דוחות ברירת משפט: קיבלת דוח עם נקודות מה עושים?

דוחות ברירת משפט הם עניין המטריד לא מעט נהגים בישראל. נעצרת על ידי שוטר וקיבלת דו"ח עם ניקוד? צברת מספר דוחות תנועה וכעת אינך יודע מה לעשות?

במאמר זה נעסוק בדוחות מסוג ברירת משפט וההשלכות הנובעות מהם. נסביר גם כיצד יש לפעול כאשר נרשם לחובתנו דוח תנועה, איך מבקשים להישפט ובאיזה אופן ניתן לטפל בו.

דוחות ברירת משפט - עו

נהג יכול להיתקל בשני סוגי דוחות:

  1. דו"ח מסוג הזמנה למשפט (כלומר הזמנה לדין) – עבירות תנועה כגון נהיגה בשכרות, נהיגה במהירות מופרזת, עבירות תאונות דרכים וכן עבירות הנמצאות בתוספת ראשונה ושנייה לפקודת התעבורה.
  2. דוחות מסוג ברירת משפט בהן ניתן להגיש בקשה להישפט – עבירות קלות מסוג עבירות קנס יותר עליהן נעמוד מיד.

במאמר זה נסביר ונתמקד בעבירות מסוג ברירת משפט.

מהם דוחות ברירת משפט?

דוחות מסוג ברירת משפט הם דוחות קלים יחסית הניתנים לנהגים במהלך נסיעתם. דוחות אלו כוללים עבירות של דוח על שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה, אור אדום, אי חגירת חגורת בטיחות או עבירת נסיעה אחורנית תוך סיכון. גם עבירות אשר הדו"ח בגינם מוצמד לשמשת הרכב כמו עצירת רכב במקום המיועד לנכה נחשבות לעבירות מסוג ברירת משפט.

בדו"ח מסוג ברירת משפט לנהג ישנן שלוש אפשרויות:

  1. הנהג מודה ואז ניתן לשלם את הקנס בכל סניף דואר. יש לקחת בחשבון כי הודאה בדו"ח משמעותה רישום הנקודות לחובת הנהג באופן אוטומטי.
  2. הנהג טוען כי לא עבר את העבירה. במקרה זה יש להגיש להישפט ולהתמודד עם הדו"ח בבית המשפט. 
  3. בקשה לביטול דו"ח. 

אין צורך להרחיב אודות האפשרות לשלם את הקנס ובכך למשעה נרשמות הנקודות לחובתו של הנהג. תשלום הדוח מביא להרשעת הנהג באופן אוטומטי. למעשה מה שנותר בידי נהג אשר נרשם לו דו"ח תנועה היא אפשרות להגיש בקשה להישפט על העבירה תוך 90 ימים מקבלת הדו"ח (מיום ביצוע העבירה). בתחתית הדו"ח ישנו ספח הנקרא בקשה להישפט יש למלא את הספח על כל חלקיו ולשלוח בדואר רשום לכתובת הרשומה בו.

חשוב מאוד – כלל ברזל, יש להגיש ערעור על דוח תנועה או במילים אחרות לבקש להישפט תוך 90 ימים מיום קבלת הדוח. בתי משפט לתעבורה לא נוטים לקבל בקשה להארכת מועד להישפט מסיבות של שכחתי או לא שמתי לב שהזמן חלף וכו' במקרים בהם הבקשה להישפט מוגשת באיחור ובחלוף 90 ימים.

לייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים
או חייגו: 072-3933999

מה קורה לאחר משלוח בקשה להישפט?

לאחר משלוח הבקשה להישפט למשטרת ישראל יש להמתין כי ישלח לכתובתנו מועד לדיון בבית המשפט לתעבורה אשר בשטח שיפוטו נעברה העבירה.

מה קורה לאחר שליחת הבקשה להישפט - עו

במידה והנהג מעוניין להגיש בקשה לביטול דו"ח, יש להגיש את הבקשה תוך 30 ימים ממועד קבלת הדוח בצירוף המסמכים הרלוונטיים. מומלץ בחום להתייעץ עם עורך דין תעבורה קודם לכן על מנת לא לגרום נזקים בלתי הפיכים במקרה והבקשה תדחה.

האם ישנו סיכון בהגשת בקשה להישפט בדוחות ברירת משפט:

לבית המשפט לתעבורה יש סמכות להטיל על נהגים אשר ביקשו להישפט עונש חמור יותר מהקנס אשר הוטל עליהם בדו"ח. מסיבה זו, רצוי להתייעץ עם עורך דין לתעבורה קודם הגשת הבקשה להישפט היות ורוב הנהגים אינם בקיאים בסדרי הדין ודיני הראיות. לדוגמה, לנהג נרשם דו"ח על שימוש בטלפון נייד והוא מעוניין להגיש להישפט ולהוריד את הנקודות בבית משפט.

בדיקה בעברו של הנהג תגלה כי לנהג פסילה על תנאי בגין עבירת טלפון קודמת. במקרה זו, כלל לא בטוח כי מומלץ לנהג להגיש להישפט בגין הדו"ח החדש שכן בית המשפט עלול להפעיל לו את התנאי ולשלול את רישיון הנהיגה שלו. ייעוץ ע"י עורך דין לתעבורה במקרה זה יכול בהחלט לסייע לנהג ולהמחיש לו מה מצבו ואילו פעולות מומלץ לו לבצע.

באופן כללי ככל והצעדים הננקטים מתוכננים בקפידה טרם הגשת הבקשה להישפט הרי שניתן להימנע מהטלת עונשים לא צפויים וצמצום הסיכון בהגשת הבקשה להישפט באופן מוחלט.

חשיבות בקשה להישפט בדוחות ברירת משפט לנהג חדש:

יש לציין כי לנהג חדש אסור לעבור עבירות תנועה רבות כפי שמופיע בתוספת השלישית לפקודת התעבורה. רבים נוטים לחשוב כי אם מדובר בעבירה ללא ניקוד אין הדבר פוגע בנהג חדש אך יש לזכור כי חלק מעבירות ללא ניקוד עלולות לפגוע קשות ברישיונו של הנהג החדש כגון עבירת מהירות ללא נקודות.

במידה ונהג חדש מבצע אחת מעבירות התנועה המופיעות בתוספת השלישית לפקודת התעבורה צפוי הוא להיות נהג חדש למשך שנתיים נוספות וכן לבצע תאוריה וטסט לצורך חידוש רישיון הנהיגה שלו. מסיבה זו, חשוב שעורך דין מקצועי יטפל בעבירת הנהג חדש וימנע ממנו לבצע את מבחנים של משרד  הרישוי וכן סנקציות נוספות. לדוג' בעבירה של נהיגה במהירות מופרזת, עורך הדין ישאף לתקן את סעיף העבירה לתקנה 51 לתקנות התעבורה כך שרישיון הנהיגה של הנהג לא יפגע.

חשיבות הייעוץ עם עו"ד לתעבורה בדוחות ברירת משפט:

נקודות משרד הרישוי הן עניין העלול לחבל קשות ברישיון הנהיגה שלכם. צבירת נקודות תשליך באופן ישיר על יכולתכם להמשיך להחזיק ברישיון נהיגה ותוביל אתכם לסנקציות חריפות מטעם משרד הרישוי. עורך דין לתעבורה יצלם עבורכם את החומר מהתביעות המשטרתיות, יעבור על החומר על מנת לבדוק האם השוטר פעל על פי הנהלים הנדרשים ולאחר מכן ילחם על שמירת רישיון הנהיגה שלכם.

קו ההגנה המיטבי עבור הלקוח הוא קו ההגנה המשלב את רצונו של הלקוח לצד חומר הראיות הקיים בכל מקרה ומקרה תוך חתירה למחיקת הנקודות ושמירה על רישיון הנהיגה. דוחות ברירת משפט הם עניין אשר יש לטפל בו בסמיכות לרישומם ולא להמתין ולהתמהמה. נרשם לכם דו"ח תנועה? פנו עוד היום לקבלת ייעוץ משפטי וודאו כי רישיון הנהיגה שלכם נשמר.

אזהרה- יש לשים לב, כי מאמר דוחות ברירת משפט הנו מאמר אינפורמטיבי ואין לעשות שימוש במאמר זה, ו- בכל מקרה משפטי יש להתייעץ עם עו"ד תעבורה, ואין הכותב אחראי לשום נזק אשר ייגרם לעושה שימוש במאמר זה.

לשיתוף לחצו:
במאמר זה עסקנו ב-
קצת על המשרד:

למשרדנו ניסיון עשיר ורב בטיפול בתיקי תעבורה מורכבים ופשוטים כאחד. צוות משרדנו כולל עורכי דין המתמחים בדיני תעבורה בלבד וכן בעלי מקצוע נוספים המסייעים להם להעניק שירות מקצועי ומשפטי לקהל לקוחותינו.

אודות המחבר:
עו"ד ערן עקראוי

עורך דין תעבורה ונוטריון ערן עקראוי הינו עורך דין בעל משרד פרטי העוסק בדיני תעבורה למעלה מ 14 שנים וכיהן בעבר כמ"מ יו"ר ועדת בית משפט לתעבורה בלשכת עורכי הדין בישראל וכיום מכהן כיו"ר ועדת המרב"ד המחוזית בלשכת עורכי הדין.

למידע נוסף 

עוד בנושא:
ממליצים:
4.9
ישראל המדהים!תודה על שירות מסור מכל הלב הרבה מעבר למקובל.
מוטי וורנר
07:48 20 Jul 23
עורך דין מומחה לתעבורה. אני ממליץ בחום על המשרד. עזר לי בתיק והשיג תוצאה יוצאת מהכלל.
עו״ד מנחם אברהם
10:39 15 May 22
...ממליץ בחום! הצילו אותי
אופק גולד
09:06 19 Aug 21
עו"ד תעבורה ישראל מזרחי מומלץ בחום. שרות אדיב ומסור , התחשבות במחיר, והעיקר תוצאות מעולות.
Eyal Cohen
06:24 23 Sep 20
Ibrahem Amer
14:44 13 Aug 20
מעולה תודה
אבי בר סיני
19:11 19 Oct 19
שירות אישי וליווי מלא לאורך כל הדרך, והכי חשוב - עבודה מקצועית ומסורה!
Nisim Cohen
11:41 17 Oct 19
מומלץ מאוד, מקצוען אמיתי! שירות ואמינות ברמה הגבוהה ביותר. תודה
guy lerman
10:04 17 Oct 19
אין כמונו
ישראל מזרחי
08:50 15 Jun 19
טוב מאוד!מומלצ בחום!
Олег Лихачёв
08:23 12 Dec 18
מעולה מומלץ ביותר
מיכאל חזן
13:38 03 Dec 18
מעולה וטוב
dor akrawi
12:20 30 Nov 18
קיבלתי תוצאה ושירות מעולה
Igor Mihin
19:24 28 Nov 18
מעולה הטוב ביותר
Mikel Suft
19:19 28 Nov 18
עורך דין מצוין לתעבורה שמשיג תוצאות, לא יקרן מדויק וקפדן סבלניעונה על כל השאלות ומלווה את הלקוח לאורך כל הדרך בצורה הכי מנומסת שישמומלץ בחום!
19by84
12:54 18 Nov 18
תותח על ממליץ מאוד
Abo Seaf
07:59 18 Nov 18
מומלץ מאוד!!!
einat gilady
04:43 28 Jan 18
sasha Polnaryov
23:10 27 Jan 18
אורטל אלוש
21:56 27 Jan 18
עו'ד תותח !!
Roman Skubi
21:45 27 Jan 18
מעולה שירות מעל המצופה
לירון סימאנא
17:15 10 Apr 17
שרות מעלה
עמיר עקראוי
17:09 10 Apr 17
מומלץ
שלום בן חור
09:27 09 Apr 17
תותח
Emanuel Azrzar
21:58 01 Apr 17
מעולה תותח על
מוטי קשני
07:21 15 Oct 16
עזר מאוד
בתיה אוסטרייכר
15:30 08 Oct 16
מעולה תודה לך
בתיה אוסטרייכר
15:16 08 Oct 16
מעולה
תמי אוסטרייכר
08:50 04 Aug 16
שירות מעולה ותוצאות מדהימות
gan noale
10:23 15 Aug 14
שתפו בקליק