיצוי גורף של נפגעים מתאונות אופניים חשמליים על ידי קרנית.

האם רכיבה על אופניים חשמליים לאחר שתיית אלכוהול מהווה עבירה?

רוכבים רבים סבורים כי רכיבה על אופניים חשמליים פוטרת אותם מאחריות לביצוע עבירות תנועה וכי דיני התעבורה לא חלים עליהם.

מדובר בטעות נפוצה וכי למעשה דיני התעבורה חלים על רוכב אופניים חשמליים בדיוק כמו שחלים על נהג הנוהג ברכב. כך למשל אם נתפסת משתמש בטלפון נייד בזמן רכיבה על אופניים חשמליים אתה צפוי לקנס של 1000 ש"ח ורישום של 8 נקודות.

במידה ונתפסת חוצה צומת באור אדום ירשם לך קנס כספי על סך 1500 ש"ח וירשמו לך 10 נקודות.

אחת מהעבירות החמורות יותר וזו שעלולה לפגוע ברישיונך בצורה קשה היא נהיגה בשכרות בעת רכיבה על אופניים חשמליים. במידה ושתית משקה אלכוהול ולאחר מכן נעצרת על ידי שוטר לבדיקה ינשוף ואיתור אלכוהול בגופך שים לב כי הנך חשוף לשלילת רישיון ארוכה יחד עם עונשים אחרים נלווים.

רוכבים רבים נוטים לזלזל ולהקל ראש ברכיבה על אופניים חשמליים כאשר הם שיכורים, מעשה זה הוא טעות מסוכנת ועלול להביא לשלילת הרישיון בדיוק כמו כל נהג אחר שכן דיני התעבורה חלים על רוכב אופניים חשמליים.

סירוב לבדיקת אלכוהול בעת רכיבה על אופניים חשמליים

רבים סבורים כי שוטר המורה להם לעצור לבדיקת אלכוהול כאשר הם רוכבים על אופניים חשמליים סתם נטפל אליהם ולכן הם מסרבים לבדיקה.

יש לזכור כי סירוב לבדיקת אלכוהול בעת רכיבה על אופניים חשמליים מהווה עבירה לפי פקודות התעבורה ובהתאם לכך צפוי רישיון הנהיגה של הרוכב להישלל לתקופה ארוכה וממושכת. נעצרתם על ידי שוטר לבדיקת אלכוהול יש לכם את הזכות לבקש להתייעץ עם עו"ד תעבורה. זכרו, יעוץ נכון בשעת אמת יכול להציל לכם את רישיון הנהיגה ולמנוע עוגמת נפש עצומה בהמשך ההליך המשפטי.

מה העונש הצפוי על רכיבה על האופניים חשמליות בשכרות

בדומה לנהג הנוהג ברכב ונתפס נוהג בשכרות הרי שגם במקרה של רכיבה על אופניים חשמליים בשכרות צפוי רישיונו של הרוכב להישלל במקום על ידי קצין משטרה למשך 30 ימים כשלאחר מכן במסגרת ההליך המשפטי צפוי בית המשפט לשלול את רישיון הנהיגה לתקופה של שנתיים לפחות.

במידה ורוכב האופניים טרם קיבל רישיון נהיגה הוא יהיה מנוע מלקבל רישיון עד שההליך המשפטי יסתיים בעניינו.

מהן הפעולות המומלצות לבצע כאשר רוכב אופניים חשמליים נעצר לבדיקת אלכוהול

רוכבים רבים נוטים לחשוב כי אם יסרבו לבדיקת הינשוף (בדיקה לאיתור אלכוהול) העונש בעניינם יהיה קל יותר וההליך המשפטי יסתיים ללא כלום. ובכן, לא כך הדבר.

התמודדות משפטית עם עבירה של סירוב לבדיקת אלכוהול קשה יותר מעבירה של נהיגה בשכרות ממגוון רחב של סיבות. לכן, ההמלצה היא חד משמעית לבצע את הבדיקה ובכך להקל על עורך הדין בשלב מאוחר יותר לטפל בסוגיה המשפטית שנוצרה.

דבר נוסף, יש לתעד בכתב את שמות השוטרים המשתתפים באירוע וכן כל דבר רלוונטי כך שבסופו של דבר כאשר יתקיים ההליך המשפטי ניתן יהיה להיעזר בכך במקרה הצורך ולהעמיד את התביעה  המשטרתית על כשלים העולים בחומר החקירה.

ולסיכום מה ניתן ללמוד ולעשות בנוגע לרכיבה על אופניים חשמליים ואלכוהול

כפי שראינו אופניים חשמליים הם כלי רכב לכל דבר והרוכב עליהם כפוף לדיני התעבורה וכלליו. ביצוע עבירה בעת רכיבה על אופניים חשמליים יעמיד את הרוכב בפני עונשים שונים וכשמדובר ברכיבה בשכרות אף לשלילה ארוכה ועונשים נלווים אחרים.

במידה ונתפסת נוהג בשכרות על אופניים חשמליים דע לך כי לא מדובר במקרה פעוט שיש להקל בו ראש. ההמלצה הגורפת היא לפנות באופן מידי לעורך דין תעבורה על מנת שזה ימצא את הפתרון הראוי והמתאים שישמור על רישיון הנהיגה שלך.

משרד עורכי דין ערן עקראוי ושות' ייצג עשרות רוכבי אופניים חשמליים שנרשמו כנגדם דוחות תעבורה לרבות נהיגה בשכרות. הניסיון העשיר של משרדנו בהתמודדות עם גורמי אכיפת החוק סייע פעמיים רבות לרוכבי אופניים בהתמודדות עם ביצוע עבירות תעבורה.

משרד עקראוי ושות' מכירים היטב את פקודת התעבורה וכלליה ובקיאים בנהלים המשטרתיים הקשורים לבדיקת שכרות.

נתפסת נוהג בשכרות בעת רכיבה על אופניים חשמליים? הנך מוזמן לפנות אלינו ואנו נדאג לאתר את הכשלים בחומר הראיות ובהתאם למצוא פתרון משפטי הולם וראוי עבורך.

במאמר זה עסקנו ב-
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות
עורך דין ערן עקראוי
עורך דין ישראל מזרחי
השאירו פרטים:
או חייגו
עוד בנושא:
ממליצים:
4.9
חבל על הזמן, תמיד זמינים ושירותיים , מלווה את החברה שלנו כבר 4 שנים בכל מה שקשור לדיני תעבורה . מאוד מרוצה
Gamburg Boutique Shuttle Services - Sales Department
Gamburg Boutique Shuttle Services - Sales Department
18:51 22 Aug 21
ערן הכי מקצועי שהכרתי עד היום 👍
GuYuZ Gaming
GuYuZ Gaming
10:17 19 Aug 21
...ממליץ בחום! הצילו אותי
אופק גולד
אופק גולד
09:06 19 Aug 21
עו"ד תעבורה ישראל מזרחי מומלץ בחום. שרות אדיב ומסור , התחשבות במחיר, והעיקר תוצאות מעולות.
Eyal Cohen
Eyal Cohen
06:24 23 Sep 20
Ibrahem Amer
Ibrahem Amer
14:44 13 Aug 20
מעולה תודה
אבי בר סיני
אבי בר סיני
19:11 19 Oct 19
שירות אישי וליווי מלא לאורך כל הדרך, והכי חשוב - עבודה מקצועית ומסורה!
Nisim Cohen
Nisim Cohen
11:41 17 Oct 19
מומלץ מאוד, מקצוען אמיתי! שירות ואמינות ברמה הגבוהה ביותר. תודה
guy lerman
guy lerman
10:04 17 Oct 19
אני חייב להמליץ על עורך דין תעבורה ערן עקראוי, ערן סידר לי את הרישיון שכבר חשבתי שלא הראה שוב וכבר קניתי 🚲. מזל היה לי להגיע לערן מהאינטרנט ותודה רבה לגוגל 😂השירות היה ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ללא ספק והתוצאות היו אפילו 10 כוכבים. תודה רבה לךעורך דין ערן עקראוי מכל ה-🥰אם לא הייתי מכיר אותך סביר מאוד שהייתי מוכר את🚙 חחח
Lior dangoor
Lior dangoor
17:38 13 Oct 19
אין כמונו
ישראל מזרחי
ישראל מזרחי
08:50 15 Jun 19
טוב מאוד!מומלצ בחום!
Олег Лихачёв
Олег Лихачёв
08:23 12 Dec 18
מעולה מומלץ ביותר
מיכאל חזן
מיכאל חזן
13:38 03 Dec 18
מעולה וטוב
dor akrawi
dor akrawi
12:20 30 Nov 18
קיבלתי תוצאה ושירות מעולה
Igor Mihin
Igor Mihin
19:24 28 Nov 18
מעולה הטוב ביותר
Mikel Suft
Mikel Suft
19:19 28 Nov 18
עורך דין מצוין לתעבורה שמשיג תוצאות, לא יקרן מדויק וקפדן סבלניעונה על כל השאלות ומלווה את הלקוח לאורך כל הדרך בצורה הכי מנומסת שישמומלץ בחום!
19by84
19by84
12:54 18 Nov 18
תותח על ממליץ מאוד
Abo Seaf
Abo Seaf
07:59 18 Nov 18
תותח על
iris iris
iris iris
18:27 30 Jan 18
מומלץ מאוד!!!
einat gilady
einat gilady
04:43 28 Jan 18
sasha Polnaryov
sasha Polnaryov
23:10 27 Jan 18
אורטל אלוש
אורטל אלוש
21:56 27 Jan 18
עו'ד תותח !!
Roman Skubi
Roman Skubi
21:45 27 Jan 18
מעולה שירות מעל המצופה
לירון סימאנא
לירון סימאנא
17:15 10 Apr 17
שרות מעלה
עמיר עקראוי
עמיר עקראוי
17:09 10 Apr 17
מומלץ
שלום בן חור
שלום בן חור
09:27 09 Apr 17
תותח
Emanuel Azrzar
Emanuel Azrzar
21:58 01 Apr 17
מעולה תותח על
מוטי קשני
מוטי קשני
07:21 15 Oct 16
עזר מאוד
בתיה אוסטרייכר
בתיה אוסטרייכר
15:30 08 Oct 16
מעולה תודה לך
בתיה אוסטרייכר
בתיה אוסטרייכר
15:16 08 Oct 16
מעולה
תמי אוסטרייכר
תמי אוסטרייכר
08:50 04 Aug 16
ממש טיפול נהדר קיבלתי עורך דין צבאי מעולה
REMINA YEDODAYEV
REMINA YEDODAYEV
13:50 23 Jan 16
שירות מעולה ותוצאות מדהימות
gan noale
gan noale
10:23 15 Aug 14
התקשרתי וקיבלתי מענה לא נעים. ברגע שהוא הבין שאין לו איך לעזור ולהוציא ממני כסף הוא פשוט ניתק את השיחה בחוסר נימוס ולא ענה כשהתקשרתי שוב.
נריה טאוב
נריה טאוב
12:32 31 May 20
WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור
דילוג לתוכן