עורך דין מהירות מופרזת – כל המידע על עבירות מהירות

במאמר זה נדון ונסביר מה הן ההשלכות המשפטיות של עבירת נהיגה במהירות מופרזת, נראה כיצד עורך דין מהירות מופרזת יכול לסייע כאשר נרשם דו"ח בגין ביצוע עבירה זו ומה העונשים הצפויים לנהג אשר נרשם לו הדו"ח. כמו כן, נסקור את מכשירי אכיפת המהירות השונים של משטרת ישראל ונראה כיצד ניתן להתמודד מולם.

עורך דין מהירות מופרזת - עו

אחת העבירות השכיחות והנאכפות ביותר בכבישי ישראל היא עבירת נהיגה במהירות מופרזת. בארסנל משטרת ישראל קיימים שלל אמצעים טכנולוגיים לאכיפת עבירה זו אותם נסקור בפסקה הבאה.

דוגמאות לתיקי מהירות אשר הסתיימו ללא נקודות:

להלן אמצעי אכיפת מהירות אשר ברשות משטרת ישראל:

מכשיר ממל"ז – אקדח לייזר:

אקדח הממל"ז הינו מכשיר ותיק במשטרת ישראל המשמש לאכיפת עבירת מהירות. המכשיר פועל באמצעות טכנולוגיית דופלר כלומר השוטר מכוון את הממל"ז למטרה (לוחית הזיהוי של הרכב) והמכשיר שולח קרן לייזר לכיוון רכב המטרה אשר חוזרת למכשיר. זמן החזרה של הקרן מתורגמת בעזרת נוסחה אלגוריתמית למהירות.

נהגים רבים מתקשרים למשרדנו ושואלים אם השוטר אשר כיוון את אקדח הלייזר לעבר רכבם אף צילם אותם. חשוב לדעת כי מכשיר הממל"ז אינו מצלם אלה מודד מהירות באמצעות קרן לייזר. במידה ועברתם את המהירות המותרת השוטר יצטרך לעכב אתכם בשטח, להציג בפניכם את המהירות ולרשום לכם דו"ח תנועה בהתאם. מסיבה זו, השוטר לא יכול לצלם אתכם או לשלוח לכם דו"ח הביתה.

מצלמת גאסטו המכונה א – 3:

משרד עורכי דין מהירות מופרזת ערן עקראוי ושות' ייצג  כמה לקוחות בתיק המצלמות המתוקשר, ניתן למצוא מאמרים נוספים בנושא זה באתר האינטרנט שלנו כגון אמינות של המצלמה ועוד. לעניינו, מדובר במצלמה חדשה יחסית אשר נכנסה לשירות מבצעי במשטרה בשנים האחרונות והעניין אמינותה אינו ודאי. לאחרונה, בית משפט לתעבורה בעכו זיכה 21 נהגים מעבירה של נהיגה במהירות מופרזת אשר נקלטה במצלמת א3.

מצלמות אלו נרכשו מחברה הולנדית והוטמעו בכבישי ישראל. מנגנון הפעולה של מצלמות אלו עובד בשיטת טכנולוגית שדה מגנטי, כלומר בתוך הכביש הושתלו שני פסים מגנטים במרחק קבוע אחד מהשני (2.5 מטר). כאשר רכב המטרה חוצה את הפס הראשון יודעת המערכת לחשב את מהירות המעבר מהפס הראשון לשני בשבריר שנייה.

הנתונים אשר מופקים מהמצלמה נשלחים בתקשורת סלולרית למרכז בקרה, שם ישנו מפעיל אשר בודק את התמונה ואם הכול תקין נשלח דו"ח מהירות ממצלמה לכתובת הרשומה במשרד הפנים של בעל הרכב. נכון להיום למרות פסק דינו של בית משפט לתעבורה בעכו, משטרת ישראל ממשיכה לאכוף עבירה זו בעזרת מצלמות א3 וטרם הוכרעה השאלה האם המצלמה אמינה או לא בפסק דין חדש. הכרעה בסיוגיה זו ככל הנראה תקבל בקרוב.

מכשיר הדבורה:

הדבורה הנו מכשיר המותקן על גבי ניידת המשטרה ויש באפשרותו למדוד רכבים גם לפנים וגם מאחור בעזרת מכ"ם המותקן בניידת. גם מכשיר זה פועל בשיטת הדופלר אך איננו מצלם את רכב המטרה. רבות דובר על מכשיר הדבורה ואמינותו. נכון להיום משטרת ישראל אוכפת את עבירת המהירות באמצעות מכשיר זה אך באופן מצומצם ונקודתי.

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים
או חייגו: 072-3933999

עונש על נהיגה במהירות מופרזת:

בתאריך 17/01/17 תוקן החוק המדבר על מהירות מופרזת וועדת הכלכלה אישרה את הצו להחמיר את הענישה על עבירות תנועה חמורות לאחר התיקון. בהתאם לשינויים שחלו המהירויות והעונשים הם כדלקמן:

לצפייה בפרסום צו ועדת הכלכלה באתר הכנסת לחצו

עונש: עבירות מהירות קנס ללא ניקוד:

 • בדרך עירונית במהירות של עד 20 קמ"ש מעל המותר.
 • בדרך שאינה עירונית  במהירות של עד 25 קמ"ש מעל המותר. במקרים אלו ירשם לנהג דו"ח עם קנס בסך 250 ₪ ללא ניקוד.

דוח על עבירת מהירות - עו

עונש: קנס בגובה 750 ש"ח ורישום 8 נקודות לחובת הנהג:

 • בדרך עירונית במהירות 21-30 קמ"ש מעל המותר.
 • בדרך שאינה עירונית 26-40 קמ"ש מעל המותר.

עונש: קנס בסך 1500 ₪ ורישום 10 נקודות לחובת הנהג:

 • בדרך עירונית במהירות של 31-40 קמ"ש מעל המותר.
 • בדרך שאינה עירונית במהירות של 41-50 קמ"ש מעל המותר.

הזמנה לבית המשפט לתעבורה:

 • בדרך עירונית במהירות של 41 קמ"ש ומעלה.
 • בדרך שאינה דרך עירונית 51 קמ"ש ומעלה.
 • מלבד כתב אישום והזמנה לדין, הנהג צפוי לשימוע בפני קצין משטרה אשר רשאי לפסול את רישיון הנהיגה שלו לתקופות קצובות הקבועות בחוק בהתאם לעבירה שביצע.

עבירת המהירות יכולה להיות נלווית לעבירות תעבורה נוספות כגון עבירות תאונות דרכים, שכרות ועוד. כאשר מדובר בעבירת מהירות הנלוות לתאונת דרכים, התביעה תקשיח את עמדתה ותבקש להחמיר בענישה. כמו כן, במהירויות גבוהות מאוד, התביעה צפויה לבקש גם עונש מאסר בפועל לצד עונשים נלווים אחרים כגון, פסילה על תנאי, מאסר על תנאי ועוד.

פסילה מנהלית על ידי קצין משטרה:

בעבירות מסוג הזמנה לדין כגון נהיגה בשכרות, נהיגה במהירות ועוד, יוזמן הנהג לשימוע בפני קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה אשר יערוך לו שימוע ויצטרך להחליט האם לפסול את רישיונו לתקופה של 30 ימים. במהלך השימוע, יהיה על הקצין לשקול בין היתר את מסוכנות הנהג כפי שבא לידי ביטוי בעבירה הנוכחית וכן את עברו התעבורתי. עבר תעבורתי מעיד על דפוס התנהגות של נהג ועל מסוכנותו. ככל ומדובר בנהג ותיק ללא עבר הרי שניתן לטעון כי מדובר במעידה חד פעמית אשר אינה מעידה על מסוכנות.

במידה ונפסלת ע"י קצין המשטרה למשך 30 ימים, יש לפנות לעו"ד אשר ישקול להגיש בקשה לביטול פסילה מנהלית לבית המשפט לתעבורה. דיון בבקשה יתקיים לרוב בתוך ימים ספורים ובית המשפט רשאי להשאיר את הפסילה על כנה, לקצרה או לבטלה.

מה הן האפשרויות העומדות בפני נהג שהואשם בנהיגה במהירות מופרזת:

 • במידה ומדובר בעבירה אשר נקלט ע"י מצלמה ואדם אחר נהג ברכב – יש לבצע הסבת דוח תנועה תוך 90 ימים לנהג אשר נהג ברכב בזמן ביצוע העבירה.

הערה חשובה – אסור לפספס את מועד 90 הימים היות ובמצב זה, לאחר מכן, יהיה קשה מאוד להאריך את המועד מחדש.

 • במידה ומדובר בעבירת קנס והנהג לא מודה שנהג במהירות שהוא מואשם בה – האופציה במצב זה היא לבקש להישפט תוך 90 ימים.

ניתן לבקש להישפט תוך 90 ימים - עו

הערה חשובה – אסור לפספס את המועד להישפט היות ובמצב זה יהיה קשה מאוד להאריך את המועד מחדש בבית המשפט לתעבורה.

 • כאשר מדובר בעבירה של הזמנה לדין בבית משפט לתעבורה קיימות בחוק 2 אופציות:
 • להודות (אם או בלי הסדר טיעון) ואז לקבל את העונש אשר יקבע בית המשפט.
 • לכפור בעבירה ולנהל משפט הוכחות.

כמובן שבמקרים של הזמנה לדין בגין מהירות מופרזת יש להתייעץ עם עורך דין מהירות מופרזת על מנת להאריך את הנזק ולגבש קו הגנה.

ניקוד על עבירת נהיגה מהירות מופרזת מה זה אומר:

כפי שניתן לראות לעיל, ניקוד בגין עבירת מהירות מדורג בין 8 נקודות ל- 10 נקודות.  נהג אשר מודה בביצוע העבירה ומשלם את הדו"ח, יזקפו לחובתו נקודות משרד הרישוי כפי שמופיע לצד העבירה. היה ונהג צבר לחובתו 12 נקודות משרד הרישוי הוא יוזמן לקורס בסיסי. במידה ויצבור לחובתו 24 נקודות, יוזמן הוא לקורס ייעודי מתקדם.

נהג אשר צבר לחובתו 36 נקודות ויותר, רישיון נהיגה שלו יפסל מנהלית לתקופה של 3 חודשים והוא יצטרך לבצע אמצעי תיקון על מנת שיוכל לקבל את רישיונו בחזרה. יש לשים לב כי נהג אשר ימשיך לצבור נקודות ויחצה את 72 נקודות, רישיונו יפסל לתקופה של 9 חודשים והוא צפוי בין היתר לעבור בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

האם המכשירים/המכמונות של המשטרה פועלים ללא דופי? עורך דין מהירות מופרזת מסביר:

לחלק מהמכשירים אשר משתמשת בהם משטרת ישראל נקבעה חזקת אמינות כלומר מי שטוען הפוך עליו נטל הראיה להוכיח כי המכשיר אינו אמין. אולם גם למשטרה ישנן חובות אשר עליה לבצע במהלך אכיפת עבירת המהירות. חובות משפטיות אלו נקבעו בהוראות יצרן המכשיר, בפסיקה של בית המשפט וכן בנהלי המשטרה עצמה.

למשל לפני הפעלת המכשירים יש לבצע כיול יומי ובמהלך תקופה מסוימת לבצע גם כיול תקופתי. בעת שימוש במכשיר ממל"ז במדידה של למעלה מ- 300 מטרים על השוטר להשתמש בחצובה לצורך אכיפת העבירה. הפסיקה פירטה תנאים רבים הרלוונטיים לפעילות המשטרה טרם המדידה, בזמן המדידה ולאחר מכן.

מה לגבי נהג חדש בעבירות מהירות?

עבירות מהירות מסכנות נהג חדש גם כאשר מדובר בעבירת מהירות ללא ניקוד ומדוע? השנתיים הראשונות של נהג חדש משמשות כמעין מבחן בו אם יבצע עבירת תנועה המופיעה בתוספת השלישית צפוי הוא לבצע אמצעי תיקון מצד רשות הרישוי לרבות הארכת תקופת הנהג חדש לשנתיים נוספות.

מה הם אמצעי תיקון משרד הרישוי?

אמצעי תיקון יכולים להיות, תאוריה ו/או טסט ו/או בדיקות ע"י המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. על כן, במידה והנך נהג חדש ונתפסת על עבירת מהירות מופרזת רצוי ומומלץ לפנות לייעוץ ע"י עורכי הדין לתעבורה אשר ימצאו מתווה לסייע לך להימלט מסנקציות אלו ולשמור על רישיון הנהיגה. ישנם פתרונות משפטיים לסייע לנהג חדש אשר נרשם לו דו"ח מהירות זאת מבלי לפגוע ברישיון הנהיגה שלו.

איך יכול לעזור עורך דין מהירות מופרזת?

עורך דין אשר עוסק בתעבורה יצלם את התיק מהתביעות המשטרתיות ויעבור עליו תוך בדיקה האם כל הפעולות הנדרשות הן לפי הוראות יצרן והן לפי הפסיקה בוצעו כנדרש ע"י משטרת ישראל. לאחר מכן, יחד עם הלקוח יגבש קו הגנה בתיק ויפעל בהתאם.

כמו כן, עורך דין מהירות מופרזת, ישב עם התביעה המשטרתית וינסה לשכנע אותם להגיע להסכמות כלומר הסדר טיעון מקל עם הנאשם. במידה והנאשם כופר בביצוע העבירה, עורך הדין ינהל את משפט ההוכחות ויחתור לזיכויו בדין. הסיוע הגדול ביותר של עורך דין תעבורה במקרה של רישום דו"ח מהירות הוא בהבנת המצב וניתוח נכון של הסיכונים והסיכויים הקיימים ללקוח.

עלות מול תועלת בשימוש עורך דין מהירות מופרזת:

לדעתנו אין להקל ראש בעבירת מהירות אפילו הקטנה ביותר היות ולצד הקנס ישנה את שיטת הניקוד בעבירות תעבורה אשר יכולה להביא לגרום למצב של שלילת רישיון נהיגה. פעמים רבות ניתן לשמוע נהגים הטוענים נו אז מה אין לי הרבה נקודות, אני יכול לצבור 8 נקודות. נהגים אלו שוכחים כי תקופת צבירה של שנתיים במקרה ונצברו פחות מ- 24 נקודות היא תקופה לא קצרה כלל וכלל. כאשר כבר נזקפו 24 נקודות ויותר, תקופה הצבירה הינה 4 שנים.

מסיבה זו, אין להקל ראש בעבירות תעבורה גם אם לכאורה נראה כי מדובר בדו"ח קטן ופשוט. רצוי להתייעץ עם עורך דין מהירות מופרזת בעל ניסיון עשיר העוסק בדיני תעבורה לפני כל פעולה שמבצעים.

קיבלתם דו"ח על מהירות מופרזת עם ניקוד או נרשמה לכם הזמנה לדין בגין ביצוע עבירת מהירות מופרזת? זכרו כי בהחלט ניתן לעזור לכם. פנו עוד היום למשרד עו"ד ערן עקראוי ושות' לשם קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות. ניתן ליצור עמנו קשר בכל אחד מאמצעי ההתקשרות באתר ואנו נשמח לסייע לכם.

אזהרה – מאמר זה הנו מאמר אינפורמטיבי אשר כל מטרתו להעשיר את הידע בלבד והוא נתון לשינויים אשר מתבצעים במהלך השנים. כל העושה שימוש בכתוב לעיל ללא ייעוץ משפטי עם עורך דין פלילי / עורכי דין  / עורך דין תעבורה העוסק בתחום התעבורה, מסתכן מאוד ואין הכותב או משרדו אחראי על שום נזק מכל סוג שהיא אשר ייגרם לאדם אשר הסתמך על מאמר זה.

לשיתוף לחצו:
במאמר זה עסקנו ב-
קצת על המשרד:

למשרדנו ניסיון עשיר ורב בטיפול בתיקי תעבורה מורכבים ופשוטים כאחד. צוות משרדנו כולל עורכי דין המתמחים בדיני תעבורה בלבד וכן בעלי מקצוע נוספים המסייעים להם להעניק שירות מקצועי ומשפטי לקהל לקוחותינו.

אודות המחבר:
עו"ד ערן עקראוי

עורך דין תעבורה ונוטריון ערן עקראוי הינו עורך דין בעל משרד פרטי העוסק בדיני תעבורה למעלה מ 14 שנים וכיהן בעבר כמ"מ יו"ר ועדת בית משפט לתעבורה בלשכת עורכי הדין בישראל וכיום מכהן כיו"ר ועדת המרב"ד המחוזית בלשכת עורכי הדין.

למידע נוסף 

עוד בנושא:
ממליצים:
4.9
ישראל המדהים!תודה על שירות מסור מכל הלב הרבה מעבר למקובל.
מוטי וורנר
07:48 20 Jul 23
עורך דין מומחה לתעבורה. אני ממליץ בחום על המשרד. עזר לי בתיק והשיג תוצאה יוצאת מהכלל.
עו״ד מנחם אברהם
10:39 15 May 22
...ממליץ בחום! הצילו אותי
אופק גולד
09:06 19 Aug 21
עו"ד תעבורה ישראל מזרחי מומלץ בחום. שרות אדיב ומסור , התחשבות במחיר, והעיקר תוצאות מעולות.
Eyal Cohen
06:24 23 Sep 20
Ibrahem Amer
14:44 13 Aug 20
מעולה תודה
אבי בר סיני
19:11 19 Oct 19
שירות אישי וליווי מלא לאורך כל הדרך, והכי חשוב - עבודה מקצועית ומסורה!
Nisim Cohen
11:41 17 Oct 19
מומלץ מאוד, מקצוען אמיתי! שירות ואמינות ברמה הגבוהה ביותר. תודה
guy lerman
10:04 17 Oct 19
אין כמונו
ישראל מזרחי
08:50 15 Jun 19
טוב מאוד!מומלצ בחום!
Олег Лихачёв
08:23 12 Dec 18
מעולה מומלץ ביותר
מיכאל חזן
13:38 03 Dec 18
מעולה וטוב
dor akrawi
12:20 30 Nov 18
קיבלתי תוצאה ושירות מעולה
Igor Mihin
19:24 28 Nov 18
מעולה הטוב ביותר
Mikel Suft
19:19 28 Nov 18
עורך דין מצוין לתעבורה שמשיג תוצאות, לא יקרן מדויק וקפדן סבלניעונה על כל השאלות ומלווה את הלקוח לאורך כל הדרך בצורה הכי מנומסת שישמומלץ בחום!
19by84
12:54 18 Nov 18
תותח על ממליץ מאוד
Abo Seaf
07:59 18 Nov 18
מומלץ מאוד!!!
einat gilady
04:43 28 Jan 18
sasha Polnaryov
23:10 27 Jan 18
אורטל אלוש
21:56 27 Jan 18
עו'ד תותח !!
Roman Skubi
21:45 27 Jan 18
מעולה שירות מעל המצופה
לירון סימאנא
17:15 10 Apr 17
שרות מעלה
עמיר עקראוי
17:09 10 Apr 17
מומלץ
שלום בן חור
09:27 09 Apr 17
תותח
Emanuel Azrzar
21:58 01 Apr 17
מעולה תותח על
מוטי קשני
07:21 15 Oct 16
עזר מאוד
בתיה אוסטרייכר
15:30 08 Oct 16
מעולה תודה לך
בתיה אוסטרייכר
15:16 08 Oct 16
מעולה
תמי אוסטרייכר
08:50 04 Aug 16
שירות מעולה ותוצאות מדהימות
gan noale
10:23 15 Aug 14
שתפו בקליק